رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان با تأکید بر اینکه مکان‌یابی میدان میوه و تره بار جدید بر اساس اقدامات کارشناسی انجام شده و مورد تأیید است، گفت: ارزیابی توجیه اقتصادی این پروژه در دوره چهارم شورای شهر انجام و به سرمایه‌گذار، واگذار شده است. 
کد خبر: ۶۹۸۷۶۰
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۸ 02 January 2019
سید مسعود عسگریان با تأکید بر اینکه پروژه میدان میوه و تره‌بار مرکزی باید در خور استان همدان احداث شود، گفت: این پروژه بزرگ مدیریت شهری نیاز غرب کشور را تأمین خواهد کرد و بر اساس مستندات کارشناسی، توجیه اقتصادی دارد. 

به گزارش ایسنا، عسگریان در نطق پیش از دستور صحن شورای شهر همدان، اظهار کرد: به فرض اینکه هیچ سودی از پروژه احداث میدان میوه و تره‌بار نصیب شهرداری نشود، باید تکلیف میدان بار قدیم که از جنبه ترافیکی و از لحاظ کمبود ظرفیت خدماتی میدان‌گاهی به معضل بزرگی در شهر تبدیل شده، مشخص شود و در مقطع زمانی احداث این پروژه در نقطه‌ای خارج از شهر قابل توجیه است. 

وی با تأکید بر اینکه مکان‌یابی میدان میوه و تره بار جدید بر اساس اقدامات کارشناسی انجام شده و مورد تأیید است، گفت: ارزیابی توجیه اقتصادی این پروژه در دوره چهارم شورای شهر انجام و به سرمایه‌گذار، واگذار شده است. 

عسگریان در ادامه گفت: توجیهات و تحلیل برخی مدیران شهرداری به منظور جابه جایی و عدم توجیه اقتصادی میدان بار جدید غیر قابل قبول است؛ زیرا این اقدام ارزشمند علاوه بر اینکه جزو وظایف شهرداری بوده، تکلیفی بر دوش مدیریت شهری است. 

وی اظهار کرد: گاهی استدلال‌های سلیقه‌ای در اجرای طرح‌های شهری مطرح است؛ در حالیکه اعضای شورا سیاست‌گذاری می‌کنند و شهرداری به عنوان مجری باید بر اساس سیاست‌های تعیین شده، اقدامات اجرایی را پیش گیرند. 

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان در پاسخ به دغدغه شهردار مبنی بر مشکلات سند زمین میدان میوه و تره‌بار مرکزی شهر، گفت: بر اساس قرارداد مابین مالک و شهرداری، مالک این زمین متعهد شده تا در هر زمینه‌ای پاسخگو باشد؛ بنابراین این موضوع هم حل شدنی است، همچنین می‌توانید مکاتباتی مبنی بر رفع و اصلاح مشکلات زمین با وی، داشته باشید. 

عسگریان با اشاره به وضعیت میدان بار‌های قدیمی امام خمینی (ره) و آزادی با سطح کل ۳۳ هزار و ۵۶۸ مترمربع، بیان کرد: با توجه به کارشناسی به عمل آمده پس از انجام اقدامات اداری، مقدار ۸ هزار و ۳۹۲ مترمربع از املاک تملک شده میدان بار‌های قدیمی، سهم شهرداری خواهد شد. 

وی همچنین با بیان اینکه سهم شهرداری همدان از ۱۰۵ قطعه احداثی فاز یک میدان بار جدید ۵/۲۶ قطعه است، در ادامه با اشاره به وضعیت سطح اشغال میدان بار جدید و اقتصادی بودن این طرح، اظهار کرد: ۹۳ هزار و ۷۹۵ مترمربع متراژ کلی خواهد بود که باید در آن ساختمان غرفه‌ها و خدمات دیگر احداث شود. 

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورا با بیان اینکه کل ساختمان غرفه‌ها نیز در قالب ۴ فاز، ۶۲ هزار و ۵۴۵ مترمربع است، افزود: ساختمان‌های عمومی که قابلیت واگذاری ندارد، در مجموع هزار و ۴۰۰ مترمربع (احداثی رایگان) خواهد بود که شامل مسجد، ساختمان ‎‌های اداری و نگهبانی، درمانگاه و سرویس‌های بهداشتی است، البته این مهم در محاسبه مساحتی و حجمی قید نشده است. 

عسگریان در ادامه گفت: در فاز سوم نیز از محل فروش غرفه‌های خرده‌فروشی، دفاتر خدماتی، رستوران، باسکول، قهوه‌خانه، سوپرمارکت، پمپ بنزین و گازوئیل، سردخانه و... با ۲۹ هزار و ۸۵۰ متر مربع فضای تجاری سود قابل توجهی نصیب شهرداری خواهد شد. 

وی در ادامه با اشاره به غرفه‌های آتی و زمین‌های ذخیره برای شهرداری همدان، گفت: غرفه‌های آتی فاز سوم و چهارم که خدمات زیربنایی و آماده‌سازی آن توسط سرمایه‌گذار انجام می‌شود و احداث ساختمان غرفه‌ها توسط شهرداری صورت می‌پذیرد، همچنین سطح زیربنای اشغالی ۳ هزار و ۹۲۶ مترمربع است که شهرداری از این محل نیز سود مناسبی به دست می‌آورد. 

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورا اعلام کرد: همچنین دو قطعه زمین در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد که قطعه زمین ذخیره به مساحت ۵ هکتار و یک تکه زمین همراه با تأسیسات زیربنایی به مساحت ۱۳ هزار و ۹۲۶ متر مربع خواهد بود. 

عسگریان افزود: در زمینه عایدات حاصل از اجرای این پروژه برای شهرداری همدان، علاوه بر تأمین منابع مالی سرشار برای مدیریت شهری موجب ایجاد فرصت‌های شغلی بسیاری برای جوانان جویای کار در حوزه خدمات بازرگانی و تجاری می‌شود. 

شهرداری در پروژه میدان میوه و تره‌بار کوتاهی نکرده است 

شهردار همدان هم با تأکید بر اینکه ۱۰۰ درصد حامی پروژه سرمایه‌گذاری میدان میوه و تره‌بار مرکزی شهر هستم، گفت: سرمایه‌گذار بر این نظر است که باید تکلیف فروش غرفه‌ها مشخص شود. 

عباس صوفی اظهارکرد: اگر تاکنون امور اجرایی این پروژه به صورت جدی پیش نرفته است، دلیل بر این نیست که شهرداری کوتاهی کرده باشد. 

وی تصریح کرد: طرح پیشنهادی تملک زمین برای راه‌سازی این پروژه به شورای شهر ارائه خواهد شد تا وضعیت آن به تصویب برسد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار