محمد ضحاکی مبلغ پاداش باسواد شدن فرد بی‌سواد را ۷۷۵ هزار تومان برشمرد و افزود: در صورتی که فرد بی‌سواد برای باسواد شدن خود در کلاس‌های نهضت سوادآموزی شرکت کند این پاداش به او تعلق نخواهد گرفت مگر اینکه باسوادی این فرد توسط یکی از اقوام، آشنایان و همسایگان انجام گیرد که در این صورت علاوه بر پاداش در طرح خودآموز، ملزومات آموزشی از جمله کتاب درسی نیز در اختیار فرد قرار خواهد گرفت.
کد خبر: ۸۱۵۶۹۹
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۴ 19 January 2020
رئیس اداره نهضت سوادآموزی شهرستان اسدآباد از اجرای طرح خودآموز همراه با پاداش ویژه برای سوادآموزان خبر داد.

به گزارش ایسنا، ضحاکی با اعلام این خبر اظهار کرد: در طرح خودآموز با هدف باسواد کردن بی‌سوادن به ویژه جامعه هدف ۱۰ تا ۴۹ سال، افراد بی‌سواد با شرکت در دوره آموزشی و باسواد شدن پاداش می‌گیرند.

وی مبلغ پاداش باسواد شدن فرد بی‌سواد را ۷۷۵ هزار تومان برشمرد و افزود: در صورتی که فرد بی‌سواد برای باسواد شدن خود در کلاس‌های نهضت سوادآموزی شرکت کند این پاداش به او تعلق نخواهد گرفت مگر اینکه باسوادی این فرد توسط یکی از اقوام، آشنایان و همسایگان انجام گیرد که در این صورت علاوه بر پاداش در طرح خودآموز، ملزومات آموزشی از جمله کتاب درسی نیز در اختیار فرد قرار خواهد گرفت.

ضحاکی خاطرنشان کرد: طرح خودآموز برای افراد بی‌سواد ثبت‌نام نشده در سامانه نهضت سوادآموزی شهرستان قابل اجراست و افراد بی‌سواد باید در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال باشند که البته افراد دارای مدرک دوم ابتدایی هم پذیرش می‌شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه امسال ۴۰۰ نفر از بی‌سوادان اسدآبادی باسواد شده اند، گفت: براساس آمار سامانه نهضت و پالایش آماری انجام گرفته مشخص شده که تعداد واقعی افراد بی بهره از سواد در گروه هدف ۱۰ تا ۴۹ سال شهرستان اسدآباد کمتر از ۱۰۰۰ نفر بوده و کمتر از دو درصد از گروه سنی هدف مورد نظر به تعداد ۶۴۳ نفر دارای سواد نیستند.

بیشترین بی‌سوادان را زنان به ویژه روستایی تشکیل می‌دهند

رئیس اداره نهضت سوادآموزی اسدآباد با اشاره به اینکه بیشترین بی‌سوادان شهرستان را قشر زنان تشکیل داده اند و اکثریت بی‌سوادان در روستا ساکن هستند، خاطرنشان کرد: علت بی‌سوادی اکثریت بی‌سوادان بی انگیزگی و یا ضعیف بودن خانواده‌ها از نظر اقتصادی بوده که با وجود مراجعه آموزشیاران به درب منازل برخی از آن‌ها به علت همین بی انگیزگی علاقه‌ای به باسواد شدن و حضور در کلاس‌های سوادآموزی ندارند.

وی با بیان اینکه برای تشویق بی‌سوادان به سواددار شدن مشوق‌های مختلفی برای ریشه کنی بی‌سوادی درنظر گرفته شده است، اظهار کرد: در حال حاضر کمیته امداد و بهزیستی به افراد بی‌سواد تحت حمایت خود را که اقدام به باسواد شدن کرده و در کلاس آموزشی نهضت شرکت کنند، مبلغ ۳۰۰ هزار تومان پاداش اهدا می‌کند.

ضحاکی اضافه کرد: در سطح روستا‌ها نیز به عنوان مشوق جهادکشاورزی به افراد بی‌سواد که نسبت به باسواد شدن اقدام می‌کنند، نهاده‌های دامی، باغی و کشاورزی فوق العاده در اختیارشان قرار می‌دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تخفیفات شهرداری در رابطه با عوارض نیز از دیگر مشوق‌هایی است که در این شهرستان برای باسواد شدن بی‌سوادان توسط شهرداری درنظر گرفته شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار