کد خبر: ۹۲۱۲۳۲
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۱ 03 December 2020
مدیرعامل نیروگاه شهید مفتح بابیان این‌که از ۲۷ چاه آب موجود در نیروگاه فقط دو چاه فعال است گفت: با تزریق تسویه پس آب شهر همدان مابقی چاه‌ها پلمپ شدند و علت فعال بودن این دو چاه یکی برای مصارف پرسنل سازمان و دیگری آب مقطر موردنیاز در مدار نیروگاه است و امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم آب مقطر موردنیاز را هم از پس آب واردشده به نیروگاه تولید کنیم. 

مدیرعامل نیروگاه شهید مفتح بابیان اینکه طبق گزارش از ایستگاه هواشناسی شهرستان کبودرآهنگ تنها چهار روز از کل سال گشته هوای ناسالم گزارش‌شده خاطرنشان ساخت: طبق گزارش‌های اعلامی از پلیس‌راه در هفته به‌طور میانگین ۵۰۰ هزار دستگاه از جاده مقابل نیروگاه عبور می‌کنند که اگر ضربدر مصرف و طول جاده شود میزان مصرف سوخت به‌دست خواهد آمد در ضمن نباید فراموش کرد هر کیلو سوخت گازوئیل ۱۷ کیلو هوا برای احتراق نیاز دارد؛ این اعداد و ارقام به‌دست‌آمده را می‌توان با مقدار سوخت مازوت مقایسه کرد تا حجم واقعی آلایندگی در خودرو‌ها و نیروگاه به‌دست آید.

مهندس عبدالمجید دیناروند در دیدار و گفتگو با تحریریه تابناک همدان افزود: طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده از سوی ایستگاه هواشناسی وزش باد از جهات مختلف هم بر اعداد و شاخص‌های به‌دست‌آمده در آلودگی هوا تفاوتی نداشته و درنتیجه می‌توان به این مهم دست‌یافت نیروگاه در آلودگی هوای منطقه تأثیر ندارد. 

وی با اشاره به ذهنیت‌هایی که در افکار عموم مردم از گذشته برای کاهش آب سفره‌های زیرزمینی شکل‌گرفته و عامل آن را نیروگاه شهید مفتح می‌دانستند خاطرنشان ساخت: آنچه که توسط مراجع ذی‌ربط در امور آب اعلام‌شده سهم برداشت نیروگاه تا قبل از بهره‌مندی از آب تسویه شده فاضلاب شهر همدان به‌طور متوسط ۲ درصد از کل آب سفره‌های زیرزمینی منطقه بوده و مابقی صرف امور کشاورزی، دام‌پروری، صنعت و مصارف عمومی روزانه شده؛ حال باید پرسید آیا این ۲ درصد باعث خشکی چاه‌ها می‌شود؟ 

مدیرعامل نیروگاه شهید مفتح بابیان اینکه خطر کم‌آبی همیشه وجود داشته گفت: اقتصاد عموم استان همدان از طریق بخش کشاورزی در گردش است و با توجه به خطر کم‌آبی شهر را تهدید می‌کند وقتی کم آب می‌شویم گردش مالی که برم بنای کشاورزی بوده هم مورد تهدید قرار می‌گیرد باید فکری برای جایگزینی و مکمل بخش کشاورزی باشیم تا در آینده دچار مشکلات نشویم. 

وی بابیان اینکه از احداث نیروگاه خورشیدی حمایت می‌کنیم تصریح کرد: زیرساخت‌های مناسب برای ساخت و بهره‌برداری از نیروگاه‌های خورشیدی در نیروگاه شهید مفتح وجود دارد و حاضریم برای عقد قرارداد با بخش خصوصی وارد مذاکره شوم. 
 
خودباوری پرسنل مهم‌ترین عامل موفقیت نیروگاه شهید مفتح
 
مدیرعامل نیروگاه شهید مفتح در پاسخ به این سؤال که بعد انتصاب چه اقداماتی در نیروگاه انجام دادید گفت: بنده مهم‌ترین عامل را در کار و تصمیماتم را صداقت در عملکرد قرار داده‌ام و پس از ورود به نیروگاه تمام تلاشم بر این بود تا روحیه‌ی خودباوری در همکاری جوان ایجاد و تقویت شود که بتوانند بر روی پای خود فعالیت‌های نیروگاه را دنبال کنند. نتیجه‌ی این خودباوری را می‌توان در اورهال نیروگاه دید؛ فصل تعمیرگاهی نیروگاه شروع‌شده و یک واحد به مدت ۹۰ روز از مدار خارج‌شده در این ۹۰ روز تک‌تک تجهیزات قسمت باز می‌شوند، بازدید، تعمیر و نصب می‌شوند و دوباره همانند روز اول شروع به‌کار می‌کند و ۲۵۰ مگابایت برق تولید را آغاز می‌کند همه این پرسه نشان‌دهنده تجهیزات، دانش ایرانی است که خودباوری ملی ایجاد کرده است.

دیناروند نیروی انسانی را از مهم‌ترین سرمایه‌هایی برشمرد که در هر مجموعه‌ای می‌تواند عامل رشد و تعالی باشد و خاطرنشان کرد: اگر نیروی انسانی متخصص و تکنولوژی باهم دوست شوند رشد و شکوفایی شکل می‌گیرد برای همین از بدو ورود آسیب‌شناسی‌های نیروی انسانی شناسایی شد و برای رفع این آسیب‌ها ابتدا اعتمادسازی و بعد آموزش در دستور کار قرار گرفت.
 
وی افزود: اهمیت به شخصیت فردی و دانشی و هم‌راستایی یعنی عملاً پرسنل و بدنه سازمان با بدنه مدیریتی سازمان آشتی داده شد؛ و آموزش‌های لازم را دیدند.

مدیرعامل نیروگاه شهید مفتح بابیان اینکه نیروگاه در ۲۶ سال گشته کار‌های تعمیراتی خود را برون‌سپاری می‌کرد تصریح کرد: بعد از ایجاد روحیه خودباوری در پرسنل نیروگاه؛ بعد از ۲۶ سال تعمیرات و بازسازی تعمیرات توسط نیرو‌های داخلی نیروگاه انجام شد و این اقدام باعث ایجاد اعتمادبه‌نفس در درون کارکنان شد.
 
افزایش ۱۱ درصدی تولید برق به نسبت مشابه سال ۹۸
 
دیناروند در پاسخ به این پرسش که نسبت تولید برق نیروگاه در سال جاری نسبت به مشابه سال قبل چگونه است گفت: تولید برق در نیروگاه در طی سال ممکن است متفاوت باشد و طبق نیاز‌هایی که هست نسبت به تولید اقدام کنیم؛ اما در ماه مرداد همه نیروگاه‌ها باید با تمام توان فعالیت کنند که فصل تابستان امسال نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد افزایش تولید وجود داشت؛ باید این نکته را یادآور شوم در سال جهش تولید در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در بین همه نیروگاه‌های کشور نیروگاه شهید مفتح اول شد که به نمایندگی از همه‌ی پرسنل و همکاران بنده لوح را گرفتم.

وی با اشاره به برنامه‌های نیروگاه در سال‌های آتی گفت: حداکثر تولید امسال بوده یعنی با حداقل محدودیت‌ها تولید صورت گرفت، از این به بعد کار ما حفظ شرایط و کاهش هزینه‌های تولید خواهد بود؛ افزایش فضای سبز، استفاده و بهره‌وری حداکثری از پساب جز برنامه‌های جدی نیروگاه است.
 
 با ورود پس آب شهر همدان ۲۷ چاه فعال را به ۲ چاه تقلیل دادیم
 
مدیرعامل نیروگاه شهید مفتح بابیان این‌که از ۲۷ چاه نیروگاه فقط دو چاه فعال است تصریح کرد: با تزریق تسویه پس آب شهر همدان مابقی چاه‌ها پلمپ شدند و علت فعال بودن این دو چاه یکی برای مصارف پرسنل سازمان و دیگری آب مقطر موردنیاز در مدار نیروگاه است و امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم آب مقطر موردنیاز را هم از پس آب واردشده به نیروگاه تولید کنیم. 
 
توزیع ۳۰۰ هزار لیتر محلول ضدعفونی‌کننده در راستای مسئولیت اجتماعی
 
مهندس عبدالمجید دیناروند از توزیع ۳۰۰ هزار لیترمحلول ضدعفونی‌کننده رایگان خبر داد و گفت: در راستای مسئولیت اجتماعی در مبارزه با کرونا از ابتدای سال بیش از ۲۵۰ هزار لیتر محلول ضدعفونی‌کننده با هماهنگی استانداری همدان در اختیار ادارات و سازمان‌های استان قراردادیم تا با توجه به صلاح‌دید در اماکن موردنیاز صرف شود. 

وی تصریح کرد: نیروگاه یک دانشگاه بزرگ است واحد شیمی کلی مطلب و فرایند دارد آب را می‌گیرد تبدیل به آب خالص می‌کند، وارد سیستم می‌کند، لجن‌ها را تصفیه می‌کند، لجن تصفیه‌شده را خشک می‌کند انبار می‌کند فرایند‌های شیمی است، آب را می‌گیرد تبدیل به بخار می‌کند فرایند‌های بهره‌برداری است و همچنین کار تعمیرات که وجود تخصص و هم‌راستایی، تعهد به مسئولیت اجتماعی نیز وجود داشت که مقداری فرایند‌ها جابه‌جا شد و توانستیم فرایند تولید آب مقطر از نمک ایپوپولودیک سدیومبر اساس پروتکل‌های بهداشتی داشته باشیم؛ که اولین مشتری دانشگاه علوم پزشکی بود.
 
به مردم قول می‌دهم خاموشی نداشته باشیم
 
دیناروند در پاسخ به سؤال خبرنگار تابناک همدان مبنی بر این‌که اگر بخواهید به مردم خبر خوب دهیم چه خبری را انتخاب می‌کنید گفت: به مردم اطمینان می‌دهم که هر بار و در هرزمانی دست به کلید برق بزنند کلید برق روشن شود؛ سهم ظرفیتی تولید برق نیروگاه ۱.۵ درصد است از کل برق تولیدی کشور است، اما نیروگاه شهید مفتح ۲ درصد از برق کشور را تأمین می‌کند این در حالی است که با سهم ظرفیتی ۱.۵ درصدی ۲ درصد برق کل کشور تأمین می‌کنیم یعنی ۰.۵ درصد بیشتر از مازاد تولید برق کشور به‌صورت فعالیت خوبی که نیروگاه دارد بار نیروگاه‌های دیگر را به دوش می‌کشد.
 
۲۰ درصد از نیرو‌های فعال در نیروگاه بومی استان هستند
 
وی با اشاره به فعالیت حدود ۵۰۰ نفر نیرو در نیروگاه شهید مفتح گفت: یک پنجم از کل نیرو‌ها بومی هستند که با امتیاز خاص نیرو‌های بومی جذب شدند البته جذب نیرو در حوزه اختیارات نیروگاه نیست و افراد جذب‌شده از طریق آزمونی که سازمان سنجش برگزار می‌کند جذب می‌شوند که از بین تمام افرادی که جذب شدند یک پنجم بومی هستند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار