وزیر نیرو بیان کرد: وقتی با کمبود گاز مواجه باشیم از سوخت‌های موقت و آلوده‌کننده استفاده می‌کنیم که امیدواریم با تدبیر وزارت نفت و همکاری مردم پاییز و زمستان وضع بهتری داشته باشیم.
کد خبر: ۹۰۱۷۲۰
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵ 21 September 2020
وزیر نیرو با بیان اینکه امسال بنا داریم به حدود ۱۷۰۰ روستای کشور آب سالم و پایدار برسانیم گفت: قطعا بخشی از تامین آب همدان از سد تالوار است، ولی به دنبال تامین آب درازمدت برای افق ۳۰ ساله در این منطقه هستیم.

به گزارش فارس ، رضا اردکانیان در پایان سفر خود به همدان و افتتاح پروژه‌های پویش «هر هفته الف - ب - ایران» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امسال ۲۵۰ پروژه بزرگ در این پویش داریم که تا پایان سال به اتمام می‌رسد.

وی با بیان اینکه امروز یکصد و هشتمین پروژه که سد نعمت‌اباد اسدآباد بود به ثمر رسید ادامه داد: امسال بنا داریم به حدود یک‌هزار و ۷۰۰ روستای کشور آب سالم و پایدار برسانیم که از این تعداد حدود ۴۸۸ روستا تا امروز به ثمر رسیده و مابقی در نیمه دوم سال انجام خواهد شد.

وزیر نیرو در پاسخ به اینکه آبرسانی از تالوار به همدان در چه وضعیتی است بیان کرد: وعده ما برای همدان خاطر جمعی از حیث تامین آب شرب و آب با کیفیت است.

وی اضافه کرد: قطعا بخشی از تامین آب از تالوار است، ولی به دنبال تامین آب درازمدت برای افق ۳۰ ساله در این منطقه هستیم و این اطمینان بخشی را با نهایی کردن و تدارک طرح لازم در این دولت خواهیم داشت.

اردکانیان در پاسخ به سوالی مبنی بر استفاده نیروگاه مفتح در طول سال از سوخت مازوت گفت: اینکه نیروگاه کل سال را از سوخت مازوت استفاده می‌کند، اطلاعی ندارم، اما همانطور که در عرصه مصرف خانگی برق با کمک مردم به موفقیت‌هایی رسیدم امیدوارم در مصرف گاز خانگی هم بتوانیم در مجموع به دستاورد‌هایی در دولت برسیم.

وی با تاکید بر اینکه امیدوارم همکاران من در وزارت نفت با کمک مردم بتوانند مصرف گاز خانگی را مدیریت کنند گفت: امید است در فصل سرد نیروگاه‌های ما تحت تاثیر مصرف بالای گاز در بخش خانگی قرار نگیرند، زیرا وقتی مصرف گاز خانگی افزایش یابد، نیروگاه‌ها از این حیث متاثر شده و وزارت نفت با دشواری می‌تواند گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها را تامین کند.

 وزیر نیرو بیان کرد: وقتی با کمبود گاز مواجه باشیم از سوخت‌های موقت و آلوده‌کننده استفاده می‌کنیم که امیدواریم با تدبیر وزارت نفت و همکاری مردم پاییز و زمستان وضع بهتری داشته باشیم.

وی در خصوص یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی نیز گفت: اینکه انتظار داشته باشیم مشکلات انباشته شده سالیان سال و صد درصدی آبفای روستایی به یکباره در اثر این تجمیع حل و فصل شود، غیرواقعی است و باید صبوری کرد.

 اردکانیان در خصوص مشکل فروچاله‌ها در بخش‌هایی از استان اظهار کرد: ابتدا باید ریشه این مشکل را دریابیم یکی از عوامل استفاده بی‌مهابا از منابع زیرزمینی است که در این راستا تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی در دستور کار است.

وی اضافه کرد: طی یک سال گذشته وضعیت بهتری به لحاظ تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی داشتیم به طوری که یک میلیارد مترمکعب از بیلان منفی سفره‌های زیرزمینی جبران شده است.

وزیر نیرو اضافه کرد: در زمینه تعادل بخشی به امید بارش نیستیم و طرح‌های سازگاری با بارش در استان‌ها را بررسی می‌کنیم تا با حساب و کتاب بیشتری حرکت کنیم که روش مناسب آبیاری و استفاده از آب در مصارف غیرشرب نیز باید با دقت باشد.

وی با بیان اینکه در تهران طرحی را به عنوان سد مجازی دنبال می‌کنیم و امیدواریم در شهر‌های دیگر هم اجرا شود افزود: سالانه ۱۸۰ میلیون متر مکعب آب قابل شرب در تهران صرف فضای سبز می‌شود که با موافقت شهرداری تهران و احداث تصفیه خانه‌های کوچک در تهران به دنبال آبیاری فضای سبز با پساب فاضلاب هستیم.

اردکانیان در پاسخ به سوالی مبنی بر گردشگری اطراف سد‌ها اظهار کرد: برای اینکه دغدغه‌ای برای آلودگی آب به ویژه شرب نداشته باشیم، مقرر شد پیرامون دریاچه‌ها و سد‌ها از هرگونه فعالیت انسانی جلوگیری شود، اما با ملاحظات لازم و همکاری با وزارت گردشگری این مناطق برای تفریح در اختیار مردم قرار گیرد.

وی با بیان اینکه از این طریق مردم از حدود۷۰ سایت بزرگ گردشگری کشور می‌توانند بهره‌مند شوند گفت: تعدادی از این طرح‌ها آماده شده تا مطابق طرح‌های مشترک وزارت نیرو و وزارت گردشگری اقامتگاه‌های کوتاه مدتی برای مردم فراهم شود.

وزیر نیرو با ابراز امیدواری از اینکه در دولت دوازدهم چند مورد از این سایت‌ها به بهره‌برداری برسد گفت: همدان را نیز تشویق می‌کنیم یکی از نقاط پیشرو در این زمینه باشد.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار