روح‌الله زال‌پور با بیان اینکه اصولاً گرگ‌ها انتقام جو هستند، تصریح کرد: برخی از روستائیان اقدام به دو رگه گیری کرده و توله گرگ‌ها را در کنار سگ‌ها نگهداری می‌کنند که این گرگ‌ها به گرگاس (گرگ دورگه یا سگ گرگی) معروف هستند و خوی گرگی این نوع از گرگ‌ها بیشتر بوده و بیشترین حمله‌های گرگ نیز از طریق گرگاس‌ها صورت می‌گیرد که بهتر است این توله گرگ‌ها را به لانه‌های خود برگردانید.
کد خبر: ۸۴۸۵۷۰
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۵ 10 May 2020
مدیر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسدآباد با توصیه به احتیاط روستائیان و توجه به هشدار‌ها با توجه به فرارسیدن فصل زاد و ولد گرگ‌ها گفت: هر گونه حمله گرگ را روستائیان می‌توانند از طریق دهیاران به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اطلاع رسانی کنند تا اقدامات قانونی را برای دفع گرگ انجام دهیم.

به گزارش ایسنا، زال‌پور اعلام کرد: فصل زاد و ولد گرگ‌ها فرارسیده و گرگ‌ها برای تأمین منابع غذایی توله‌های خود به جا‌هایی می‌روند که منابع غذایی بیشتر باشد و اگر در طبیعت گونه‌های خرگوش، گراز، موش و سنجاب و هر حیوانی که جزء زنجیره غذایی گرگ به شمار می‌رود، وجود نداشته باشد به ناچار به سمت روستا‌ها کشیده می‌شوند.

وی با بیان اینکه متأسفانه منابع غذایی گرگ‌ها به علت وسعت کشاورزی، استفاده از سموم شیمیایی در اراضی و شکار بی رویه کم شده است، تصریح کرد: در برخی روستا‌ها ممکن است زباله‌ها به صورت غیراصولی دفن شود که این امر موجب تجمع سگ‌های ولگرد و گرگ‌ها در محل دفن زباله‌های روستا‌ها می‌شود و احتمال خطر حمله گرگ به دام‌ها و انسان را ایجاد می‌کند.

زال پور خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از احتمال هر گونه حمله گرگ‌ها افراد مسن و یا کم سن و سال حتی الامکان به تنهایی به خارج و یا حاشیه روستا نروند و از نزدیک شدن به توله گرگ‌ها خودداری کنند.

وی با بیان اینکه اصولاً گرگ‌ها انتقام جو هستند، تصریح کرد: برخی از روستائیان اقدام به دو رگه گیری کرده و توله گرگ‌ها را در کنار سگ‌ها نگهداری می‌کنند که این گرگ‌ها به گرگاس (گرگ دورگه یا سگ گرگی) معروف هستند و خوی گرگی این نوع از گرگ‌ها بیشتر بوده و بیشترین حمله‌های گرگ نیز از طریق گرگاس‌ها صورت می‌گیرد که بهتر است این توله گرگ‌ها را به لانه‌های خود برگردانید.

مدیر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسدآباد بیان کرد: در صورت گرفتن توله گرگ‌ها به طور قطع گرگ به خاطر توله خود به سمت روستا کشیده شده و ممکن است حتی به دام انسان حمله کند.

وی با تأکید بر اینکه روستائیان حتماً محل دفن زباله‌های روستا را مدیریت کرده و زباله‌های خود را اصولی دفن کنند، یادآور شد: دامداران برای حفظ دام‌های خود که در صحرا چرا می‌کنند، حتماً از سگ نگهبان و افراد قوی برای مواجهه احتمالی با هر گونه حمله گرگ استفاده کنند.

در برخی از کانال‌های فضای مجازی مشاهده شدن تعدادی گرگ در حوالی یکی از روستا‌های شهرستان اسدآباد گزارش شده است.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار