کارشناس پیشگیری از سرطان معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت استان همدان با اشاره به اینکه برخی سرطان‌ها در استان ما از شیوع بالایی برخوردار است، تصریح کرد: شایع‌ترین سرطان در میان مردان استان همدان سرطان پوست، پروستات، معده، مثانه، ریه و روده بزرگ است.
کد خبر: ۸۱۶۶۳۸
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۶ 22 January 2020
کارشناس پیشگیری از سرطان معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت استان همدان گفت: سالیانه بیش از ۲۵۰۰ مورد جدید ابتلا به سرطان در استان همدان ثبت می‌شود.

به گزارش تسنیم، دکتر شراره نیک سیر اظهار داشت: آخرین گزارش از آمار مبتلایان جدید به سرطان مربوط به سال ۹۵ است که در این سال ۲ هزار و ۷۴۷ مورد جدید ابتلا به سرطان در استان ما ثبت شده است.

وی با بیان اینکه شایع‌ترین سرطان در استان همدان، سرطان برست است، ابراز کرد: حدود نیمی از سرطان‌ها قابل پیشگیری است و بیش از ۴۰ درصد موارد نیز در صورت تشخیص به موقع قابل درمان است.

کارشناس پیشگیری از سرطان معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت استان همدان با اشاره به اینکه برخی سرطان‌ها در استان ما از شیوع بالایی برخوردار است، تصریح کرد: شایع‌ترین سرطان در میان مردان استان همدان سرطان پوست، پروستات، معده، مثانه، ریه و روده بزرگ است.

نیک سیر افزود: سرطان برست، روده بزرگ، پوست، تیروئید، معده و خون نیز از شایع‌ترین سرطان‌های زنان در استان همدان است.

وی با بیان اینکه برای پیشگیری و تشخیص به موقع برخی سرطان‌های شایع، طرح غربالگری سرطان را در مراکز خدمات جامع سلامت به راه انداخته ایم، اظهار داشت: غربالگری سرطان پستان و دهانه رحم در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت و غربالگری سرطان روده بزرگ نیز به صورت پایلوت در شهرستان فامنین انجام می‌شود.

کارشناس پیشگیری از سرطان معاوت بهداشتی و مرکز بهداشت استان همدان گفت: پس از غربالگری سرطان، موارد مشکوک به سطوح تخصصی تشخیص و درمان ارجاع داده می‌شوند.

شیردهی یک عامل محافظتی برای سرطان پستان است

نیک سیر با بیان اینکه خطر ابتلا به سرطان پستان در خانم‌هایی که در سنین بالای ۳۵ سال بچه دار می‌شوند بیشتر است، عنوان کرد: شیردهی یک عامل محافظتی برای پیشگیری از ابتلا به این نوع سرطان است.

زنگ خطر و شایع‌ترین علائم سرطان چیست؟

وی در خصوص شایع‌ترین علائم انواع سرطان اظهار داشت: خونریزی از دستگاه تحتانی به صورت خون روشن، مدفوع سیاه رنگ یا کم خونی، یبوست ناگهانی و طول کشنده، از دست دادن ۱۰ درصد وزن بدون علت در ۶ ماه گذشته از شایع‌ترین علائم ابتلا به سرطان روده بزرگ است.

کارشناس پیشگیری از سرطان معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت استان همدان تصریح کرد: سرطان پستان نیز با علائمی مانند لمس توده در پستان، ترشح از پستان به ویژه اگر خونی و چرکی باشد، تغییر در حالت ظاهری، قوام و قرینگی پستان‌ها، همراه است.

نیک سیر به علائم سرطان دهانه رحم اشاره کرد و گفت: عفونت‌های مکرر واژینال و خونریزی غیرطبیعی از شایع‌ترین علائم این بیماری است.

وی گفت: غربالگری سرطان پستان و دهانه رحم برای سنین بالای ۳۰ سال در مراکز خدمات جامع سلامت استان به صورت رایگان انجام می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار