موزه هگمتانه همانند سایر موزه‌ها گویای تمدن و تاریخ و فرهنگ استان همدان بوده و هست و همواره گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود جذب می‌کند.
کد خبر: ۷۲۷۴۰۹
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۷ 21 March 2019
موزه هگمتانه همدان به عنوان برترین موزه کشوری اشیای تاریخی بی نظیری را در دل خود جای داده که چشم هر گردشگری را به خود خیره می‌کند.

به گزارش مهر، پروین قادری دانشمند: وارد شهر همدان که می‌شوی درست در مرکز شهر همدان تپه باستانی هگمتانه معروف به شهر ماد‌ها قرار گرفته که در شرق شهر کهن هگمتانه، برترین موزه کشور جا خوش کرده است.

موزه هگمتانه در سال ۱۳۷۳ در میدان هفت تیر شهر همدان و در شرق تپه باستانی هگمتانه و جنب گودال معروف فرانسوی‌ها افتتاح شد و ساختمان این موزه که پیش‌تر مدرسه پرورش نامیده می‌شد در تغییرات و تعمیراتی به منظور ایجاد یک موزه موقت به بهره برداری رسید که به آزمایشگاه و کارگاه عکاسی مجهز است.

موزه بی نظیر هگمتانه در سال ۹۳ و پس از دو دهه از سوی ایکوم به عنوان رسمی‌ترین مجموعه در بررسی مدیریت و نحوه فعالیت موزه‌های دنیا، بر اساس آیتم‌های مورد نظر به عنوان موزه برتر شناخته شد.آیتم‌هایی، چون نحوه مرمت صورت گرفته، اشیا در نظر گرفته برای موزه، وضعیت کیفی موزه، تنوع کمی، استحکام و سایر عوامل از سوی ایکوم برای کسب این جایگاه مد نظر قرار گرفت.

تنوع کمی و کیفی مانند وضعیت اشیا موزه، چون اصالت شیء، تنوع، دوره تسلسلی تاریخی، منظر موزه، نورپردازی و وضعیت حفاظتی از جمله شاخص‌های موزه هگمتانه همدان بوده که آن را برترین موزه کشور می‌کند.

موزه هگمتانه همانند سایر موزه‌ها گویای تمدن و تاریخ و فرهنگ استان همدان بوده و هست و همواره گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود جذب می‌کند.

اشیای موزه تپه هگمتانه مشتمل بر دو بخش اختصاصی و استانی است و در این مجموعه آثار سنگی، سفالی، استخوانی و فلزی از دوره‌های پیش و پس از اسلام به نمایش در آمده و در راهرو و تالار سمت راست موزه تپه هگمتانه، اشیای مکشوف از هگمتانه نگهداری می‌شوند.از برجسته‌ترین این آثار می‌توان به پایه ستون‌های متعلق به کاخ‌های هخامنشی از جمله شالی ستون مربوط به دوران اردشیر دوم با متن میخی و دو مهر استامپی سنگی و شیشه‌ای مربوط به دوران قبل از اسلام و سر گاو از جنس سفال متعلق به دوران هخامنشی اشاره کرد.

قرار گرفتن مجموعه تابوت‌های سنگی و سفالی مربوط به دوره پارتیان در موزه

مجموعه تابوت‌های سنگی و سفالی مربوط به دوره پارتیان که از میدان شیر سنگی همدان به دست آمده‌اند و خمره‌ها و سنگ‌های تزئینی با نقوش زیبا و سنگ قبر‌های دوران مختلف اسلامی نیز شاخص‌ترین نماینده‌های آثار کشف شده استانی هستند که در سالن مرکزی و راهروی سمت چپ موزه قرار داده شده‌اند.

جملات بیان شده همه گوشه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فرد موزه هگمتانه همدان است که به عنوان برترین موزه کشور جایگاه خاص خود را دارد.

با این تفاسیر باید اذعان داشت که موزه‌ها به عنوان بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی هر منطقه نقش بسزایی در جذب گردشگران به استان دارند و در این بین موزه هگمتانه به عنوان موزه برتر کشور در این زمینه خاصیتی چندین برابر دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار