کد خبر: ۸۴۱۵۲۶
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱ 24 April 2020

براساس آخرین خبر‌های واصله، کشف کاخ امپراطوری آشور در ویرانه‌های موصل توسط باستان شناسان و محققان دانشگاه هایدلبرگ آلمان صورت گرفت.

داستان چیست؟

این کاخ نظامی متعلق به امپراطوری آشور بوده و معبدی که به همراه آن کشف شده متعلق به سده پنجم یا ششم قبل از میلاد مسیح است. داعش این مسجد زیبا مربوط به سده دوازدهم را منفجر کرد، زیرا معتقد بود که مقبره یونس پیامبر در آن قرار دارد. تروریست‌های داعش به امید پیدا کردن گنجینه و آثار هنری برای فروش، تونل‌هایی را در زیر آوار این مسجد حفر کردند.
 
حال دانشمندان آلمانی در این تونل ها، گنجینه‌های باستان شناسی از جمله یک اتاق سلطنتی ۲ هزار ساله به طول ۵۵ متر کشف کرده اند که با کاخ نظامی ارتباط داشته است. قدمت معبد و کنده کاری هایش به دوره پایانی امپراطوری آشور بازمی گردد که بر بین النهرین تسلط داشت. اولین گروه از باستان شناسان محلی گزارش دادند که داعش این تونل‌ها را در عمق زیرین مکانی مقدس برای دستیابی به گنجینه‌ها و آثار هنری به منظور فروش در بازار سیاه حفر کرده بود.
 
 
کشف کاخ امپراطوری آشور در ویرانه های موصل
 
سپس این گروه تونل‌های منتهی به کاخی را که قبلا کشف نشده بود و دست نخورده باقی مانده بود، پیدا کردند. سایت «نیوز نتورک آرکیالوژی» گزارش داد: داعش ۴ ژوئن نبردی گسترده را با نیرو‌های دولتی در شمال عراق آغاز کرد. در آن زمان، این گروه تروریستی موصل در شمال بغداد را اشغال کرد و با منفجر کردن اماکن باستانی این شهر، تونل‌هایی را زیر آن برای کشف آثار باستانی حفر کرد.
 
در سال ۲۰۱۷، مجله آبزرور خاورمیانه خبر داد که «قیس رشید» معاون وزیر گردشگری و میراث باستانی عراق در کنفرانس سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد گفت که دستکم ۶۶ مکان باستانی در موصل به دست داعش تخریب شده است.
 
وی یادآور شد که در جریان حملات داعش، عبادتگاه‌های مسلمانان و مسیحیان به شدت تخرب شد و آثار باستانی به یغما رفت. داعش علاوه بر موصل عراق، شهر‌های تدمر و حلب سوریه را نیز ویران و آثار تاریخی این شهر‌ها را غارت کرد. دمشق در سال‌های اخیر برای نجات گنجینه فرهنگی و معماری سوریه، تلاش متمرکزی داشته است.
 
در سال‌های اخیر با تثبیت اوضاع، مقام‌های سوریه در جهت بازسازی اماکن مذهبی و احیای مکان‌های ارزشمند برآمده اند. سوریه همچنین خواستار بازپس گیری آثار هنری غارت شده اش بوده و آمریکا، فرانسه و ترکیه را به چپاول آثار باستانی خود متهم کرده است.
 
باستان شناسان، مورخان و متخصصان مردم شناسی از سراسر جهان در سال‌های اخیر به ویرانی آثار هنری ارزشمند و گنجینه‌های باستانی قدیمی‌ترین شهر‌های جهان در سوریه و عراق به دست تروریست‌ها و غارتگران و توسط موشک ها، بمب‌ها و گلوله ها، با وحشت نگریسته اند.
 
گزارش‌ها حاکی است که از ابتدای بحران سوریه و جنگ علیه این کشور، بیش از یک میلیون قطعه و اثر باستانی و تاریخی از این کشور سرقت شده است. به منظور مرمت و بازسازی و آماده کردن بنا‌های باستانی شهر تدمر برای حضور گردشگران در آن، بخش ترمیم و بازسازی سازمان میراث فرهنگی سوریه اقدام به خاکبرداری و زدودن آثار ویرانی‌های ناشی از حملات تروریست‌ها از خیابان ها، گذرگاه‌ها و اماکن این بنا‌های تاریخی کرده است.
 
کشف کاخ امپراطوری آشور در ویرانه های موصل
 
تدمر (پالمیرا) شهر باستانی در استان حمص در مرکز سوریه و در ۲۱۰ کیلومتری دمشق که در سال‌های گذشته به دلیل حملات تروریست ها، بازدید از آن متوقف شده بود، اسفند ۹۷ میزبان یک گروه از گردشگران خارجی از کشور‌های فرانسه، کانادا و سوئیس شد.
 
ساکنان تدمر را در دوران باستان آرامی ها، عموریان، عرب‌ها و اقلیتی از یهودیان تشکیل می‌دادند. این شهر باستانی که به «مروارید صحرا» معروف است، یکی از مهمترین ویرانه‌های تاریخی جهان و یکی از آثار ثبت شده سوریه بوده که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.
 
قدمت بخش اعظم ویرانه‌های تدمر به سده‌های یکم و دوم میلادی بازمی گردد. تدمر زمانی در جهان باستان یکی از مهمترین مراکز فرهنگی جهان بود. این شهر تبلور هنر و معماری قرن‌های نخست و دوم میلادی بشمار می‌رود که در آن تکنیک‌های یونانی و رومی با سنت‌های محلی و نفوذ ایران باستان درهم آمیخته است.
 
این محوطه حاوی بیش از هزار ستون و یک گورستان عظیم شامل بیش از ۵۰۰ مقبره است. تا پیش از جنگ داخلی سوریه هر ساله بیش از ۱۵۰ هزار جهانگرد از تدمر بازدید می‌کردند. از زمانیکه این شهر به دست داعش افتاد، تخریب بنا‌های تاریخی و آثار هنری و کشتار مورخان و باستان شناسان به راهبرد این گروه در جنگ با تاریخ، فرهنگ و روشنفکری تبدیل شد.
 
کشف کاخ امپراطوری آشور در ویرانه های موصل
 
 
منبع: ایرنا
 
 
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار