رئیس کل دادگستری همدان:
رئیس کل دادگستری استان همدان با تاکید بر جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز گفت: اینکه اجازه دهیم ساخت و ساز‌های غیر اصولی و غیرمجاز انجام شود و بعد متولیان امر به دنبال حکم تخریب باشند، قابل پذیرش نیست.
کد خبر: ۱۱۰۳۶۵۰
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۳ 04 May 2023

رئیس کل دادگستری استان همدان با تاکید بر جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز گفت: اینکه اجازه دهیم ساخت و ساز‌های غیر اصولی و غیرمجاز انجام شود و بعد متولیان امر به دنبال حکم تخریب باشند، قابل پذیرش نیست.

به گزارش تابناک همدان، محمدرضا عدالتخواه در شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی و منابع طبیعی استان، گفت: مهمترین مسیله برای مبارزه با ساخت و ساز‌های غیرمجاز، اقدامات پیشگیرانه است.

وی اظهار کرد: اینکه اجازه دهیم ساخت و ساز‌های غیر اصولی و غیرمجاز انجام شود و بعد متولیان امر به دنبال حکم تخریب باشند، قابل پذیرش نیست؛ چرا که علاوه بر آسیب رساندن به محیط زیست و به هدر رفتن بخش قابل توجهی از مصالح ساختمانی، نارضایتی مردمی هم شکل می‌گیرد.

رئیس کل دادگستری استان همدان با بیان اینکه فرهنگ سازی در حوزه اقدامات پیشگیرانه حرف نخست را می‌زند، افزود: علاوه بر برخورد با ساخت و ساز غیرمجاز، بهتر است سازمان مربوطه دادخواست بازگرداندن وضع به حالت سابق را به دستگاه قضایی ارائه دهد تا آن تخریبی که به محیط زیست شده نیز جبران شود.

عدالت خواه همچنین عنوان کرد: پس از صدور حکم تخریب، ضرورت دارد تا دستگاه متولی در اسرع وقت آن را اجرایی کند و سفارش این و آن را به هیچ عنوان نپذیرد و بالعکس در تخریب آن ساخت و ساز غیرمجاز سرعت ببخشد.

وی با اشاره به اینکه متولیان امر بستر لازم را فراهم سازند که تا ۲۰ کیلومتری شهر‌های استان تنها فضای سبز به چشم آید، تصریح کرد: با متخلفانی که اقدام به تخلیه نخاله‌های ساختمانی در اطراف شهر‌ها می‌کنند با قاطعیت برخورد شود.

رئیس کل دادگستری استان همدان همچنین درخصوص اختلاف بر سر مسایل پرونده مربوط به تخلف یکی از معادن سیمان که بیش از حد مجاز برداشت داشته و به محیط زیست آسیب رسانده، عنوان کرد: برای رفع اختلاف، صلاح بر آن است تا پرونده از طریق بازرسی نهاد ریاست جمهوری و با نظر کارشناسان و ناظران کشوری بررسی شود تا حقی از کسی تضییع نشود.

اجرای صحیح قانون حدنگار زمینه ساز کاهش دعاوی حقوقی

حسن خانجانی موقر دادستان همدان نیز در این نشست گفت: تسریع در اجرای قانون جامع حدنگار (کاداستر) و صدور اسناد مالکیت اراضی دولتی و جلوگیری از ساخت و ساز‌های غیرمجاز به ویژه در بستر و حریم رودخانه‌ها از موارد ابلاغی و مورد تأکید دادستان محترم کل کشور است.

وی تصریح کرد: با اجرای این قانون و دیگر اقدامات پیشگیرانه؛ مستندسازی مناسب انجام می‌شود و از این همه دعاوی که بین مردم رخ می‌دهد می‌توان جلوگیری کرد.

این مقام قضایی همچنین با تقدیر از عملکرد اداره کل ثبت اسناد و املاک استان، گفت: طبق آمار‌های اعلامی از سوی این اداره کل، تاکنون برای ۱۰۰ درصد از اراضی ملی و ۴۵ درصد از اراضی کشاورزی قانون حد نگار اجرا و اسناد مربوط به این اراضی صادر شده است.

خانجانی موقر افزود: تمامی دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند مطابق با قانون، تمامی اموال منقول و غیرمنقول خود را در سامانه جامع اطلاعات اموال غیرمنقول دستگاه‌های اجرایی (سادا) ثبت کنند و این مهم توسط اداره کل اقتصاد و دارایی استان هرچه سریعتر برای به سرانجام رسیدن پیگیری شود.

وی در ادامه عنوان کرد: درباره اجرای احکام تخریب، متولیان امر از جمله جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و شهرداری هیچ گونه تبعیضی نداشته باشند و در یک منطقه همزمان با همه ساخت و ساز‌های غیرمجاز برخورد شود.

ضرورت استفاده از روش‌های روز دنیا برای جلوگیری از ساخت و ساز‌های غیرمجاز 

دادستان همدان تصریح کرد: برای مبارزه با ساخت و ساز‌های غیرمجاز از روش‌های پیشگیرانه و روز دنیا و بهره گیری از شرکت‌ها در حوزه پهباد، می‌توان استفاده کرد تا جلوی این گونه تخلف‌ها از همان ابتدا با کمترین هزینه گرفته شود.

خانجانی موقر افزود: در برخی موارد برای رفع مشکلات پیش رو نیاز به تشکیل کارگروه فرا قوه‌ای است که انتظار می‌رود دستگاه‌های متولی با برگزاری جلسات منظم و بهنگام از این ظرفیت بهتر استفاده کنند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار