معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان همدان در تشریح وضعیت دارو در استان به وجود ۳۰۴ داروخانه فعال در استان اشاره و اظهار کرد: این داروخانه‌ها به صورت روزانه، نیمه وقت، تمام وقت و شبانه روزی در حال فعالیت و خدمت‌رسانی هستند که نسبت به سال گذشته تعداد داروخانه‌های شبانه‌روزی ۲۰ درصد و در مجموع داروخانه‌های استان ۸ درصد افزایش داشته است.
کد خبر: ۱۱۵۸۲۱۸
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰ 11 March 2024

   به گزارش تابناک از همدان،دکتر قدرت الله رستمی، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان همدان در تشریح وضعیت دارو در استان به وجود ۳۰۴ داروخانه فعال در استان اشاره و اظهار کرد: این داروخانه‌ها به صورت روزانه، نیمه وقت، تمام وقت و شبانه روزی در حال فعالیت و خدمت‌رسانی هستند که نسبت به سال گذشته تعداد داروخانه‌های شبانه‌روزی ۲۰ درصد و در مجموع داروخانه‌های استان ۸ درصد افزایش داشته است.

وی با تاکید بر اینکه ۵۰ شرکت، کار توزیع دارو را در استان بر عهده دارند و سبد دارویی استان را تامین می‌کنند، از کلنگ‌زنی و احداث داروخانه دولتی در محدوده بیمارستان فرشچیان در سال آینده در همدان خبر داد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان همدان با تاکید بر اینکه تویسرکان به قطب داروسازی استان تبدیل شده است، به فعالیت چهار کارخانه تولید دارو در استان اشاره و تصریح کرد: از چهار کارخانه تولید دارو در استان سه کارخانه در تویسرکان و یک کارخانه در کبودرآهنگ در زمینه تولید دارو‌های مخدر، مواد اولیه دارویی و داروهای مکمل داخلی و تحت لیسانس کشورهای خارجی به فعالیت می پردازند.

دکتر رستمی با اشاره به اینکه اقبال به سرمایه‌گذاری در حوزه تولید دارو در استان وجود دارد، افزود: همدان جزو استان‌های پیش‌رو در تولید دارو است، ضمن اینکه به دنبال این هستیم در همدان، ملایر و نهاوند کارخانه‌ دارو ایجاد  کنیم .

 وی به وجود ۳۷۰ عطاری دارای مجوز در استان اشاره و بیان کرد: ۱۰۰ عطاری بدون مجوز نیز در استان در حال عرضه محصولات گیاهان دارویی هستند و متاسفانه عطاری‌ها به صورت قارچ گونه در حال رشد هستند و گرایش روز افزون مردم به استفاده از گیاهان دارویی و دارو‌های سنتی به جای مصرف دارو‌های صنعتی و فراوانی تبلیغات در این زمینه تاثیرگذار بوده است

 معاون غذا و دارو  دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید بر اینکه عطاری‌ها اجازه تجویز و توصیه دارویی نداشته و صرفا براساس نیاز مشتری، مجاز به فروش گیاهان دارویی هستند  اظهار داشت به دنبال دخیل بودن وزارت بهداشت در سامانه صدور مجوز برای عطاری‌ها هستیم، که متاسفانه هم اکنون وزارت بهداشت نقشی در صدور مجوز عطاری‌ها ندارد که پیشنهاد شده است در راه‌اندازی این اماکن علاوه بر صمت و سایر نهاد‌ها از حوزه علوم پزشکی نیز استعلام و تاییدیه دریافت شود و ما برای اجرای این امر در تلاش هستیم.

با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت خوبی در توزیع شیرخشک در استان داریم به عرضه چهار نوع شیرخشک در استان نیز اشاره و عنوان کرد: یک نوع شیرخشک یارانه‌ای است که در پاکت زرد رنگ فروخته می‌شود و حدودا ۱۷۰ هزار سهمیه به همدان داده می‌شود، نوعی دیگر شیرخشک رژیمی برای نوزادانی که الرژی دارند و یک نوع شیرخشک مربوط به بیماران متابولیک ارثی است که توسط پزشک در سامانه به نام نوزاد ثبت می‌شود.

دکتر رستمی در خصوص شبهات مربوط به گرانی دارو‌ عنوان کرد: امسال قیمت دارو‌ها گران نشده و ارز از طریق داروخانه به بیمار پرداخت می‌شود ضمن اینکه قیمت دارو‌های خارجی و مکمل تحت تاثیر قیمت دلار است. و در این راستا بیمارانی که از مسیر اشتباه و بدون مراجعه به پزشک جهت اخذ دارو به داروخانه ها مراجعه می کنند مجبورند قیمت دارو را آزاد پرداخت کنند و یارانه داروبه این عزیزان تعلق نمی‌گیرد.

وی به شرایط نامساعد دارو طی یکسال گذشته اشاره کرد و ادامه داد : سال گذشته بیش از ۲۰۰ قلم کمبود دارو داشتیم  که امروزه به ۷۰ قلم رسیده است و کمبود این دارو‌ها به این صورت نیست که همه به آن‌ها نیاز داشته باشند ضمن اینکه نمونه داخلی آن موجود است.

دکتر قدرت اله رستمی با بیان اینکه دارو‌های گروه گوارش و قلب و عروق بیشترین میزان مصرف را در استان دارد، خاطر نشان کرد: خوشبختانه امسال وضعیت خوبی در توزیع دارو در استان را شاهد بودیم  وکمبودی از اقلام دارویی از جمله داروهای برند نداشتیم بلکه این قبیل داروها را مدیریت شده و مرحله به مرحله به بیماران ارائه داده تا به جای دپو در خانه، این داروها در داروخانه دپو شده و به دست تمامی بیماران برسد.

معاون غذا و داروی دانشگاه اضافه کرد: در روزهای پایانی سال با مصرف شوینده ها، مسمومیت افزایش می‌یابد به طوری که ۱۶ درصد از آمار کل مسمومیت ها، متعلق به استفاده از این مواد است و مردم باید به هنگام خانه تکانی بیشتر مراقب خود باشند.

رستمی در پایان خاطرنشان کرد: اگر پزشک در خصوص شرکت و نوع دارو، توصیه‌هایی به بیمار داشته باشد مشکلی ندارد اما اینکه بیمار را ملزم به خرید دارو از داروخانه‌ای خاص کند غیر قانونی است.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار