نوشتار حضرت آیت الله صافی گلپایگانی
کد خبر: ۹۸۱۹۲۹
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۴ 28 July 2021
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در نوشتاری به مناسبت عید غدیر خم آورده اند: امیرالمؤمنین علی علیه السلام، قهرمان عظمت‌های بی شمار است.

علی علیه السلام همان است که پیامبر گرامی اسلام درباره فضایل و عظمت‌های او فرمود:... «إِنَّ اللهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى جَعَلَ لِأَخِی عَلِیِّ بْنِ أَبِی‌طَالِبٍ فَضَائِلَ لَا یُحْصِی عَدَدَهَا غَیْرُه‏» (۱)... یعنی خداوند متعال برای برادرم علی بن ابی طالب فضائلی قرار داده است که آن‌ها را غیر از خداوند کسی قادر نیست حساب و احصا کند.

فضایل بی شمار علوی.... نواحی متعدّد عظمت‌های علی علیه السلام، تجسّم بندگی و عبودیت خالص خدا، و بخش‌های گوناگون و بلکه متضادّ مناقب، فضایل و مواقف آن حضرت، همه در کتاب‌ها مضبوط و محفوظ است؛ 

عَلِیّ وَ مَا أنْزِلَ فیهِ مِنَ القُرْآنِ، عَلِیّ و مَا ثَبَتَ لَهُ مِنَ الشُّئُونِ وَ المَقَامَاتِ بِالسُّنَّهِ، عَلِیّ وَ مَا صَدَرَ مِنْهُ مِنَ المُعْجِزاتِ، عَلِیّ وَ مَواقِفُهُ وَ بُطُولاتِهِ فِی الغَزَواتِ، عَلِیّ وَ تَضْحِیاتُهُ فِی سَبیلِ إعْلاءِ کَلِمَهِ الإسْلامِ.

علی و اخبار از مغیبات، گذشته و آینده زمان، علی و علم به عوالم غیب، علی و علم به شرایع و احکام اسلام، علی و زهد و پارسایی و پرهیزگاری، علی و علوم عالی الهیات، علی امیر فصاحت، بلاغت و کلام، علی و عبادت و خوف از خدا و شب زنده داری، علی و عدالت و دادستانی و دادگستری، علی و حکومت و زمامداری، علی و فروتنی و بردباری، علی در خدمت و نصرت دین خدا و رسول خدا، علی امام ‎المتقین و زوج سیده نساء العالمین، علی ابوالأرامل و الایتام و المساکین، علی و علی و علی و … این‌ها و بیشتر و بسیارتر از اینها، همه نواحی عظمت وجود علی علیه السلام است.

حرفی است از هزاران.. .. علی، اعظم آیات الهی و اظهر معجزات حضرت رسالت پناهی صلّی الله علیه و آله است که در کتاب‌ها بازگو شده و علمای توانا، نویسندگان بزرگ، فرزانگان برجسته و نبغاء عالم علم پیرامون آن‌ها قلم فرسایی کرده و با این همه که گفتند و نوشتند، باب ابراز بلاغت، تألیف، تصنیف و ایراد خطابه و سخنرانی در فضایل و مناقب آن حضرت، هم‎چنان بر روی دانشمندان و فضلای دوران باز است و هر کسی در این باغ پهناور وارد می‌شود، به میوه‌ای تازه دست می‌یابد؛

(کَشَجَرَهٍ طَیِّبَهٍ أَصْلُها ثابِتٌ‏ وَ فَرْعُها فِی‏ السَّماءِ تُؤْتِی أُکُلَها کُلَّ حِینٍ بِإِذْنِ رَبِّها) (۲)

اعتراف بیگانگان به فضایل علوی.... رشته تألیف و تصنیف، درباره شئون و عظمت‌های علی علیه السّلام، نه فقط سرتاسر عالم اسلامی را از شرق تا غرب و از سنّی و شیعه گرفته، بلکه قلوب بیگانگان را به این شخصیت ممتاز متوجه نموده و نویسندگان و مؤلّفان آن را به مدح، ستایش و تألیف کتاب‌ها برانگیخته است.... آری! آنان نیز به این که شناختی از علی دارند و مثل آن دانشمند مسیحی، کتاب «الامام علی صوت العداله الانسانیه» (۳) می‌نویسند، افتخار و مباهات دارند.

پی نوشت ها:
۱. مالی شیخ صدوق (ره)، مجلس ۲٨،
۲. سوره ابراهیم، آیات ۲۵ – ۲۴،
۳. تألیف جرج جرداق دانشمند مسیحی.
 
منبع: شفقنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین