فرماندار تویسرکان گفت: سال آینده شاهد ۱۵۰ هزار پیوندک گردو در شهرستان تویسرکان خواهیم بود که این شهرستان را به مبدا تولید و تزیع نهال های گواهی شده گردو تبدیل می‌کند.
کد خبر: ۷۰۱۴۹۱
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۹ 09 January 2019
حبیب مومیوند فرماندار تویسرکان گفت: گردوی تویسرکان به عنوان میراث مهم کشاورزی، ثبت جهانی می شود.

به گزارش تسنیم، مومیوند در تویسرکان اظهار داشت: اکنون ثبت جهانی گردو در سازمان مالکیت فکری جهان و همچنین سازمان خوار و بار جهانی(فائو) در دستور کار قرار دارد.

وی بیان کرد: سازمان مالکیت فکری جهانی پس از دریافت اسناد و مدارک و تایید گردوی تویسرکان برای ثبت جهانی، رقمی معادل یک هزار فرانک سوئیس را درخواست کرده بود که این میزان اعتبار مالی نیز تامین شد.

مومیوند با اشاره به اینکه فعالیت‌های هدفمند و مدون برای بهره‌وری حداکثری از محصول گردوی تویسرکان مهمترین عامل جهانی شدن این محصول است تاکید کرد: نهالستان و باغ مادری نهال های گواهی شده و فعال در روستای مراد آباد تویسرکان حتی در خاورمیانه بی نظیر است و ظرفیت بزرگی برای بهره وری از گردوی تویسرکان ایجاد کرده است.

فرماندار تویسرکان ابراز کرد: همچنین ایجاد بازارچه گردو بخشی دیگر از فعالیت های زنجیره‌ای برای بهره وری حداکثری از ظرفیت گردوی تویسرکان است که در دستور کار قرار دارد.

وی از مشارکت و تعامل ضعیف بخش خصوصی برای برگزاری رویدادهایی مانند جشنواره ملی گردو و مبل و منبت در تویسرکان انتقاد و تصریح کرد: در شهرستانی که شاهد درآمدزایی چند ده میلیاردی از بخش گردو و صنایع مبل و منبت هستیم، انتظار بیشتری از فعالان این بخش ها و بخش خصوصی می رود.

به گزارش تسنیم، شهرستان تویسرکان با برخورداری از بیش از پنج هزار و 500 هکتار باغ های گردو و با تولید این محصول با کیفیتی در مقیاس جهانی، پایتخت گردوی ایران نام گرفته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار