امام جمعه همدان:
گروه استان‌ها_امام جمعه همدان گفت: بسیاری از مشکلات فرهنگی و اجتماعی امروز نتیجه بی‌توجهی به پیوست فرهنگی پروژه‌ها است.
کد خبر: ۹۹۹۷۳۵
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۹ 08 October 2021
گروه استان‌ها_امام جمعه همدان گفت: بسیاری از مشکلات فرهنگی و اجتماعی امروز نتیجه بی‌توجهی به پیوست فرهنگی پروژه‌ها است.

به گزارش تابناک همدان، آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی در نماز عبادی سیاسی جمعه همدان، با بیان اینکه دولت برنامه‌ریزی‌های خوبی برای کنترل قیمت کالا‌های اساسی در بلند مدت طراحی کرده است، اظهار داشت:، اما نسبت به کنترل اقلامی که در سبد روزانه مردم قرار دارد باید برنامه‌های فوری و کوتاه مدت اعمال شود.

 وی با تاکید بر اینکه چندین ماه طول می‌کشد تا دولت بر اوضاع مسلط شود، تصریح کرد: کنترل مسکن، مسائل بانکی و بدهی‌های دولت زمان بر است، اما کنترل نرخ کالا‌هایی مانند برنج، مرغ و تخم‌مرغ امکان‌پذیر است.

امام جمعه همدان به بحث ساخت مسکن و پروژه‌های توسعه در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه بسیاری از طرح‌های اقتصادی و پروژه‌های توسعه در کشور بدون مطالعات و پیوست فرهنگی انجام می‌شود.

شعبانی با بیان اینکه پیش از شروع و ساخت هر طرحی باید پیامد‌های مثبت و منفی آن مد نظر قرار گیرد، عنوان کرد: بیشتر ساختمان‌های اداری در بالای شهر و یک منطقه خاص شهر متمرکز شده که آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی را به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه در همه دولت‌ها در فعالیت‌های اقتصادی و طرح‌های توسعه‌ای پیوست‌های فرهنگی مد نظر نبوده است، گفت: شهر را توسعه می‌دهیم، اما ناخواسته مشکلات فرهنگی ناشی از آن هم ایجاد می‌شود.

امام جمعه همدان با بیان اینکه دولت طرح ساخت سالیانه یک میلیون مسکن را ارائه داده است، تصریح کرد: اگرچه اجرای این طرح زمان بر است، اما از دولت انتظار داریم پیش از ساخت مسکن مطالعات فرهنگی را انجام دهد.

شعبانی افزود: ساختمان‌ها باید پیوست فرهنگی داشته باشد و شهر‌های جدید با فرهنگ ایرانی اسلامی طراحی شود. توجه به معماری اسلامی و سنتی ضروری است.

وی با تاکید بر اینکه ساخت مسکن نباید سبب ایجاد فاصله طبقاتی و توسعه نامتقارن شود، اظهار داشت: خطا‌هایی که در گذشته رخ داده و آسیب‌زا بوده تکرار نشود.

امام جمعه همدان افزود: اگر ادارات به حاشیه‌ها می‌رفت و در یک منطقه خاص از شهر متمرکز نمی‌شد بدون شک بالا و پایین شهر شکل نمی‌گرفت.

شعبانی در بخش دیگری از سخنانش به بحث عزاداری‌ها در ایام سوگواری ائمه اشاره کرد و گفت: برخی دهه‌هایی مانند دهه محسنیه، زینبیه و صادقیه را مطرح می‌کنند که خلاف نظر مرجعیت دینی است.

وی با بیان اینکه باید دقت کنیم که عزاداری‌ها بر اساس سنت باشد و تبدیل به پدیده اجتماعی نشود، اظهار داشت: مرجعیت دینی ما محرم و صفر را داشتند، سه روز در ایام فاطمیه اول، سه روز هم در ایام فاطمیه دوم و روز‌های شهادت ائمه را حرمت قرار داده‌اند.

امام جمعه همدان گفت: وقتی یک عده دهه محسنیه را اعلام می‌کنند و تبدیل به پدیده اجتماعی می‌شود اگر یک نفر در این دهه جشن عروسی برپا کند هتک حرمت خواهد.

منبع:تسنیم
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار