«حمیدرضا ناهیدی فرد» به مناسبت فرا رسیدن ۱۸ اسفند سالروز تاسیس کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد (فهما) گفت: کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد با استفاده از ابزار هنر و تلفیق آن با آموزه‌های دینی زمینه ساز کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه و بستر مناسبی برای ظهور استعداد‌های جوانان را در رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری ایجاد کرده اند.
کد خبر: ۹۴۷۱۲۹
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶ 08 March 2021

سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان همدان به اهداف تشکیل کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد اشاره کرد و گفت: تبلیغ، گسترش و تعمیق فرهنگ روحبخش اسلام و تاکید بر آرمان‌ها و ارزش‌های معنوی و فرهنگ اسلامی، حفظ و ترویج آموزه‌های دینی، گسترش زمینه مشارکت و مباشرت مردم در امور فرهنگی، هنری، اجتماعی، زمینه سازی برای حضور فعال جوانان و نیرو‌های متعهد در عرصه فعالیت‌های فرهنگی و هنری، شناسایی و تربیت استعداد‌های درخشان و استفاده از اوقات فراغت جوانان، حفظ و ترویج  آموزه‌های دینی از اهداف تشکیل کانون‌های فرهنگی هنری مساجد است.

به گزارش تابناک همدان وی ادامه داد: ارائه و عرضه فعالیت‌های فرهنگی، هنری بر اساس موازین و ضوابط اسلامی و ایجاد جاذبه‌های فرهنگی هنری وکانون‌های پرتحرک و فعال مذهبی، اجتماعی و مردمی در مقابله با تهاجم فرهنگی  از دیگر اهداف کانون‌های مساجد است.

ناهیدی فرد تاکید کرد: افرادی که در کانون‌های فرهنگی هنری  مساجد فعالیت می‌کنند نقش مهمی برای جذب مخاطب نوجوان و جوان دارند و با برخورداری از اخلاق مناسب و با برنامه ریزی هدفمند  پاسخگوی  نیاز‌های جوانان هستند.

وی به برخی برنامه‌های اجرای ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان همدان در طی سال جاری اشاره کرد و گفت: اجرای طرح یاریگران زندگی در قالب تربیت مربی در جهت پیشگیری از اعتیاد، توزیع بسته‌های حمایتی به خانواده‌های نیازمند و آسیب دیده از کرونا، توزیع گوشت گرم در چندین مرحله، اجرای طرح سه شنبه‌های تکریم، اجرای طرح شنبه‌های با کتاب،، برگزاری کارگروه ستاد دهه فجر، اجرای ویژه برنامه‌های چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی از جمله همکاری در اجرای  کاروان مردمی انقلاب فاطمی از اهم برنامه‌های اجرا شده است.

 

اجرای طرح ملی ایران قوی

وی ادامه داد: طرح ملی ایران قوی در قالب‌های مختلف سعی در ایجاد بستر مشارکت و نقش آفرینی، رقابت سالم، تولید و اشتراک محتوا، هماهنگی و انسجام فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور دارد. ایران قوی مبتنی بر اقتضائات روز و قابلیت‌ها و مقدورات بومی، کارکرد‌ها و فعالیت‌های مبتکرانه کانون‌ها و استفاده هدفمند از ظرفیت رسانه و فناوری‌های نوین اجرا می‌شود.

ناهیدی فرد با بیان اینکه طرح ملی ایران قوی در گام دوم انقلاب اسلامی و متشکل از ۴۰ عنوان برنامه انسجام یافت، گفت: این برنامه‌ها در قالب ۳ شبستان و ۱۲ رواق طراحی شده اند تا در بیش از ۲۵ هزار کانون مسجدی در سراسر کشور اجرا شوند.

ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، در دومین سال برگزاری رویداد فهما با ارائه طرح ملی ایران قوی، بستر جریان سازی این گفتمان را میان آحاد مردم به ویژه اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و زمینه رقابت سالم بچه‌های مسجد را در ظهور و بروز این رویداد مهم در بستر فضای مجازی فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی درباره این طرح از ۱۹ مهرماه آغاز شد، اظهار کرد: بازه زمانی اجرای آن از هفته دفاع مقدس تا میلاد حضرت زهرا (سلام االله علیها) در سطح کانون‌های فرهنگی هنری سراسر کشور بود و  بعد از اتمام مهلت شرکت، نیمه دوم دی ماه تا بهمن ماه فرآیند ارزیابی و داوری آثار صورت گرفته و آئین اختتامیه و معرفی برترین‌های طرح ۱۸ اسفند ماه، همزمان با سالروز تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد برگزار می‌شود.

وی  به پویش رسانه‌ای مسجد، کانون مهر علوی اشاره کرد و گفت: این پویش با همت خبرگزاری شبستان و با هدف کمک به مناطق زلزله زده سی سخت انجام شد.

سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گفت: کانون‌های مساجد امن‌ترین مکان برای حضور نسل جوان هستند چرا که حضور پیدا کردن قشر نوجوان و جوان در داخل مساجد، مسیر زندگی آن‌ها را مشخص و هدفمند کرده و گرایش نسل جوان را به مسائل معنوی و دینی به دنبال دارد  و موجب استحکام بنیه اعتقادی این نسل در جامعه خواهد شد.

ناهیدی فرد گفت: در کلاس‌های فرهنگی و هنری مساجد تلاش می‌شود تا آموزه‌های معنوی و قرآنی در قالب هنر و آموزش‌های مختلف، به بچه‌ها تعلیم داده شد.

وی اظهار داشت: هم اکنون  ۵۹۰  کانون فرهنگی و هنری در مساجد سراسر استان همدان فعال هستند.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین