رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر همدان نیز اهمیت ارتقای سطح علمی و آگاهی شهروندان را به مسئولان گوشزد کرد و گفت: قدرت تجزیه و تحلیل شهروندان از طریق مطالعه افزایش پیدا می‌کند.
کد خبر: ۷۷۷۱۷۰
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۷ 02 September 2019
نخستین کتابخانه سیار شهری کشور در قالب یک اتوبوس با نام "یار مهربان" و ظرفیت ۲ هزار و ۵۰۰ جلد کتاب امروز /دوشنبه/ در همدان راه اندازی شد تا از این پس مردمان مناطق حاشیه‌ای و محروم این دیار دسترسی آسانتری به کتاب‌های مورد علاقه خود داشته باشند.

به گزارش ایرنا؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در آئین آغاز بکار کتابخانه عمومی سیار شهر همدان گفت: ۱۱۴ کتابخانه عمومی در سطح استان دایر است که ۲۴ باب آن در شهر همدان به کتابخوان‌ها خدمات ارائه می‌کند.

عاطفه زارعی از همه حامیان کتاب قدردانی کرد و افزود: در برخی نقاط که زیرساخت‌های لازم برای مطالعه وجود ندارد کتابخانه سیار وظیفه انتقال کتاب‌ها را به مردم بر دوش می‌گیرد.

وی افزود: این کتابخانه سیار هزینه‌های بسیاری برای راه اندازی داشته که امیدواریم به ثمر بنشیند و به اهداف مورد نظر برسد.

زارعی گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ جلد کتاب، نشریات و مجله‌های گوناگون برای رده سنی بزرگسالان و کتاب‌های کودک و اسباب بازی برای قشر خردسال در این کتابخانه گردآوری شده است.

به گفته وی کتابخانه سیار شهری مجهز به جعبه کمک‌های اولیه، کپسول آتش نشانی و دوربین مداربسته برای ایجاد امنیت و اینترنت بی سیم برای کاربران است.

یار مهربان به دنبال یار

شهردار همدان نیز در این آئین به استفاده بهینه از امکانات و فضا‌های شهری برای اجرای طرح‌های کتابخوانی تاکید کرد.

عباس صوفی گفت: ترویج کتابخوانی از وظایف شهرداری و از شاخص‌های توسعه یافتگی مدیریت شهری محسوب می‌شود که در این راستا تلاش می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: هم افزایی دستگاه‌های اداری و تعامل با نهاد کتابخانه‌های عمومی می‌تواند منجر به کار‌های ابتکاری و خلاقانه باشد که مردم پسند است. 

همدان شایسته پایتختی کتاب 

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر همدان نیز اهمیت ارتقای سطح علمی و آگاهی شهروندان را به مسئولان گوشزد کرد و گفت: قدرت تجزیه و تحلیل شهروندان از طریق مطالعه افزایش پیدا می‌کند.

رضوان سلماسی ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را از سیاست‌های شورای اسلامی عنوان کرد و افزود: کار‌های خوب و ارزشمندی با مشاوره و هدایت نهاد کتابخانه‌های عمومی مانند طرح پایتخت کتاب و نقاشی‌های دیواری در سطح شهر با موضوع کتاب را در دست پیگیری داریم.

وی خاطر نشان کرد: کتابخانه سیار از همین طرح‌ها بود که اجرای آن را برای افرایش سواد شهروندان لازم دانستیم و امروز به نتیجه رسیده است.


کتابخانه سیار ایجاد توازن فرهنگی

رییس انجمن ارتقای علمی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در این آئین اظهار داشت: کتاب می‌تواند مسیر زندگی افراد را تغییر داده و در راه درست قرار دهد و کتابخانه سیار این کار را به بهترین شکل انجام می‌دهد. 

محمد حسن زاده تاسیس کتابخانه سیار در شهر همدان را کاری در تراز جهانی دانست و افزود: نمونه این طرح در کشور‌های مترقی در حوزه فرهنگ و هنر به وفور پیدا می‌شود.

وی تبادل و توازن فرهنگی در همه نقاط شهر را از مزایای کتابخانه سیار برشمرد و خاطرنشان کرد: اجرای چنین طرح‌هایی یک اقدام ستودنی است.

این مروج کتاب، همدان را الگویی برای بقیه شهر‌های کشور دانست که باید این خبر خوش به گوش آن‌ها برسد.

کتابخانه سیار یک دستگاه اتوبوس است که در اختیار یار مهربان قرار گرفته و از اول مهرماه در سطح شهر به دنبال یار کتابخوان می‌گردد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار