کد خبر: ۹۹۹۷۴۹
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۵ 08 October 2021
در مورد یک مطالبه‌ی به‌حق هلال‌احمری‌ها بخوانید:
نیرو‌های داوطلب، سرمایه‌های عظیم انسانی هر اجتماع هستند تا آنجا که امروزه در جوامع مترقی و پیشرفته، داشتن فعالیت داوطلبانه به عنوان یک وظیفه شهروندی ارزشمند تلقی شده و برنامه‌های تشویقی برای ورود جوانان و نوجوانان به این عرصه در نظر گرفته می‌شود.

جمعیت هلال‌احمر یک نهاد مردمی است که از آغاز پیدایش تاکنون، قریب یکصدسال مروج فعالیت‌های داوطلبانه بوده و نقش پررنگ داوطلبان در تمام سیاست‌گذاری‌ها و ساز‌و‌کار‌های اجرایی آن به چشم می‌خورد. 

رویکرد هلال‌احمر در جذب و نگهداری این نیرو‌ها چنان موفق بوده که تعداد زیادی از پیشکسوتان ما، از نخستین سال‌های کودکی در تشکلی به نام پیشاهنگان به این جمعیت ورود کرده، دوره‌های امدادگری و مربیگری را گذرانده و پس از سال‌ها فعالیت، هم اکنون دوران بازنشستگی خود را با حضور در گروه‌های چهارگانه حمایت، هدایت، مشارکت و مهارت سازمان داوطلبان سپری می‌کنند.

جمعیت هلال‌احمر استان همدان نیز مأمن نیرو‌های داوطلبی است که لذت یک عمر همراهی داوطلبانه با این سازمان مردم‌نهاد را چشیده و همچنان پای کارند. استاد هادی غروی نمونه‌ای شاخص از این داوطلبان است.

غروی از ۱۱ سالگی با امدادگری در هلال‌احمر عجین شده و از امدادرسانی به حادثه‌دیدگان در زلزله سال ۱۳۴۸ گناباد تا رانده شدن کرد‌های عراق از این کشور و اسکان آن‌ها در اردوگاه‌های اسلام‌آباد غرب، نه فقط در کشور خودمان بلکه در هرجای جهان که انسانی دست یاری دراز کرده همچون طوفان پاکستان، زلزله الجزایر و ترکیه، حضوری فعال داشته و هم‌اکنون که ۶۹ سالگی را پشت‌سر می‌گذارد، هنوز یار غار کارگاه‌های آموزش امداد است بی‌آنکه ریالی حق‌الزحمه دریافت کند.

آنهم نه فقط از نیروی جوانی و وقت ارزشمند خود، بلکه گاهی از هرآنچه داشته در مسیر امدادرسانی مایه گذاشته است. مثلاً در زمان جنگ تحمیلی عراق و ایران، با اصرار او و موافقت استاندار وقت همدان، خانه مسکونی‌اش تبدیل به یک بیمارستان ۳۰ تختخوابی شده تا جان تعداد بیشتری از مصدومان جنگ از مرگ نجات یابد.

استاد هادی غروی به پاس یک عمر خدمت داوطلبانه خود علاوه بر دریافت تندیس بشردوستی هلال‌احمر، در سال ۲۰۰۱ نیز به عنوان پرستار نمونه جهان موفق به کسب مدال «فلورانس نایتینگل» شد.

این امدادگر برجسته جهان اصالتاً همدانی است و بیراه نیست اگر ترس از گمنامی پرستار نمونه جهان در همدان، دغدغه این‌روز‌های هلال‌احمری‌های این استان شده است.

همین چندروز پیش مدیرعامل هلال‌احمر همدان در رأس هیئتی با رئیس شورای اسلامی شهر همدان دیدار و گفتگو کرد تا نامگذاری مکانی در شهر همدان به نام «استاد هادی غروی» را مطالبه هلال‌احمری‌ها عنوان کند.

علی سنجربگی در این دیدار، قریب ۶۰ سال فعالیت داوطلبانه استاد غروی در کسوت امدادگر و مربی امداد را شایسته تقدیر دانست و تکریم این امدادگر نمونه همدانی را، تکریم ارزش‌های انسانی و ترویج خدمات داوطلبانه قلمداد کرد.

وی از مکاتبات و پیگیری‌های هلال‌احمر برای نامگذاری خیابان یا میدانی در شهر همدان به نام «استاد هادی غروی» در سال‌های گذشته سخن گفت و ابراز امیدواری کرد: در شورای ششم به این مطالبه‌ی هلال‌احمری‌ها پاسخ داده شود.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز که به گفته‌ی خود در دوران دبیرستان با استاد غروی همکلاس بوده و شناخت کاملی از این امدادگر برجسته دارد، با اشاره به اهمیت ترویج فعالیت‌های عام‌المنفعه و لزوم شناساندن مفاخر همدانی به نسل جوان، این نوید را داد که علاوه بر برگزاری آیین پاسداشت یک عمر خدمت صادقانه استاد غروی با همکاری شهرداری و هلال‌احمر، نامگذاری معبری به نام این استاد فرزانه در دستور کار شورای شهر همدان قرار گیرد.

گفتنی است مدیرعامل هلال‌احمر همدان پیش از این، طرحی مبنی بر «ساخت تندیس استاد هادی غروی به عنوان یک امدادگر دوران دفاع مقدس» را هم به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان ارائه کرده است. 

امید که همکاری هلال‌احمر، بنیاد حفظ آثار و شورای شهر همدان به ثمر نشسته و پس از چندسال مطالبه‌گری، نام استاد هادی غروی بر تارک پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین ماندگار شده و از تندیس او نیز در باغ موزه دفاع مقدس استان همدان رونمایی شود.
منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار