حسین قراباغی
کد خبر: ۸۰۵۳۶۹
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۲ 12 December 2019
چندی پیش طرحی با عنوان جاده سلامت در کمیسیون اقتصاد سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان در حد طرح موضوع مطرح شد در ادامه لازم دانسته، تا یک بازگشت به عقب نماییم.

 از زمانی که آقای خرم استاندار همدان بودند طرح مسیر برگشت جاده گنج نامه مطرح بود اما با توجه به هزینه بالای آن و عدم توجیه اقتصادی برای دریافت ردیف ملی تا به این لحظه در حد حرف باقی مانده است.

 لذا کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری ضمن بهره گیری از تمام ظرفیت ها و طرح مساله نسبت به بررسی ابعاد این طرح اقدام نموده است.  

همان گونه که همشهریان عزیز همدانی استحضار دارند در طول سال شاهد تصادف های دلخراشی در مسیر دسترسی جاده توریستی گنج نامه همدان هستیم و در مواقعی با گره ترافیکی که حتی منجر به جدال لفظی و درگیری های فیزیکی می شود و برخی از کارشناسان خواستارطراحی مسیر برگشت بوده که با توجه به عدم توجیه اقتصادی آن امکان اجرای طرح ذکر شده مقدور نمی باشد لذا در کمیسیون مذکور ضمن بررسی اجمالی طرح، از حداقل ها؛ برای حصول یک نتیجه عملی اقدام شد.

 در این جلسه مطرح گردید تا طرح یاد شده از روبروی رستوران عطرسیب و مسیر کوهستانی که از آن به جاده z معروف است شروع و تا پارکینگ دهکده توریستی گنج نامه ادامه یابد و ترافیک مسیر از طریق این مجموعه به میدان گنج نامه هدایت شود تا از مسیر فعلی به عنوان جاده برگشت استفاده نماییم از سوی جاده فعلی کیوارستان که مورد استفاده کوهنوردان و گردشگران طبیعت می‌باشد تسطیح گردیده و درخت کاری شود تا هم چهری زیباتری به خود گرفته و از آسیب‌های احتمالی که مد نظر کوهنوردان بود جلوگیری شود. این موضوع در حد طرح مسئله بود و مقرر شد پس از بررسی در کمیته گردشگری مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر و در صورت تصویب به معاونت امور عمرانی استانداری ارسال تا ضمن بررسی و امکان سنجی، هم چنین در صورت صلاحدید برای آن ردیف و اعتبار خاص تعریف شود.

 به دلیل اینکه موضوع یاد شده در صورت تایید، قسمت هایی از دهکده توریستی گنج نامه را نیز شامل می شود از مدیرعامل مجموعه مذکور در جلسه کمیسیون دعوت به عمل آمد تا ضمن بررسی؛ برای کلیات موضوع هم فکری نموده و در صورت نیاز، کما فی السابق همکاری داشته باشیم از قضا در این جلسه بر پیوست های زیست محیطی، فرهنگی و اجتماعی تاکید شد چند روز پیش مطلبی را در صفحه شخصی خود منعکس نمودم که موضوع آن این گونه بود: اوایل ورود بلندگو به ایران عده‌ای گفتند: که این بوق شیطان است و مسجد را نجس می کند تا این که آیت الله بروجردی فتوایی دادند که استفاده آن برای منظورهای دینی اشکال ندارد.

 در ادامه اشاره داشتم: همواره برای انجام کارهای توسعه‌ای و قرار گرفتن در مسیر پیشرفت، افرادی هستند که سنگ اندازی نموده و سعی دارند شما را از هدف اصلی تان منحرف نمایند آنچه مهم است، باید استوار بود و از کم مهری های این افراد هراس به دل راه نداد صد البته وجود بزرگان و مشاوره جستن از آن ها، چراغ راه در این مسیر خواهند بود.

 باید اقرار نمایم: کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر در یک سال و اندی گذشته بسیار قوی ورود نموده و مصمم تر به مسیر خود ادامه خواهد داد.

در مواقع بیشتر از وظایف محوله ورود داشتیم در حوزه های سرمایه‌گذاری و گردشگری کارهای ارزشمندی صورت گرفته است اما شورای شهر به تنهایی نمی تواند مشکلات شهر همدان را حل نموده و نیاز مانده همراهی و همدلی همگانی می باشد.

 به جهت مزید آگاهی دوستان فعال و دغدغه مند محیط زیست باید گفت: طرح توسعه دامنه شمالی الوند نیز با ابعاد وسیع تر توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهیه شده است که در صورت اجرای آن شاهد توفیقات ارزشمندی در توسعه گردشگری خواهیم بود.

در خصوص بوستان ولایت واقع در منطقه فخرآباد باید گفت: اراضی مذکور ازسوی منابع طبیعی با گونه هایی که به صلاح دید این مجموعه کاشته شد بود، در اختیار شهرداری همدان قرار گرفته تا با کاربری های مختلف گردشگری به گونه ای که کمترین آسیب پذیری به محیط زیست را داشته باشد؛ اجرایی گردد.

مطلبی در مورد اراضی سد اکباتان و طرحی که قرار است در آن منطقه اجرا شود؛ در فضای رسانه ای ذکر گردید، باید گفت: نمونه مشابه این طرح در شهرستان چادگان در استان اصفهان و با لحاظ تمامی حساسیت ها و جالب تر؛ این که در راستای حمایت از مناطق کمتر توسعه یافته و توسط استانداری اصفهان اجرا شده است و کمترین آسیب را به محیط زیست پیرامون خود داشته و به لطف پروردگار متعال این طرح به عنوان فرصتی ارزشمند و در راستای توسعه گردشگری پس از طی روند متداول قانونی، به عنوان یک فرصت جدید گردشگری برای شهر همدان اجرا خواهد شد.

در ادامه در خصوص اما و اگرهای اعضاء کمیته گردشگری و سطح علمی آنها و غیره  در مرکزمطالعات که مطرح شد؛ باید گفت: اعضاء کمیته مذکور طبق مصوبات هیات امنای مرکز مطالعات شورای شهر، فعالی ت می نمایند و اعضاء آن شامل: آقای دکتر محمدی فر ریاست محترم دانشگاه بوعلی، آقای دکتر محمدیان منصور عضو هیات علمی و از اساتید مربوطه به بحث های معماری و گردشگری در دانشگاه بوعلی، آقای خاکسار معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، خانم مقدم به عنوان فعال گردشگری از حوزه مطبوعات، آقای دکتر احقر و آقای مسعود ملکی از اساتید و فعالان گردشگری شهر همدان با سطوح علمی قابل تحسین را شامل می‌شود که نیازی نمی‌بینم برای این موضوع توضیح بیشتری داده شود.

 در خصوص پیشنهاد مدیر کل جدیدالورود  محیط زیست استان همدان که سخنان وی در فضای رسانه ای نیز منعکس گردید؛ توصیه می‌کنم: ایشان در بیان احساسی مطالب خود با منتخبان مردم در پارلمان شهری دقت نظر بیشتری داشته باشند، زیرا با انعکاس آن در رسانه ها موجب ایجاد شائبه می گردد.

 وقتی طرحی به صورت بیان مساله، مطرح می‌شود و هنوز در حال بررسی مقدماتی است و مصوبه‌ای برای آن صادر نشده است؛ آیا برای این موضوع  باید از مجموعه محیط زیست استعلام کرد؟!

 در خاتمه از دقت نظر همه دوستان قدردانی می نمایم و به استحضار شهروندان محترم همدانی می رسانم این کمیسیون و اعضای آن در شورای شهر در حوزه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری از هیچ کوشش و تلاشی کوتاهی ننموده  و در این راه مصمم تر؛ حرکت خواهند کرد.

با اطمینان؛ اگر نواقصی نیز در کار مشاهده شود، نسبت به مشاوره گرفتن از اهل فن؛ کوتاهی نمی کنیم و تمام تلاش خود را برای به سرانجام رساندن آن خواهیم داشت.

اصحاب محترم رسانه نیز باید مطالب مطرح شده در جلسه ها را صادقانه منعکس نماید و فقط زوایای منفی را گزارش نکنند.

 در همان جلسه مدیرعامل دهکده توریستی گنج نامه آمادگی خود برای تبلیغات فرصت های گردشگری همدان، تاکید می کنم: فرصت های گردشگری شهر همدان را در سایر استان‌ها تا سقف دو میلیارد تومان مطرح کردند، چرا مطلبی در این خصوص که در کمیسیون سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر طرح شد؛ منعکس نگردید؟!

کلام پایانی را از رهبر معظم انقلاب عنوان می‌کنم؛ که فرمودند:  "اخبار خوب، مفید و امیدبخش مخابره کنید انشاءالله موفق باشید. "
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار