رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز درباره ورود احتمالی مسافران در روز‌های آینده می‌گوید: با توجه به اینکه مصوبه‌ای برای جلوگیری از ورود مسافران به همدان وجود ندارد، نمی‌توانیم از ورود آن‌ها جلوگیری کنیم.
کد خبر: ۸۵۲۱۱۳
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰ 19 May 2020
 با نزدیک شدن به پایان ماه مبارک رمضان، آغاز فصل گردشگری و افزایش احتمالی سفر‌ها بیم شروع موج جدید کروناویروس در شهر‌هایی مانند همدان که هر سال در فصول خوش آب و هوا پذیرای گردشگران بوده است، وجود دارد.

به گزارش ایسنا، ممکن است افزایش مسافرت‌ها در شرایط بحرانی امسال با بی توجهی هموطنان، کاهش نگرانی، استرس و التهاب کروناویروس در جامعه، رعایت نکردن نکات بهداشتی و توصیه‌های پزشکی و به تنگ آمدن مردم از خانه نشینی روند صعودی شیوع کرونا و خطرات جدی را برای همدان به همراه داشته باشد.

جلوگیری از وضعیت پرخطری که احتمال به وقوع پیوستنش دور از ذهن نیست و بیش از هر چیزی تلاش، چاره اندیشی و مدیریت مسئولان استان را می‌طلبد تا بتوانند وضعیت فعلی همدان را حفظ و انتقال این ویروس به شهر را مهار کنند.

فرماندار همدان در این باره به خبرنگار ایسنا می‌گوید: با توجه به اهتمامی که همگی باید در جلوگیری از شیوع کروناویروس داشته باشیم همچنان سیاست در خانه ماندن بهترین راهکار برای حفظ سلامت سایر شهروندان و هموطنان است.

حسین افشاری ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه شهرستان همدان در وضعیت زرد به سر می‌برد ما به هیچ وجه سفر به همدان را به هموطنان توصیه نمی‌کنیم و توصیه اکید داریم که مردم همچنان در خانه بمانند.

وی درباره افرادی که ممکن است در روز‌های آینده اقدام به سفر کنند، بیان می‌کند: امسال هیچ‌گونه خدماتی در مورد اسکان مسافران در همدان نداریم، علاوه بر این کلاس‌های آموزش و پرورش که یکی از فرصت‌های مناسب برای اسکان مسافران است تا پایان خردادماه درگیر کلاس‌های درس هستند و امکان اینکه در اختیار مسافر قرار داده شوند، وجود ندارد.

افشاری درباره نصب چادر در اماکن عمومی و پارک‌ها اظهار می‌کند: امسال در فضا‌های عمومی مانند پارک‌ها و تفرجگاه‌ها ممنوعیت نصب چادر داریم و مقرر شده است شورای شهر و شهرداری بر این امر نظارت کنند و اجازه نصب چادر را به مسافران ندهند همچنین از اتراق طولانی مدت مسافرانی که مانند سال‌های قبل در پارک‌ها چادر می‌زدند، اکیداً جلوگیری خواهد شد.

فرماندار همدان تمامی این تمهیدات را برای حفظ سلامت مردم ضروری می‌داند و اضافه می‌کند: امسال رویکرد ما در خانه ماندن مردم و پرهیز از سفر است و به همین علت آمادگی برای پذیرش مسافر را در مرکز استان نداریم.

وی درباره فعالیت خانه مسافر‌ها نیز اعلام می‌کند: این مکان‌ها ممنوعیت قانونی برای فعالیت دارند و ممکن است آلوده باشند و به سلامت مسافران آسیب بزنند، از طرف دیگر احتمال دارد مسافران آلودگی را با خود به این محل‌ها منتقل کنند بنابراین با خانه مسافر‌هایی که فعال باشند، برخورد قاطع می‌شود.

افشاری تأکید می‌کند: امسال بر خلاف سال‌های گذشته اهتمام ستاد خدمات سفر بر این است که مسافران در همدان حضور پیدا نکنند تا مانع از شیوع کروناویروس در مرکز استان باشیم.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز درباره ورود احتمالی مسافران در روز‌های آینده می‌گوید: با توجه به اینکه مصوبه‌ای برای جلوگیری از ورود مسافران به همدان وجود ندارد، نمی‌توانیم از ورود آن‌ها جلوگیری کنیم.

کامران گردان ادامه می‌دهد: ترجیح می‌دهیم تصمیمات درباره کرونا استانی باشد، اما متأسفانه تمامی تصمیمات کشوری است و نمی‌توانیم همه مواردی که مد نظرمان است را انجام دهیم، از طرف دیگر جلوگیری از ورود مسافران به همدان نیاز به مصوبه دارد و با توجه به اینکه مصوبه قبلی رفع شده است، ممنوعیتی برای این کار وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در تعطیلات عید فطر چادر زدن در شهر همدان ممنوع است، تأکید می‌کند: در شرایط فعلی سعی می‌کنیم از اسکان و چادر زدن مسافر‌ها در پارک‌ها، بوستان‌ها و اطراف آن‌ها جلوگیری کنیم و ابلاغیه جمع آوری چادر‌ها از سطح شهر به شهرداری داده شده است.

رئیس شورای شهر همدان اضافه می‌کند: به منظور آگاه سازی مردم بنر‌هایی مبنی بر ممنوعیت نصب چادر در سطح شهر زده خواهد شد و نیروی انتظامی با همکاری شهرداری بر این امر نظارت می‌کنند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نیز به خبرنگار ایسنا می‌گوید: ستاد مرکزی خدمات سفر کشور در جلسه هفته گذشته درباره نحوه فعالیت و چگونگی مدیریت سفر‌های کل کشور دستورالعمل‌هایی را به اداره میراث فرهنگی ابلاغ کرده است.

علی خاکسار ادامه می‌دهد: طبق این دستور العمل باید آمادگی حداکثری برای سفر‌های احتمالی تعطیلات عید فطر وجود داشته باشد و آن‌ها را به بهترین نحو مدیریت کنیم، بر همین اساس توصیه می‌کنیم مردم اگر قصد سفر دارند از مراکز اقامتی دارای مجوز استفاده کنند چراکه نظارت کامل بر آن‌ها انجام می‌شود و موظف هستند پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی تصریح می‌کند: از آنجا که دستوری مبنی بر ممنوعیت مسافران به همدان وجود ندارد، باید ضوابط بهداشتی را در مراکز اقامتی رعایت کنیم تا از شیوع کروناویروس جلوگیری شود و تلاش خواهیم کرد مراکز اقامتی با ناظران اداره میراث فرهنگی در راستای رعایت موارد بهداشتی همراه و همگام باشند تا مشکلی برای هموطنان به وجود نیاید.

 از صحبت‌های مسئولان استان پیداست یکصدایی در بینشان وجود ندارد و دستورالعملی برای ممنوعیت ورود مسافران به همدان موجود نیست، شهری که وضعیت شیوع کرونا در آن زرد است و این یعنی آغاز سفرها، زنگ خطری برای بحرانی شدن شرایط است؛ بنابراین می‌طلبد مسئولان ستاد استانی برش داشته و تصمیمی درون استانی اتخاذ کرده و فکری به حال اوضاعی که قرار است پیش آید کنند تا «دنبال نوشدارو بعد از مرگ سهراب» نباشیم.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار