رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: دانشگاه‌های کشور طی سال‌های اخیر پاسخگوی خوبی در حوزه صنعت بودند و هر چقدر این حوزه به سمت دانشگاه روی کرده، دانشگاه پاسخ متناسب را داده و این روند در حال طی شدن است و روند قرارد‌های صنعت و دانشگاه نیز همین را نشان می‌دهد.
کد خبر: ۱۰۷۸۹۹۹
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۳ 25 November 2022

معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان اعلام کرد: امسال با توجه به شرایطی که جامعه داشت، برخی از اعتراضات به اغتشاش تبدیل شد، اما در حال حاضر جو دانشگاه‌های کشور، جوی آرام است.

به گزارش ایسنا؛ هاشم داداش‌پور در حاشیه بازدید از پروژه‌های دانشگاه ملایر، با اشاره به گذشت حدود دو دهه از عمر دانشگاه ملایر، گفت: اگر دانشگاهی بخواهد به رشد و بالندگی برسد پروسه زمانی بیشتری را طی خواهد کرد، اما دانشگاه ملایر نسبت به دانشگاه‌های هم سن خودش، موفقیت‌های بزرگی داشته است.

وی رشد فزآینده دانشگاه ملایر را اتفاق مبارکی برای این مرکز علمی برشمرد و اظهار کرد: دانشگاه ملایر در حوزه‌های مختلف سرآمد است.

وی ادامه داد: دانشگاه‌های معتبر دنیا، تقریباً دانشگاه‌هایی با قدمت طولانی هستند؛ ۱۰ دانشگاه برتر کشور نیز جزء مسن‌ترین دانشگاه‌های کشور بوده و این نشان می‌دهد سن دانشگاه با مطلوبیت آن متناسب است.

داداش‌پور با تاکید بر اینکه دانشگاه ملایر از سن خودش بزرگتر نشان می‌دهد و روند خوبی را طی می‌کند، گفت: اغلب مراکز دانشگاهی کشور به علت روند کاهش جمعیت، با کاهش تعداد دانشجویان در چند سال اخیر مواجه بودند، اما دانشگاه ملایر اینگونه نیست و این نشان می‌دهد دانشگاه توانسته خودش را تثبیت کند.

معاون وزیر علوم موفقیت‌ها و رشد دانشگاه ملایر را حاصل تلاش مدیرانی دانست که بی وقفه برای این مرکز تلاش کردند و افزود: امروز این تلاش‌ها به ثمر نشسته است و این دانشگاه از نظر جمعیتی کمبودی ندارد بلکه متناسب با رشته‌های تحصیلی دانشجو دارد.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت تکمیل زمین ساحلی دانشگاه، مطرح کرد: دانشگاه ملایر دارای امکانات ورزشی خوبی است و ما هم کمک می‌کنیم در حوزه امکانات ورزشی اعتبار خوبی برای این حوزه درنظر گرفته شود.

وی در بخش دیگری جو دانشگاه‌های کشور را جوی آرام دانست و گفت: مسلما دانشجو قشری پر انرژی است و طی سال‌های متمادی دانشجویانی داشتیم که با توجه به نیاز‌های جامعه به برخی امور معترض بودند.

وزیر علوم تصریح کرد: امسال با توجه به شرایطی که جامعه داشت، برخی از اعتراضات به اغتشاش تبدیل شد، اما در حال حاضر جو دانشگاه‌های کشور، جوی آرام است.

داداش‌پور با اشاره به پیوند صنعت و دانشگاه گفت: روند ما روند ثابتی نبوده، اما خوشبختانه با توجه به اینکه صنایع ما به سمت درون زایی بیشتر حرکت می‌کند و در طی زمان از برون زایی به سمت درون زایی رفته است، در این زمینه موفقیت‌های خوبی داشتیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های کشور طی سال‌های اخیر پاسخگوی خوبی در این حوزه بودند و هر چقدر صنعت به سمت دانشگاه روی کرده، دانشگاه پاسخ متناسب را داده و این روند در حال طی شدن است و روند قرارد‌های صنعت و دانشگاه نیز همین را نشان می‌دهد.

داداش‌پور ایجاد رشته‌های جدید را متناسب با نیاز جامعه دانست و تصریح کرد: روند رشد صنعت در دنیا نشان می‌دهد که تکنولوژی‌ها سه دوره بالندگی، کاهندگی و پایانی دارند و این در مورد رشته‌های دانشگاهی نیز مصداق دارد.

وی ادامه داد: ما در دنیا رشته‌هایی از جمله رشته‌های علوم شناختی را تجربه می‌کنیم که اصلا وجود خارجی ندارد و این نشان می‌دهد که دنیا هر چه بیشتر به سمت پیچیدگی حرکت می‌کند پاسخ به آن هم نیازمند به رشته‌ها و علمی است که باید پاسخگوی این نیاز باشد.

داداش‌پور با تاکید بر اینکه وزارت علوم باید با نیاز روز جهانی، ملی و محلی پیش برود و نیاز‌های جامعه را برطرف کند، افزود: در ملایر نیز دانشگاه باید به نیاز‌های محلی پاسخ دهد که ایجاد مرکز تحقیقات مبلمان منبت و مرکز تحقیقات انگور نمونه‌هایی از پاسخگویی به نیاز‌های محلی است

وزیر علوم با بیان اینکه وزارت علوم باید در هر سه سطح، پاسخگوی نیاز‌ها باشد و در مرز‌های جهانی نیز از مرز‌های دانش عقب نماند، گفت: خوشبختانه امروز به مرحله‌ای رسیدیم که در بسیاری از رشته‌ها حرفی برای گفتن داریم و در مرز دانش و همتا با کشور‌های دنیا حرکت می‌کنیم.

وی در بخش دیگری به ۱۶ آذر به عنوان روز دانشجو و نماد استکبارستیزی اشاره و خاطرنشان کرد: در این روز تعدادی از دانشجویان در مقابله با استکبار به شهادت رسیدند و برای گرامیداشت این روز، برنامه‌های خوبی در سطح دانشگا‌های کشور داریم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار