استاندار همدان گفت: هیئت خصوصی سازی برای مزاید گذاشتن پتروشیمی هگمتانه تصمیم می گیرند و بعد از مزایده برای تحویل پتروشیمی هگمتانه تا شش ماه فرصت داده می شود.
کد خبر: ۹۲۲۷۸
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۲ 13 September 2015
استاندار همدان گفت: هیئت خصوصی سازی برای مزاید گذاشتن پتروشیمی هگمتانه تصمیم می گیرند و بعد از مزایده برای تحویل پتروشیمی هگمتانه تا شش ماه فرصت داده می شود.

به گزارش مهر، محمد ناصر نیک بخت در نشست خبری با اصحاب رسانه درخصوص دستاوردهای سفر رئیس جمهور به همدان به ارواح پاک شهدا به خصوص شهدای ۱۷ شهریور درود فرستاد و اظهار داشت: پنجشنبه سالروز شهادت شهید مدنی است که استان همدان همیشه از رهنمودهای این شهید بزرگوار بهره برده است.

استاندار همدان با اشاره به استقبال خوب مردم از کاروان تدبیر و امید در سفر رییس جمهوری به استان همدان، بیان کرد: این جمعیت خودجوش آمده بود تا با طیب خاطر به نظام، دولت و نماینده خود ابراز محبت کنند.

محمدناصر نیک بخت همچنین با بیان اینکه رسانه های استان همدان در انعکاس اخبار سفر ریاست جمهوری به همدان حماسه آفریدند، عنوان کرد:هیچ خبرنگار و رسانه از مرکز همراه کاروان تدبیر و امید نبود و همه وظایف به رسانه های استان سپرده شده بود که رسانه های استان نیز انعکاس اخبار را به خوبی انجام دادند.

وی در ادامه تلاش صدا و سیمای همدان را خوب ارزیابی کرد و در عین حال گفت صدا و سیما نتوانست مسیر حرکت رئیس جمهور از فرودگاه به ورزشگاه را خوب پوشش دهد.

امسال در شهریور و مهر ماه جشنواره هایی در استان همدان برگزار خواهد شد محمد ناصر نیک بخت در ادامه بیان کرد: امسال در شهریور و مهر ماه جشنواره هایی در استان همدان برگزار خواهد شد و به دلیل اینکه مهر ماه به ماه محرم منتهی می شود مجبور شدیم برخی برنامه ها را عقب بیندازیم و ادامه جشنواره ها را به آبان موکول کنیم.

وی با اشاره به اینکه هفته گذشته جشنواره سمن های جوان، خیرین و سمن های حوزه گردشگری برگزار شد و جشنواره تئاتر را نیز در مهر ماه خواهیم داشت، عنوان کرد: همچنین جشنواره فیلم نوجوان در همدان امسال برگزار می شود و این جشنواره در استان همدان دائمی شد و پایگاه و دبیرخانه فیلم نوجوان به صورت دائمی به همدان داده شد.

استاندار همدان با تاکید بر اینکه امسال جشنواره فیلم کودک در هیچ کجا برگزار نمی شود و جشنواره فیلم نوجوان متعلق به همدان است، ادامه داد: فعلا جشنواره فیلم نوجوان متعلق به همدان است اما شاید رقیب نیز تمدد اعصاب کند و دوباره وارد شود تا جشنواره فیلم را از همدان بگیرد.

نیک بخت با بیان اینکه قرار بود کنگره عارف بزرگ میرسیدعلی همدانی در مهرماه برگزار شود که با توجه به فشردگی برنامه ها به ناچار به ۲۱ آبان ماه موکول شد، ادامه داد: همچنین نمایشگاه بین المللی کتاب کودک و نوجوان به استان همدان داده شد و این نمایشگاه در آذر ماه برگزار می شود.

وی با بیان اینکه برای دی و بهمن نیز در صورت اجازه دادن شرایط آب و هوایی برنامه هایی خواهیم داشت به دستاوردهای سفر رئیس جمهور به همدان اشاره کرد و افزود: چنین دستاوردهایی شاید بی‌سابقه است و در سایر سفرهای رئیس جمهور به استان های دیگر چنین دستاورد هایی برای استان ها ایجاد نشده است.

در سفر رئیس جمهور به همدان۸۵۰ میلیارد تومان برای طرح عمرانی اختصاص داده شد در حالی که اعتبار عمرانی همدان سالانه ۱۰۶ میلیارد تومان است استاندار همدان با بیان اینکه در سفر رئیس جمهور به همدان۸۵۰ میلیارد تومان برای طرح عمرانی اختصاص داده شد در حالی که اعتبار عمرانی همدان سالانه ۱۰۶ میلیارد تومان است، افزود: تخصیص اعتبار ۸۵۰ میلیاردی صد در صدی است به این معنی که از ۱۰۶ میلیارد تومان اعتبار عمرانی استان در طول سال ممکن است یک سال، ۲۷ درصد و یک سال ۷۰ درصد تخصیص یابد اما تضمین شده که این ۸۵۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی به صورت صد در صد پرداخت شود.

محمدناصر نیک بخت با بیان اینکه سال گذشته ۷۲ درصد معادل ۷۴ میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی استان همدان تخصیص یافت، ادامه داد: رئیس جمهور معتقد است زمانی که با طرحی موافقت می کند باید تا پایان عمر دولت به بهره بردای برسد و پس به این دلیل اعتبارات عمرانی را صد در صد تخصیص می دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه۸۸۰ میلیارد تومان طرح های مشارکتی برای استان ایجاد شد، بیان کرد: طرح هایی وجود دارند که چون به مرحله ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی نرسیده دولت نمی تواند وارد سرمایه گذاری شود و برای آن اعتباری در نظر گیرد در نتیجه در جلسه ای که در تهران با حضور شرکت های سرمایه گذاری برگزار شد، طرح ها ارائه شد تا مشارکتی به انجام برسد و در این راستا۸۸۰ میلیارد تومان توافق با شرکت های سرمایه گذاری انجام شد.

استاندار همدان یکی از طرح های مشارکتی را سد گرین دانست و ادامه داد: سد گرین نهاوند بعد از شش سال هشت درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و امسال در قانون بودجه ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار برای این سد دیده شد در صورتی که اتمام این پروژه ۲۳۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد پس با سالی ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار، به نتیجه رسیدن سد چند دهه زمان می برد.

نیک بخت ادامه داد: یک بانک و یک شرکت سرمایه گذاری قبول کردند که درخصوص سد گرین وارد عمل شوند و خاتم الاوصیا اجرای سد را پذیرفت اما گفت باید شرکتی پیدا شود که سرمایه گذاری را بپذیرد که در این زمینه با بانک کشاورزی صحبت شد و بانک پذیرفت که سرمایه گذاری را انجام دهد و سازمان مدیریت و وزارت نیرو نیز پذیرفتند که در مدت هفت سال سرمایه گذاری بانک کشاورزی را پرداخت کنند.

شرکت شستا نیز سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد تومان در همدان را پذیرفت تا هتل همای همدان را در زمین خود کنار دانشگاه پیام نور اجرا کند وی در ادامه با بیان اینکه بانک شهر توافق کرد با شهرداری که پروژه های مشخص را تا سقف ۵۰۰ میلیارد تومان در شهر همدان اجرا کند، ادامه داد: ۲۰۰ میلیارد مربوط به سایر طرح ها است و شرکت شستا نیز سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد تومان در همدان را پذیرفت تا هتل همای همدان را در زمین خود کنار دانشگاه پیام نور به مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان برای استان اجرا کند که در سفر رئیس جمهور به همدان نیز کلنگزنی شد.

استاندار همدان در ادامه با اشاره به اینکه در سفر رئیس جمهور به همدان هزار و ۲۰۰میلیارد تومان نیز تسهیلات برای سرمایه در گردش و سرمایه ثابت به واحدهای تولیدی استان در نظر گرفته شد، عنوان کرد:۸۸۰ میلیارد تومان طرح های مشارکت و ۸۵۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی به استان داده شد اما این ها کامل نیست و امیدواریم موضوع اتاق پمپاژ و تصفیه خانه تالوار نیز نهایی شود.

محمدناصر نیک بخت از اضافه شدن ۹۰۵ تخت بیمارستانی به بیمارستان های استان همدان از محل اعتبارات عمرانی اشاره کرد و ادامه داد: درخصوص بیمارستان، اکباتان را نتوانستیم به نتیجه برسیم که در این راستا یک جلسه سه جانبه بیان استانداری همدان، سازمان مدیریت و نهاد ریاست جمهوری در رابطه با طرح های عمرانی برگزار شد و طرح هایی عمرانی که در جلسات سه جانبه تصویب می شد کنار گذاشته می شد تا با حضور رئیس جمهور نهایی شود.

وی افزود: در یک جلسه چهار جانبه بین استانداری، سازمان مدیریت برنامه ریزی، نهاد ریاست جمهوری و شرکت ها تعدادی از طرح ها ماند و همه بیمارستان ها را پذیرفتند اما بیمارستان اکباتان را نمی پذیرفتند و می گفتند پول نداریم تا جایی که وزیر بهداشت گفت سهمی از من برای استاندار همدان بگذارید که در نهایت ۵۰ میلیارد تومان هم برای بیمارستان اکباتان تخصیص یافت.

استاندار همدان با اشاره به اینکه ۸۵۰ میلیارد تومان اعتبار طرح های عمرانی به استان همدان داده شد، افزود: برای ساختمان سد سرابی، یکساله ۱۵ میلیارد تومان، تکمیل ساختمان سد شنجور به مدت یک سال ۱۵ میلیارد تومان، زه کشی سد کلان به مدت یک سال ۱۵ میلیارد تومان، تصفیه خانه بی او تی ۲۲ میلیارد تومان، آبرسانی به پنج شهر پنج میلیارد تومان، مجتمع های آبرسانی روستاهای اولویت دار که ۲۵ درصد جمعیت روستایی را شامل می شود ۴۰ میلیارد تومان، تکمیل تصفیه خانه شهر های استان همدان ۵۸ میلیارد تومان، ساختمان فرمانداری فامنین پنج میلیارد تومان و غیره اختصاص یافت.

از ماده ۲۱۵ برای دو طرح بزرگ ردیف بودجه گرفتیم و این دو طرح بودجه دائمی خواهند داشت نیک بخت با بیان اینکه دو کار اساسی نیز انجام شد و از ماده ۲۱۵ برای دو طرح بزرگ ردیف بودجه گرفتیم و این دو طرح بودجه دائمی خواهند داشت، عنوان کرد: تصفیه خانه فاضلاب شهر فامنین یکی از این طرح ها است و باتوجه به اینکه فامنین اصلا تصفیه خانه نداشت، برای این طرح از ماده ۲۱۵ ردیف بودجه گرفتیم و طرح دیگر چهار خطه کردن مسیر غار علیصدر به همدان است که از ماده ۲۱۵ برای آن ردیف بودجه گرفته شد.

وی در ادامه به بخش کشاورزی اشاره کرد و با بیان اینکه در سفر رئیس جمهور به همدان ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای بخش کشاورزی اعتبار گرفته شد، اظهار داشت: برای آبیاری تحت فشار شش هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان، ۴۱ میلیارد تومان گرفته شد.

استاندار همدان با اشاره به اینکه استان همدان توانایی اجرای سالانه ۱۲ هزار هکتار آبیاری تحت فشار را دارد که اعتبار شش هزار هکتار از سهمیه سفر تامین و شش هزار هکتار دیگر از بودجه وزارت جهاد کشاورزی انجام می شود، عنوان کرد: برای عملیات آبخیزداری در عرصه، چند سد در مساحت هزار و ۸۶۲ هکتار یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اختصاص یافته است.

محمد ناصر نیک بخت با عنوان اینکه در بخش بهداشت و درمان نیز در سفر رئیس جمهور، ۱۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار داده شد که این اعتبار قابل مقایسه با اعتبار ۱۰۶ میلیارد تومانی عمرانی استان در طول سال نیست، عنوان کرد: برای تکمیل بیمارستان نهاوند ۱۹ میلیارد تومان، برای بیمارستان بهار ۱۱ میلیارد تومان، برای بیمارستان قائم اسدآباد ۱۰ میلیارد تومان، برای ساخت بخش سوختگی بیمارستان بعثت همدان ۹ میلیارد تومان، بیمارستان اکباتان۴۹ میلیارد و۵۰۰ میلیون تومان، بیمارستان تویسرکان ۲۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و برای دانشکده پرستاری اسدآباد هفت میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه از دل کمک ها نیز ۹۰۵ تخت بیمارستانی به دست می آید، عنوان کرد: هم اکنون کل تخت بیمارستانی استان همدان دو هزار و ۱۵۰ تخت است که با این ۹۰۵ تخت به بیش از سه هزار تخت می رسد.

برای تکمیل راه آهن همدان در سفر رئیس جمهور ۲۷۱ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است استاندار همدان با اشاره به اینکه در فصل حمل و نقل، ۴۳۳ میلیارد ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار در سفر رئیس جمهور به همدان داده شد، بیان کرد: برای مشارکت در ساخت آزاد راه ساوه- همدان ۳۰ میلیارد تومان، تکمیل کنار گذر اسدآباد ۱۸میلیارد تومان، ساخت باند دوم کبودرآهنگ به قیدار ۱۰میلیارد تومان، تکمیل کنار گذر رزن ۱۳ میلیارد تومان، تکمیل کنار گذر غربی شهر همدان۹۱ میلیارد ۲۰۰ میلیون تومان، تکمیل راه آهن همدان ۲۷۱ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

نیک بخت با بیان اینکه اعتبار داده شده برای راه آهن همدان منهای ریل است و این اعتبار فقط روی زمین هزینه می شود، عنوان کرد: در بخش قضایی نیز سازمان بازرسی برای امسال چهار میلیارد تومان برای ساخت ساختمان خود خواسته بود و برای تکمیل به ۱۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز داشت که این ۱۲ میلیارد تومان در سفر رئیس جمهور تخصیص یافت.

وی در ادامه با بیان اینکه در بخش فرهنگ و ورزش ۱۲میلیارد ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار به استان همدان اختصاص یافت، عنوان کرد: برای تکمیل استخر سر پوشیده اسدآباد یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان، استادیوم ملایر هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و دو میلیارد نیز برای بنیاد بوعلی و میر سید علی در نظر گرفته شد.

استاندار همدان با عنوان اینکه در بخش علمی و فرهنگی نیز ۳۵ میلیارد ۳۵۰ میلیون تومان اعتبار به استان همدان داده شد، افزود: برای دانشکده شیمی و کشاورزی دانشگاه بوعلی سه میلیارد و۵۰۰ میلیون تومان، دانشکده علوم انسانی نهاوند سه میلیارد و۹۵۰ میلیون تومان، تکمیل ساختمان پارک علم و فناری میلیارد تومان، پژوهشکده کشمش و انگور ملایر دو میلیارد تومان، تکمیل دانشکده فنی و حرفه ای کبود راهنگ سه میلیارد تومان اعتبار به استان همدان داده شد.

محمد ناصر نیک بخت با بیان اینکه در بخش اقتصادی در سفر رئیس جمهور ۸۸۰ میلیارد تومان به استان همدان اختصاص داده شد، بیان کرد: یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از این ۸۸۰ میلیارد برای ساخت سد گرین، ۲۳۰ میلیارد برای طرح فرآورده های دارویی، باقی اعبتار نیز برای ساخت هتل در همدان، ساخت تقاطع های غیر هم سطح همدان، دو کارخانه تولید کاغذ از کربنات کلسیم، پروژه استحصال منیزیوم از دولومیت و غیره در نظر گرفته شده است که هزار و ۲۰۰ میلیارد نیز برای طرح های مشارکتی در نظر گرفته شده بود.

وی در ادامه به سوالات خبرنگاران در مسائل مختلف سفر پاسخ داد و با بیان اینکه برای استقبال از رئیس جمهور هیچ کس را به زور نیاورده ایم و به شهرستان ها اعلام شد هر کس خواست برای استقبال به همدان بیاید و وسیله نقلیه نداشت برای آنها وسیله نقلیه تامین کنید، عنوان کرد: تامین نکردن وسیله نقلیه برای افرادی که تمایل به استقبال دارند اخلاقی نبود.

استاندار همدان با بیان اینکه در رابطه با مالیات ناراضی بودیم، افزود: مقرر شد در زمینه مالیاتی هر اعتراضی مردم دارند رسیدگی شود و خود ما نیز دخالت می کنیم همچنین برای اعتبارات استان همدان در سال جدید نیز مقرر شد تجدید نظر کافی انجام شود و برای سال بعد مشکلی وجود نخواهد داشت.

شهر حورا با حضور رئیس جمهور در همدان به تصویب مجدد رسید اما اعتباری برای آن دیده نشد نیک بخت با بیان اینکه در سفر مسئله شهر حورا مطرح و توافق و مقرر شد وزارت مسکن و شهر سازی ساخت شهر حورا سریع آغاز کند، ادامه داد: شهر حورا با حضور رئیس جمهور در همدان به تصویب مجدد رسید اما اعتباری برای آن دیده نشد چراکه جزو وظایف مسکن و شهر سازی است.

وی با بیان اینکه با تغییر اقلیم در دنیا وضعیت خشکسالی دامن گیر شده است و اقلیم به گونه ای تغییر کرد که درجه دما تغییر کرد و باعث خشکسالی طولانی مدت شد، افزود: تاکنون هیچ استانی به اندازه همدان در زمنیه آب ورود نداشته است چراکه ۹۷۰ حلقه چاه بسته و ۹۰ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی شده است.

استاندار همدان با بیان اینکه دلیلی برای کشت غرق آبی سیب زمینی و هندوانه وجود ندارد و به صرفه نیست، ادامه داد: باید تغییر الگوی کشت داشته باشیم.

محمد ناصر نیک بخت با بیان اینکه در بحث فرودگاه همدان مشکلی وجود نداشت چراکه از روزی که به عنوان استاندار به همدان آمده ام ۲۱ میلیارد تومان برای فرودگاه دیده شده و برج فرودگاه نیز در حال ساخت است، عنوان کرد: فرودگاه همدان یک یا دو برنامه دیگر دارند که اعتبار آِنها پیش بینی شده است و هم اکنون فرودگاه آمادگی نشستن و برخواستن هواپیما های پهن پیکر را دارد و حجاج از همدان پرواز می کنند.

وی با بیان اینکه حدود دو ماه بعد از سفر رئیس جمهور استاندار استانی که سفر انجام شد را به دولت دعوت می کند و استاندار باید توصیح دهد که مصوبات به چه مرحله ای رسید و هر شش ماه یک بار نیز باید در مورد مصوبات سفر توصیح دهد، ادامه داد: استاندار باید در دولت اعلام کند که چه سازمانی همکاری خوب و چه دستگاهی همکاری بد داشته است.

دبیرخانه پیگیری طرح های سفر رییس جمهوری به همدان تشکیل می شود

استاندار همدان با عنوان اینکه دبیرخانه پیگیری طرح های سفر در حال تشکیل است، عنوان کرد: از محل سفر در رابطه با گردشگری یک هتل کلنگزنی و مقرر شد اعتباری برای هگمتانه گذاشته شود.

نیک بخت با بیان اینکه۱۱ پروژه گردشگری از بخش مشارکت مردم نیز دیده شده است، ادامه داد: درخصوص موضوع ثبت جهانی یکی از آثار تاریخی همدان که هگمتانه و علیصدر پیشنهاد شد که هگمتانه در حال تصویب است.

وی چهارخطه کردن مسیر غار علیصدر را از عایدی های سفر رئیس جمهور در بخش گردشگری همدان عنوان کرد و ادامه داد: موزه در برنامه ها نبود.

استاندار همدان با تاکید بر اینکه قرار نیست در منطقه جهان آباد چاهی زده شود بلکه هم اکنون پسآب فاصلاب همدان به نیروگاه رسیده و ۲۵ چاه موجود از مدار خارج شده است، ادامه داد: ۲۵۰ مگاوات ظرفیت برق نیروگاه اکنون به هزار مگاوات رسیده است و از محل پسآب به نیروگاه قطر لوله به اندازه ای است که بتوان جهان آباد را نیز آب داد.

محمدناصر نیک بخت افزود: وقتی منطقه ای به عنوان منطقه ویژه اقتصادی انتخاب می شود تحکیم خاک، ظرفیت و غیره مورد بررسی قرار می گیرد.

وی در ادامه به پتروشیمی هگمتانه اشاره کرد و ادامه داد: مقرر شد شنبه هفته آینده هیئت خصوصی سازی تصمیم بگیرند و پتروشیمی هگمتانه را به مزایده بگذارند بعد از مزایده تا شش ماه فرصت برای تحویل پتروشیمی هگمتانه داده می شود و فقط ۱۰ درصد این پروژه باقی مانده است.

نیک بخت درخصوص فرماندار ملایر نیز عنوان کرد: قیاسی معاون منابع انسانی استاندار قرار نبود فرماندار ملایر شود و بلکه گزینه های دیگری مطرح شده اما هنوز نتیجه ای حاصل نشده است و آقای قیاسی فعلا سرپرستی فرمانداری ملایر را بر عهده دارد تا زمانی که فرماندار مشخص شود.

تاکنون از هیچ کمکی به پاس همدان دریغ نکرده ایم

وی از عملکرد تیم فوتبال پاس همدان اظهار ناراضایتی کرد و تاکنون از هیچ کمکی به پاس دریغ نکرده ام، بیان کرد: اگر پاس پنجشنبه توانست بازی را ادامه دهد و برنده مسابقه شود می توان روی آن فکر کرد اگر برنده نشود باید تصمیم اساسی برای این تیم گرفته شود.

استاندار همدان با عنوان اینکه بنرهای خوشامدگویی به رئیس جمهور، مردمی بود و نه توصیه و تاکید، عنوان کرد: بنرها مربوط به واحدهای تولیدی، اصناف و گروه های مختلف اجتماعی بود.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار