نمایندگان مجلس با بررسی «طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی» در کمیسیون مشترک بر اساس اصل ۸۵ موافقت کردند.
کد خبر: ۹۸۱۹۲۷
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۱ 28 July 2021
نمایندگان مجلس با بررسی «طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی» در کمیسیون مشترک بر اساس اصل ۸۵ موافقت کردند.

به گزارش تابناک همدان، مجلس شورای اسلامی در جلسه صبح امروز (چهارشنبه ۶ خرداد) بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی طبق اصل ۸۵ قانون اساسی را در دستور کار قرار داد.

پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان این طرح، در نهایت نمایندگان با ۱۲۱ رای موافق، ۷۴ رای مخالف و ۹ رای ممتنع، با بررسی این طرح طبق اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کردند.

طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی در کمیسیون مشترک مورد بررسی و به شورای نگهبان ارسال شده تا در صورت تایید ۵ سال به صورت آزمایشی اجرا شود.

نماینده مجلس: در صورت تصویب طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی، تا ۴ یا ۵ ماه آینده پلفترم‌های خارجی مسدود می‌شوند

عضو فراکسیون مستقلین ولایی، گفت: یکی از نقد‌های ما این است که اجازه بدهند دولت جدید بیاید، چون با طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی داریم وزارت ارتباطات را از کار می‌اندازیم. بهتر است که دولت جدید بیاید وزیر و معاون وزیر در این حوزه مشخص شود، نظرات خود را بدهند؛ چراکه آن‌ها با این طرح باید کار کنند.

غلامرضا نوری قزلجه نماینده مردم بستان آباد و عضو فراکسیون مستقلین ولایی در مجلس یازدهم در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در رابطه با طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی، گفت: موضوع فضای مجازی مجددا در دستور هفته جاری قرار داد که ما اصلا دوست نداریم در این فضا مطرح شود، فضای اجتماعی خیلی برای طرح چنین موضوعاتی مساعد نیست و امیدواریم ان‌شاءالله مطرح نشود.

وی افزود: این مساله یک موضوع بسیار مهم و حساس است و در اینکه باید روی آن کار شود و اینکه باید یک ساماندهی و نظام‌مندی روی این مساله وجود داشته باشد، کسی شک ندارد، اما آنچه که کمیسیون فرهنگی آورده است، چند مساله دارد؛ اولا این‌ها هر چند وقت یکبار یک ورژن تازه می‌دهند و چند مدل طرح را عوض کرده‌اند، یعنی خود کمیسیون هم تکلیفش مشخص نیست که روی کدام طرح می‌خواهد کار کند؟ طرح ۳۷ ماده‌ای یا طرح ۳۴ ماده‌ای یا آنکه ۵۰ و چند ماده‌ای است؟ همین مساله ما را نگران می‌کند که بسپاریم به دست کمیسیون فرهنگی که هنوز این را مشخص نکرده‌اند.

نوری در ادامه بیان کرد: همچنین اینکه اگر آنچه من آخرین بار در سامانه دیدم را مبنا قرار دهیم، اولا، چون موضوع مهمی است ما نمی‌خواهیم این را اصل ۸۵ی کنیم و تحویل کمیسیون بدهیم که طی چند روز کار را تمام کند، این مساله مهم است چراکه یک بحث فوری و حیاتی نیست که لازم باشد اینطور رسیدگی شود. اهمیت موضوع زیاد است، اما باید بیاید در صحن و همه روی آن بحث کنیم و ماده به ماده روی آن کار کنیم.

وی افزود: آخرین متنی که من در سامانه دیدم در تاریخ ۴ مرداد، اگر این طرح تصویب شود نتیجه آن این خواهد بود که در ۴-۵ ماه آینده با مسدودی و محدودیت‌های شدید پلفترم‌های خارجی مواجه خواهیم بود. به این علت که در اینجا گفته است آن‌ها باید ضوابط داخلی ما را بپذیرند و در کشور دفتر ثبت کنند، سرور خود را به داخل کشور بیاورند. همه این موارد خوب است، اما باید توجه کنیم که با چه محدودیت‌هایی مواجه هستیم.

عضو فراکسیون مستقلین ولایی همچنین اظهار داشت: اولا در بحث محتوای مجرمانه تعاریف خیلی باز و کلی است، به همه کار‌ها و موضوعات می‌توان چنین اطلاقی داشت و از همه چیز هم می‌شود گذشت، این باید مشخص شود. از سوی دیگر در بحث مراودات مالی و ارتباطات هم ما تحت یک سری تحریم‌های ظالمانه هستیم که این شرکت‌ها و پلتفرم‌ها هم شامل آن می‌شوند. مساله دیگر اینکه ما پلتفرم داخلی همسان یا رقیب با آن‌ها نداریم، مثلا چیزی جایگزین توئیتر یا اینستاگرام نداریم که بگوییم از آن استفاده کنند،‌ای کاش بود و می‌شد که بگوییم از آن استفاده شود، اما چنین چیزی که قابل رقابت باشد، نداریم. اما باید به وجود بیایند و شروع به فعالیت کنند و تقویت شوند و به مرحله رقابت برسند.

وی افزود: یعنی از یکسو ما مشابه داخلی را کم داریم و در سوی دیگر خارجی را هم تصریح کرده‌ایم بعد از چند ماه مسدود می‌شود، با این شرایط اگر جلو برویم در ظاهر نمی‌گوییم که می‌خواهیم مسدود کنیم، اما در نهایت منجر به همین می‌شود.

نوری با اشاره به تبعات اقتصادی این طرح، خاطرنشان کرد: در این حوزه اشتغال‌های زیادی در قالب استارتاپ‌ها و شرکت‌ها و مشاغل خانگی انفرادی وجود دارند که اهمیت زیادی برای مردم دارد، از سوی دیگر در این شرایط کرونایی مردم ارتباط اجتماعی خود را در بستر همین فضای مجازی تنظیم می‌کنند که همه این‌ها دچار اختلال می‌شود. از همین جهت ما معتقدیم که باید در این حوزه کار بیشتری صورت بگیرد و مرکز پژوهش‌ها، بخش خصوصی، ذی نفعان همه در روند طراحی آن حضور داشته باشند و توجه داشته باشیم که این مساله یک حوزه‌ای است که ما هر هفته در آن نوآوری داریم و به سرعت در حال پیشرفت است. در نتیجه نیاز است که اجماع عمومی ذی‌نفعان روی موضوع وجود داشته باشد که ذی‌نفع‌ها، بهره‌برداران، کنترل‌کنندگان، ناظران و مسئولان امنیتی همگی نظرشان گرفته شود و یک اجماع نظری در این موضوع داشته باشند و کار را با دقت بیشتری پیش ببرند.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس یازدهم در رابطه با فرمایشات رهبری که گفتند در موضوعات مهم، مجلس صبر کند تا دولت لایحه بدهد چرا که دولت در نهایت باید اجراکننده آن مصوبه باشد، بیان کرد: اتفاقا یکی از نقد‌های ما هم همین است که اجازه بدهند دولت جدید بیاید، چون با این طرح داریم وزارت ارتباطات را از کار می‌اندازیم. بهتر است که دولت جدید بیاید وزیر و معاون وزیر در این حوزه مشخص شود، نظرات خود را بدهند؛ چرا که آن‌ها با این طرح باید کار کنند پس بهتر است که نظر آن‌ها را هم داشته باشیم.

هشدار عبدالجبار کاکایی درباره طرح جنجالی مجلس

عبدالجبار کاکایی در واکنش به مطرح شدن طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در مجلس، آن را یک تصمیم کلان سیاسی که بازخورد بدی دارد، می‌داند و می‌گوید که این یک عقب‌نشینی بسیار بد است و هر کسی این تصمیم را گرفته، از سر ناآگاهی بوده است.

این شاعر در گفتگو با ایسنا درباره آسیب‌شناسی اجرایی شدن طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی برای حوزه فرهنگ و ادبیات، آن هم با توجه به این‌که در سال‌های اخیر با وجود وضعیت صنعت نشر بخش قابل توجهی از آثار ادبی در فضای مجازی (شبکه‌های اجتماعی خارجی) منتشر می‌شوند، در حدود دو سال کرونایی اغلب محافل ادبی به پلتفرم‌های مجازی کوچ کرده‌اند و این روز‌ها بسیاری از اهالی فرهنگ و ادبیات از فضای مجازی و به‌ویژه پلتفرم‌های مرسوم خارجی برای فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند، اظهار کرد: من به موضوع فضای مجازی و نسبت آن با ادبیات خیلی خوش‌بین هستم. غالبا با وجود این نظریه که می‌گویند میزان مطالعه کم شده و موضوع مطالعه در حال به حاشیه رفتن است، اما اتفاقا من معتقدم که گردش اطلاعات در این فضا بالاست و تربیت فرهنگی برای استفاده از فضای مجازی هم روزبه‌روز در حال بهتر شدن است.

او در ادامه گفت: استفاده ما از فضای مجازی در سال ۱۴۰۰ به نسبت دهه ۹۰ و ۸۰ خیلی بهتر شده است؛ کانال‌های متعددی به راه افتاده و تبادل اطلاعات صورت می‌گیرد؛ هم در حوزه فرهنگ، هم در حوزه سیاست، هم در حوزه هنر و …. به اعتقاد من، نسبت فضای مجازی با شهروند ایرانی دارد همانند نسبت دریا و ماهی می‌شود. به قول مولانا که می‌گوید «ماهیان را با یبوست جنگ‌هاست»، این نسبت در حال حاضر برای مردم با فضای مجازی برقرار شده و بدون آن، ادامه حیات‌شان به مخاطره می‌افتد.

کاکایی سپس این طرح را نوعی عقب‌گرد دانست و بیان کرد: من نمی‌دانم این طرح‌ها را چه کسی می‌نویسد و چه کسی مصوب می‌کند. یا چطور می‌خواهند آن را پیاده کنند و با چه ذهنیتی این کار را انجام می‌دهند. اما این رسما نوعی عقب‌نشینی، شبیه به عقب‌نشینی‌هایی است که ما از دوره قاجاریه در مقابل جهان توسعه داشتیم تا حالا؛ و این به‌جای این است که خودشان را قوی کنند و صفحات مجازی پرقدرت فرهنگی و فکری راه بیندازند و به فکر درمان باشند.

این شاعر در عین حال به چالش‌های موجود در فضای مجازی نیز اشاره کرد و گفت: در فضای مجازی خیلی اتفاقات دیگر هم می‌افتد، اما راه دارد. این فضا فضایی است آزاد برای عرضه و تبادل اطلاعات و باید در آن حضور پیدا کرد. نه این‌که یک مشت کارمند حق‌الزحمه‌ای را به اسم جنگ نرم راه انداخت تا وارد فضای مجازی شوند و با فحاشی، هتاکی و تهدید بخواهند جلو نظریه‌پردازی، گفتگو‌ها و اظهارنظر‌های فضای مجازی را بگیرند.

عبدالجبار کاکایی افزود: به نظر من، این یک عقب‌نشینی بسیار بد و غیرمنطقی است. هر کسی، مقامی و منصبی که این تصمیم را گرفته، از سر ناآگاهی بوده است. جهان مجازی نه تنها الان در اروپا و امریکا بلکه در جهان سوم هم دارد بخشی از حیات معنوی مردم می‌شود. این پروژه‌ها و طرح‌ها هم مثل قطع شدن برق و کمبود آب احتمال دارد همان «شورش‌های خیابانی» را در پی داشته باشد. اما کسانی که این طرح را نوشته‌اند، به این‌جای ماجرا فکر کرده‌اند؟ یا همچنان ساده‌اندیشانه فکر می‌کنند مثل زمانی که دیش ماهواره‌ها را جمع می‌کردند تا زمانی که بعضی سایت‌ها و کانال‌ها را فیلتر کردند و حالا هم که به این صورت پیش می‌روند.

او با بیان این‌که به فضای مجازی بسیار خوش‌بین است و آن را بسیار فضای مفیدی می‌بیند، گفت: حداقل در فضای ادبیات می‌توانم راندمان کاری فضای مجازی را مثبت ببینم. اگرچه در آغاز یک‌سری اتفاقات افتاد که مثل سیلی بود که از کوه پایین آمد و با خودش خار و خاشاک را هم آورد، اما کم‌کم در حال سیال و شفاف شدن است و تبادل اطلاعات و سایت‌های قوی در حال شکل گرفتن هستند.

این شاعر و ترانه‌سرا اظهار کرد: دفتر‌های شعر ما در تیراژ‌های دو یا سه‌هزار جلدی چاپ می‌شد، اما حالا بازدیدکننده‌های آثارمان حدود ۴۰، ۵۰ هزار نفر هستند، طبیعی است که برای من به عنوان یک شاعر خیلی خوب است که ارتباطم با این تعداد از افراد اهل مطالعه و خوانش زیاد شده و حتی برای هر کسی که مثل من کار فرهنگی انجام می‌دهد.

 نماینده مجلس: طرح ساماندهی پیام رسان‌های اجتماعی میلیون‌ها کسب و کار اینترنتی را با بحران روبرو می‌کند

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح ساماندهی پیام رسان‌های اجتماعی میلیون‌ها کسب و کار اینترنتی را با بحران روبرو می‌کند گفت که این تصمیم‌های چشم بسته مغایر با اراده مردم است.

به گزارش ایسنا، روح الله حضرت پور نماینده ارومیه با اشاره به موافقت مجلس با بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌اجتماعی به صورت اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی در مطلبی در صفحه توییتر خود نوشت: «مجلس در وانفسای مشکلات بی‌شمار کشور طرحی مغایر با حقوق ملت را تایید کرد که وزارت ارتباطات رسما اعلام کرده است زیرساخت‌های اجرایی آن در کشور وجود ندارد و میلیون‌ها کسب و کار اینترنتی را با بحران روبه‌رو می‌کند. ‏رای مخالف دادم. هیچ کس اجازه ندارد فعالیت‌های ارتباطی مردم را محدود و ایرانی‌ها را در عرصه بین‌الملل منزوی کند. ‏این تصمیم‌های چشم بسته مغایر با اراده مردم است.»

امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند که طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌اجتماعی به صورت اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی و در کمیسیون مشترک بررسی شود.

طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، «سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند، ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آن‌ها با مجلس خواهد بود.»

 

تا کنون شرکت‌ها و گروه‌های مختلفی با صدور بیانیه‌ها و به راه انداختن کارزار مخالفت خود را نسبت به این اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی نشان داده‌اند. عبدالجبار کاکایی در پاسخ به این سوال که واکنش اهالی فرهنگ و ادبیات هم دراین‌باره می‌تواند اثربخش باشد گفت: در حوزه شعر، شاعران صنف ندارند، اما در حوزه ادبیات و فرهنگ، باید بیانیه بدهند و مخالفت کنند یا حداقل روشن‌گری انجام شود. آن افرادی که این طرح‌ها را به مجلس می‌برند، با بزرگان و اهالی ادبیات جلسه بگذارند و گفتگو کنند و با مشورت این کار را انجام دهند، چون صدمه این کار به حوزه فرهنگ می‌رسد. نمی‌دانم با کدام فرهنگی نشسته‌اند و بحث کرده‌اند و به نتیحه رسیده‌اند. این تصمیمات تصمیمات کلان سیاسی است و متاسفانه بازخورد بدی دارد.

پس از واکنش‌های متعدد، طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی که بنا بود در روز دوشنبه (۴ مردادماه ۱۴۰۰) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح شود، از دستور کار مجلس خارج شد؛ با این حال گفته شده که این طرح به جلسات آینده مجلس موکول خواهد شد.
منبع: شفقنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین