در حال حاضر یکی از مشکلات اصلی در رینگ اصلی شهر همدان کمبود پارکینگ عمومی برای استقرار خودرو‌های شهروندان است چراکه این موضوع موجب شده علاوه بر حاشیه خیابان‌ها، داخل کوچه‌ها نیز به محلی برای پارک خودرو‌ها تبدیل شود و این مساله موجب بروز مشکل برای ساکنان محله‌ها و ایجاد نارضایتی در آنان شده است.
کد خبر: ۸۵۱۴۶۶
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۷ 17 May 2020
پروژه پارکینگ طبقاتی آقاجانی بیک همدان که بهمن ماه سال ۹۳ کلنگ زنی و موعد تحویل آن پایان سال ۹۵ عنوان شد این روز‌ها با پیشرفت ۷۱ درصدی وعده تکمیل تا پایان امسال را به انتظار نشسته است.

به گزارش مهر، افزایش تولید خودرو در سال‌های اخیر و ورود بی رویه خودرو‌های تک سرنشین به خیابان‌های همدان بیش از گذشته معضل ترافیک و کمبود پارکینگ را نمایان کرده به طوری که هر روز در ساعات مشخصی از صبح و ظهر و عصر داد شهروندان از ترافیک عظیم خیابان‌ها بلند است چرا بخش عمده‌ای از ترافیک ایجاد شده به واسطه پارک خودرو‌ها در حاشیه خیابان‌ها است که این موضوع ضرورت توجه به ساخت پارکینگ را مورد تاکید قرار می‌دهد.

گذشته از کمبود پارکینگ در شهر همدان با اجرا شدن پیاده راه در اصلی‌ترین خیابان شهر همدان و از آنجا که امکان ورود خودرو به این معبر وجود ندارد لزوم توسعه و افزایش واحد‌های پارکینگی در رینگ اول شهر همدان دوچندان است.

در حال حاضر یکی از مشکلات اصلی در رینگ اصلی شهر همدان کمبود پارکینگ عمومی برای استقرار خودرو‌های شهروندان است چراکه این موضوع موجب شده علاوه بر حاشیه خیابان‌ها، داخل کوچه‌ها نیز به محلی برای پارک خودرو‌ها تبدیل شود و این مساله موجب بروز مشکل برای ساکنان محله‌ها و ایجاد نارضایتی در آنان شده است.

یکی از رانندگان همدانی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه از زمان اجرای پیاده راه بوعلی کوچه‌های جانبی این خیابان به محل تردد خودرو‌های افرادی که قصد رفتن به میدان امام همدان را دارند تبدیل شده است، گفت: در ایامی از روز به قدری خودرو در کوچه‌های مورد نظر پارک می‌شود که برای طی کردن مسافتی که شاید با پای پیاده ۵ دقیقه هم زمان نخواهد بیش از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در ترافیک می‌مانیم.

ظرفیت پارکینگ‌های عمومی جوابگوی نیاز‌های فعلی مردم و رانندگان نیست

وی با بیان اینکه ظرفیت پارکینگ‌های عمومی به ویژه در محدوده مرکزی شهر جوابگوی نیاز‌های فعلی مردم و رانندگان نیست و محل‌های پارک خودرو در حاشیه خیابان‌ها نیز در بیشتر مواقع اشغال است، گفت: مشکلات موجود ضرورت اجرای پارکینگ‌های با ظرفیت بالا را گوشزد می‌کند.

کمبود پارکینگ در رینگ اول شهر همدان واقعیتی انکارناپذیر است، اما در همین راستا اجرای پروژه‌ای برای رفع نیاز شهروندان از سال‌ها قبل در محوطه آقاجانی بیگ همدان کلید خورده، ولی آنچه به نظر می‌رسد اینکه تا به بار نشستن آن راه بسیار است.

۱۸ بهمن‌ماه سال ۹۳ و با حضور استاندار، فرماندار، نمایندگان مردم همدان مجلس، اعضای شورای شهر و مسئولان شهرستان همدان کلنگ عملیات اجرایی پارکینگ طبقاتی آقاجانی بیک همدان به زمین زده شد.

این پروژه عمرانی که دریکی از محله‌های قدیمی همدان و در رینگ اول شهر قرارگرفته ۲۴ هزار و ۵۰۰ مترمربع مساحت را به خود اختصاص داده و درحالی‌که مقرر بود طی دو سال و تا پایان سال ۹۵ تکمیل و به بهره‌برداری برسد این روز‌ها همچنان در نیمه راه قرار گرفته و کج دار و مریز پیش می‌رود.

پارکینگ طبقاتی آقاجانی بیک با ظرفیت ۵۳۰ خودرو احداث خواهد شد
پارکینگ طبقاتی آقاجانی بیک طبق آنچه مدیران شهری بار‌ها اعلام کرده‌اند با ظرفیت ۵۳۰ خودرو احداث خواهد شد و ۴۴ واحد تجاری و ۱۵ واحد اداری برای آن در نظر گرفته‌شده است.

این پروژه به لحاظ موقعیت مکانی در دل شهر و محوطه‌ای قرار گرفته که پس از اجرای پیاده راه خیابان بوعلی مسیر عبور خودرو‌ها شده و همین موضوع سبب شده تردد شهروندان و خودرو‌ها در مسیر موردنظر به واسطه اجرای این پروژه تنگ و باریک شده و به سختی انجام گیرد.

مسئولان شهری همدان از زمان کلنگ زنی این طرح تاکنون هر چندماه یک بار بازدیدی از روند اجرای آن داشته و وعده‌هایی مبنی بر تکمیل و بهره برداری از آن داده‌اند که بار‌ها به تیتر رسانه‌های استان همدان تبدیل شده، اما هنوز هم که هنوز است این پروژه افتتاح و بهره برداری را درک نکرده و در آخرین وعده پایان امسال برای تکمیل آن اعلام شده است.

معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری همدان در همین خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه از بهره‌برداری پروژه پارکینگ آقاجانی‌بیگ تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: با احتساب ۲۵ درصدی افزایش مبلغ قرارداد به علاوه تغییر پروژه، بیش از ۴۵ میلیارد تومان هزینه تمام شده پروژه است.

پارکینگ آقاجانی‌بیگ ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

عزیزالله یوسفی در خصوص آخرین وضعیت پروژه پارکینگ آقاجانی‌بیگ، اظهار کرد: پروژه پارکینگ آقاجانی‌بیگ در سه بلوک A. و B. و C. با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه اعتبارات این پروژه بر اساس بودجه مصوب تاکنون هزینه شده است، گفت: بودجه مورد نیاز تاکنون با ارائه عملکرد پیمانکار از منابع داخلی شهرداری پرداخت شده است.

معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری همدان بیان کرد: شهرداری منطقه دو به عنوان کارفرما به صورت مستقیم و معاونت امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری ناظر پروژه است.

وی به باقی مانده ۶ سقف از ۸ سقف در اجرای پروژه اشاره کرد و افزود: یک سقف از بلوک A، دو سقف از بلوک B. و سه سقف از بلوک C. پروژه باقیمانده است.

پروژه را تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسانیم

یوسفی با بیان اینکه این پروژه چند منظوره دارای پارکینگ، فضای تجاری و فضای اداری است، تصریح کرد: پیش‌بینی این است که بخش سازه‌ای پروژه تا خردادماه انجام شده و بتوانیم پروژه را تا پایان سال به بهره‌برداری برسانیم.

وی به بیان مشخصات پروژه پرداخت و ادامه داد: کل مساحت عرصه پارکینگ آقاجانی‌بیگ، چهار هزار و ۱۱۵ متر مربع و دارای فضای پارکینگ دوهزار و ۷۹۰ متر مربع با تعداد ۵۳۱ واحد عمومی است.

معاون امور زیربنایی و حمل ونقل شهری شهرداری همدان خاطرنشان کرد: ۴۴ واحد تجاری به مساحت تقریبی یک‌هزار و ۱۹۸ مترمربع و ۱۵ واحد اداری به مساحت تقریبی یک‌هزار و ۲۴۰ مترمربع در پروژه تعریف شده است.

وی یادآور شد: کل مساحت پروژه بالغ بر ۲۴ هزار متر مربع اکنون توسط پیمانکار در حال اجرا است.

افزون بر ۴۵ میلیارد تومان هزینه تمام شده پروژه است

یوسفی با اشاره میزان اعتبار مورد نیاز در این پروژه، اظهار کرد: قرارداد اولیه فروردین ماه سال ۹۵ به مبلغی بالغ بر ۲۴ میلیارد تومان منعقد شد و اکنون با احتساب ۲۵ درصدی افزایش مبلغ قرارداد به علاوه تغییر پروژه، بالغ بر ۴۵ میلیارد تومان هزینه تمام شده پروژه است.

وی از مشکلات و موانع پیشرفت پروژه سخن گفت و افزود: افزایش قیمت مصالح و عدم توانایی تأمین به این دلیل از گرفتاری‌ها و موانع پیش‌روی پروژه بوده که به منظور رفع آن تمهیداتی با انجام شده است.

معاون امور زیربنایی و حمل ونقل شهری شهرداری همدان بیان کرد: تأمین اعتبار پروژه در بودجه امسال شهرداری دیده شده است.

به اعتقاد کارشناسان و صاحب نظران حمل و نقل یکی از چاره‌های حل معضل ترافیک ساخت پارکینگ به ویژه پاکینگ‌های طبقاتی در هسته مرکزی شهر و مناطق پرتردد است بنابر این انتظار می‌رود این مرتبه مسئولان شهری بر وعده خود مبنی بر به پایان رساندن پارکینگ آقاجانی بیگ همدان که وارد ششمین سال اجرا شده پایبند باشند و شاهد بهره برداری از آن در سال جاری باشیم.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار