سیدسعید شاهرخی با بیان اینکه دشمنان نظام دنبال ناامید کردن مردم و گرفتن نشاط از آن‌ها هستند افزود: یکی از راه‌های مقابله با توطئه‌های دشمن نقش‌آفرینی آحاد جامعه در عرصه‌های مختلف است که می‌تواند نشاط را به جامعه برگرداند.
کد خبر: ۸۱۷۰۴۰
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۳ 24 January 2020
استاندار همدان با بیان اینکه نمی‌گذارم کسی جلوی کنسرت قانونی را بگیرد ضمن اینکه باید حدود شرعی در آن رعایت شود گفت: نسبت به حجم برنامه‌ها امکان تامین بودجه برای تمام آن‌ها نیست، اما باید عدالت در توزیع اعتبارات و اولویت‌ها را در نظر گرفت.

به گزارش فارس، شاهرخی اظهار کرد: حضور جمع حاضر را در این جلسه و در خانه دولت خیر مقدم می‌گویم و خوشحالم توفیق پیدا کرده‌ایم ساعاتی را در کنار هم باشیم و صحبت‌های ارزشمندی را بشنویم.

وی بعد از شنیدن صحبت‌های اعضا با بیان اینکه بسیاری از این موضوعات حرف دل ما بود و قابل اجراست گفت: این برنامه باید با برنامه‌ریزی و استفاده از شرایط موجود و با همکاری هم انجام شود.

استاندار همدان افزود: در کمتر از سه ماه جلسه‌ای را در این قالب ترتیب خواهم داد تا با اهدافی که تعریف می‌کنم، پیش رود.

وی نقش فرهنگ و هنر را مهم عنوان کرد و با بیان اینکه این موضوع از نگاه بزرگان نیز مورد توجه است اضافه کرد: رهبری در این رابطه می‌فرمایند «فرهنگ مبدأ خوشبختی‌ها و بدبختی‌های یک ملت است» و در ادامه برای هنرمندان آرزوی موفقیت می‌کنند.

شاهرخی با اشاره به اینکه رئیس جمهور نیز فرهنگ را اساس و زیربنای جامعه می‌داند و بنده نیز به عنوان نماینده دولت در استان همین نگاه را باید دنبال کنم گفت: بالاترین نیاز امروز جامعه امید به آینده و ایجاد نشاط است که همه هنرمندان در این زمینه می‌توانند نقش‌آفرینی کنند.

وی با بیان اینکه دشمنان نظام دنبال ناامید کردن مردم و گرفتن نشاط از آن‌ها هستند افزود: یکی از راه‌های مقابله با توطئه‌های دشمن نقش‌آفرینی آحاد جامعه در عرصه‌های مختلف است که می‌تواند نشاط را به جامعه برگرداند.

استاندار همدان ادامه داد: اصحاب فرهنگ و هنر انسان‌های خوش فکر و اندیشمندی هستند که در قالب هنر این اندیشه را به زیبایی به مخاطب منتقل می‌کنند.

وی هنر را یکی از قدرتمند‌ترین ابزار نهادینه‌کردن فکر و اندیشه دانست و خطاب به جمع حاضر بیان کرد: ما به ارزش و توانمندی شما واقفیم، دولت علاقه‌مند است زمینه را برای ارائه هنر در عرصه‌های مختلف فراهم کند و این عمق نگاه ماست، اما در اجرا موانعی داریم.

شاهرخی با بیان اینکه اگر بنا باشد در جامعه با هیچ یک از این مشکلات مواجه نباشیم باید نگاه ما به جامعه یک نگاه مدینه فاضله و آرمان‌شهر باشد تأکید کرد: حتما باید در این راستا حرکت کنیم، اما اگر در این نقطه قرار نگرفتیم نباید موجب یاس و ناامیدی شود.

وی با بیان اینکه در همدان وارث ۳ هزار و ۵۰۰ سال تمدن هستیم تأکید کرد: شهر همدان در دنیا نظیر ندارد که این امر نشاندهنده ریشه، فرهنگ و تمدن استان دارد، به هر گوشه این استان برویم به بلندای تاریخ آثار تاریخی داریم.

استاندار همدان از وجود یک‌هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی در استان خبر داد که یک‌هزار و ۶۰ اثر ثبت رسمی شده است و در ادامه افزود: همدان در جایگاه خاصی قرار گرفته که بسیاری از مسؤولان کشور به آن اذعان دارند.

وی ادامه داد: وزیر نیرو در سفر اخیر خود عنوان کرد وقتی اسم همدان را می‌شنویم آرامشی را در این شرایط پرتلاطم به دست می‌آوریم، به خاطر مردمان فهیم آن و مسیر توسعه‌ای که در استان وجود دارد.

شاهرخی با بیان اینکه می‌خواهم بگویم در همدان چه خبر است گفت: از ۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری که در بخش‌های مختلف به ویژه حوزه معیشت و اقتصاد صورت گرفته فاکتور می‌گیرم، اما با وجود شرایط تحریم اقدامات مهمی در استان انجام داده‌ایم.

وی با بیان اینکه عمیقا و قلبا به تاثیرگذاری هنرمندان ایمان دارم اگر چه موانعی وجود دارد گفت: امیدوارم این جمع همه هنر خود را در حوزه‌های مختلف به نمایش بگذارند و بتوانیم ارتباط خود را بیش از گذشته تقویت کنیم.

 انجمن‌های فرهنگی و هنری باید تقویت شوند

استاندار همدان با بیان اینکه نوع خطابی که دوستان داشتند به حق بود و بخشی به من برمی‌گردد، اما مسوولیت مستقیم آن با اداره ارشاد است افزود: بنده به عنوان نماینده دولت در تمام بخش‌ها مسوولم، برای هر بخش‌ها یک اداره کل داریم که باید دیدگاه‌های افراد را جمع‌بندی کند تا در بودجه عنوان شود در چه بخش‌هایی اولویت وجود دارد.

وی تاکید کرد: البته نسبت به حجم برنامه‌هایی که داریم قطعاً امکان تامین بودجه برای تمام آن‌ها نیست، اما باید عدالت در توزیع اعتبارات و اولویت‌ها را در اجرای آن‌ها در نظر گرفت.

شاهرخی با بیان اینکه امسال پنج برابر اعتبارات از سال ۹۴ تا امروز را در حوزه فرهنگ و هنر در نظر گرفتیم افزود: ۹ میلیارد تومان در این حوزه اختصاص دادیم که باید هدفمند هزینه شود.

وی با اشاره به نکات مطرح شده ایمان داریم و انجمن‌ها باید تقویت شوند تصریح کرد: خیلی از برنامه‌ها باید با پول تقویت شود و برخی نیز بدون پول انجام می‌شود.

استاندار همدان خطاب به مدیرکل ارشاد گفت: از اینکه یک انجمنی بگوید برای برگزاری شب شعر به مشکل برخورده‌ایم، قابل قبول نیست، بسیاری از برنامه‌ها پولی نیستند بلکه نیاز به جدیت و کار دارند.

وی بیان کرد: بسیاری از دستگاه‌های دولتی امکانات خوبی دارند و باید مشارکت کنند و بسیاری از آن‌ها اعتباراتی دارند که می‌توانند از لحاظ فرهنگی کمک و حتی کار کنند.

شاهرخی بیان کرد: از مدیرکل ارشاد می‌خواهم ضمن مدیریت منابع، گروه‌های مختلف را اولویت‌بندی کنند تا اعتبارات از منابع داخلی ارشاد و دستگاه‌های دیگر تامین شود، در موارد دیگر اگر برنامه‌ای با مطالعه باشد تامین اعتبار می‌شود.

وی گفت: برای هر برنامه‌ای که مطالعه شود تامین اعتبار صورت می‌گیرد همانطور که سالهاست در خصوص تئاتر کودک و نوجوان این کار را انجام داده‌ایم و سال گذشته نیز جشنواره انیمیشن تامین اعتبار شد.

استاندار همدان افزود: اگر جشنواره فیلم کودک و نوجوان از همدان رفته است با رایزنی جشنواره مشابه ملی را وارد استان کنید تا اعتبار اختصاص دهیم، اگر هم نشد به صورت استانی برگزار کنید که باز هم تامین اعتبار خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: مبلغ یک‌میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان کنار گذاشته بودیم و از طریق سازمان مدیریت دستگاه‌های فرهنگی برنامه ارائه دهند تا آن بودجه را اختصاص دهیم که انجام شد، بخشی را برای تئاتر کودک و نوجوان و بخشی را هم برای کنگره آیت‌الله تالهی و خبرنگاران و ... اختصاص دادیم.

علاوه بر ۹ میلیارد تومان، ۱.۵ میلیارد تومان برای برنامه‌های خاص اختصاص می‌دهم 

شاهرخی با بیان اینکه سال آینده علاوه بر ۹ میلیارد تومان، ۱.۵ میلیارد تومان برای برنامه‌های خاص اختصاص خواهم داد خاطرنشان کرد: اغلب جمع حاضر درخواست ردیف اعتباری جدا داشتند که امکان‌پذیر نیست و قانون این اجازه را نمی‌دهد، اما اعتباری را جداگانه می‌گذاریم تا برنامه‌های مورد تایید ارشاد، تامین اعتبار شوند.

وی با تأکید بر لزوم هماهنگی بین بخشی گفت: دستگاه‌هایی مانند شهرداری و تبلیغات اسلامی که اعتبارات خوبی دارد می‌توانند به اداره ارشاد کمک کنند.

استاندار همدان با بیان اینکه برای تمام افراد مسلمان و وطن‌دوست با هر سلیقه‌ای احترام می‌گذاریم افزود: هنرمندان ما جزو آن دسته از افراد با فرهنگ، مسلمان و میهن‌دوست هستند که با هر سلیقه‌ای برای آن‌ها احترام قائلیم.

وی با اشاره به اینکه تمام ابعاد هنر برای ما محترم هستند و همه آن‌ها را باید تقویت کنیم تاکید کرد: اجازه نخواهم دارد کسی با اعمال سلیقه شخصی از فعالیت هنری گروهی جلوگیری کند.

شاهرخی با بیان اینکه هیچ کسی در استان و کشور فراتر از قانون نیست گفت: وقتی رهبر معظم انقلاب همه را به قانونمندی و قانونمداری دعوت می‌کنند کسی حق ندارد خود را فراتر از قانون بداند.

قابل قبول نیست کسی مسوول برگزاری کنسرتی شود و در آن کشف حجاب صورت گیرد

وی با بیان اینکه هیچ مقامی بالاتر از قانون نیست بنابراین هیچ کس نمی‌تواند جلوی کنسرت قانونی و شرعی را بگیرد افزود: با علمایی، چون آیت‌الله موسوی اصفهانی و آیت‌الله شعبانی صحبت کرده‌ام و همه آن‌ها می‌گویند که باید حدود شرعی و قانونی رعایت شود، من هم بر این موضوع تاکید دارم.

شاهرخی بیان کرد: اگر کسی مسوولیت برگزاری کنسرتی را به عهده می‌گیرد و بعد در آن کشف حجاب می‌شود باید پاسخگو باشد، اگر نمی‌تواند اداره کند کار انجام ندهد.

وی با تاکید به اینکه در چارچوب قانون از کنسرت، موسیقی، سینما و هنر و... حمایت می‌کنیم افزود: نه تنها حمایت می‌کنیم بلکه خواهش می‌کنیم در این عرصه فعالیت شود چراکه این مهم نیاز جامعه است.

هزینه چاپ کتاب خوشنویسان استان را تقبل می‌کنم

وی در خصوص گلایه نماینده هنر‌های تجسمی که شهرداری در زیباسازی شهر و بکارگیری المان شهری توجهی به هنر‌های تجسمی ندارد افزود: مبلمان شهری می‌تواند بر روح و روان انسان تاثیر بگذارد و شهرداری باید از ایده هنر‌های تجسمی بهره‌مند شود.

شاهرخی با اشاره به اینکه انتظار نداریم اعضای شورای شهر در همه حوزه‌ها تخصص داشته باشد و اهل شعر و هنر باشند، اما از ظرفیت انجمن‌ها استفاده کنند گفت: المان‌هایی از خوشنویسان در سطح شهر استفاده شود.

وی با اشاره به درخواست چاپ کتابی از هنر خوشنویسی استان بیان کرد: هزینه چاپ کتاب خوشنویسان عزیز استان را تقبل می‌کنم و هرگاه آماده چاپ شد بود، برایم بیاورید.

استاندار همدان در پایان سخنانش بیان کرد: قول می‌دهم به جمع موسسات حوزه قرآنی برویم و صحبت‌های آن‌ها را بشنویم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار