عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در شرایط کنونی دولت تکالیف بسیاری برای رفع مشکلات معیشتی مردم دارد، اما متأسفانه شاهدیم که نسبت به طرح تأمین کالا‌های اساسی سیاه نمایی می‌شود، به طور حتم اجرای این طرح، میزان نقدینگی را افزایش نمی‌دهد.
کد خبر: ۹۱۴۹۹۷
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۳ 07 November 2020
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در شرایط کنونی دولت تکالیف بسیاری برای رفع مشکلات معیشتی مردم دارد، اما متأسفانه شاهدیم که نسبت به طرح تأمین کالا‌های اساسی سیاه نمایی می‌شود، به طور حتم اجرای این طرح، میزان نقدینگی را افزایش نمی‌دهد.

به گزارش تابناک همدان، از خبرگزاری خانه ملت،محسن زنگنه با انتقاد از هجمه برخی از رسانه‌های دولتی نسبت به طرح تأمین کالا‌های اساسی، گفت: این رسانه‌ها اعلام کرده اند که با اجرای طرح مجلس، ماهانه هزینه خانوار برای هر فرد حدود ۱۳۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت، به نظر من طرح این مسائل و اطلاعات، درست و کارشناسی نیست و کاملا مشخص است که نویسنده، در این رابطه اطلاعات دقیقی ندارد.

منابع اعتباری طرح کالا‌های اساسی از محل فروش دارایی‌های دولت تأمین می‌شود

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من معتقدم که منتقدان طرح تأمین کالا‌های اساسی، آن را به درستی مطالعه نکرده اند، در طرح مذکور، منابع اعتباری از محل فروش دارایی‌های دولت تأمین می‌شود، حال سوال مطرح می‌شود که دولت این دارایی‌ها را به چه کسانی می‌فروشد؟.

طرح تأمین کالا‌های اساسی پایه پولی را افزایش نمی‌دهد

وی گفت: دولت دارایی‌های خود را برای تأمین اعتبار طرح کالا‌های اساسی به اقشار متوسط و پردرآمد جامعه می‌فروشد و پس از آن، درآمد‌های حاصله را در قالب طرح تأمین کالا‌های اساسی، میان طبقات پایین جامعه تزریق می‌کند، بنابر این دولت با این مکانیزم، نه تنها نسبت به خلق پول جدید اقدام نکرده، بلکه هیچ پایه پولی را افزایش نداده است.

زنگنه افزود: تمام صاحب نظران اقتصادی معتقدند که می‌توان از فروش دارایی‌های دولت، منابع اعتباری طرح کالا‌های اساسی را تأمین کرد، از طرفی کوچک سازی دولت و بخش‌های دولتی یکی از احکام بسیار مهم اسناد بالادستی و قوانین پنج ساله است که دولت باید در این راستا عمل کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: در شرایط کنونی دولت تکالیف بسیاری برای رفع مشکلات معیشتی مردم دارد، اما متأسفانه شاهدیم که نسبت به طرح تأمین کالا‌های اساسی سیاه نمایی می‌شود، به طور حتم اجرای این طرح، میزان نقدینگی را افزایش نمی‌دهد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: دولت در حالی با طرح تأمین کالا‌های اساسی مخالف است که در صحن علنی مجلس، نماینده دولت پیشنهاد اختصاص اعتبار ۲۵ هزار میلیارد تومانی را برای همسان سازی حقوق بازنشستگان و اعتبار ۲۰ هزار میلیارد تومانی را برای اجرای طرح‌های عمرانی ارائه کرد، وی در آن جلسه اعلام کرد که اجرای این قانون برای دولت از طریق فروش سهام‌های دولتی امکان پذیر است. 
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار