انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سال جاری میلادی سبب شد فدراسیون جهانی با اعطای میزبانی جام ملت‌های این قاره به ایران موافقت کند تا کشورمان سومین تجربه میزبانی از این رویداد بزرگ را این بار در دیار هگمتانه به نظاره بنشیند.
کد خبر: ۶۱۸۶۴۷
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۵ 13 June 2018
 انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سال جاری میلادی سبب شد فدراسیون جهانی با اعطای میزبانی جام ملت‌های این قاره به ایران موافقت کند تا کشورمان سومین تجربه میزبانی از این رویداد بزرگ را این بار در دیار هگمتانه به نظاره بنشیند.

به گزارش ایرنا، در واقع با موافقت فدراسیون جهانی شطرنج (فیده)، فدراسیون شطرنج ایران پس از میزبانی این رقابت‌ها در اصفهان و تبریز، برای سومین بار به عنوان میزبان رقابت‌های قهرمانی جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد.

مسابقات شطرنج جام ملت‌های آسیا به عنوان معتبرترین تورنمنت بین المللی در سطح این قاره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و هر ۲ سال یکبار برگزار می‌شود.

بهترین‌های هر کشور آسیایی در قالب تیم ملی جواز حضور در این رقابت‌ها را پیدا می‌کنند و همگی جزو نخبه‌های شطرنج با رنکینگ بالای ۲ هزار و ۷۰۰ هستند.

برگزاری این مسابقات به صورت تیمی بوده و قرار است طی روز‌های ۳ تا ۱۳ مرداد سال جاری به میزبانی شهر همدان برگزار شود.

 همدان سومین میزبان ایرانی تاریخ جام ملت‌های آسیا

میزبانی همدان برای این رویداد مهم در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این قرار بود مسابقات در کشور بنگلادش و با حضور ۱۴ کشور آسیایی برگزار شود.

با انصراف بنگلادش، دو کشور ایران و عربستان متقاضی برگزاری این رقابت‌ها شدند که در نهایت فیده با درخواست کشورمان برای این میزبانی موافقت کرد.

این برای سومین بار است که رقابت‌های شطرنج جام ملت‌های آسیا به میزبانی ایران برگزار می‌شود. کشورمان پیش از این و در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ به ترتیب در شهر‌های اصفهان و تبریز میزبان این رویداد بود.

یکی از امتیازات میزبانی این رقابت‌ها این است که قرار شده ۲ تیم به نمایندگی از کشورمان هم در بخش آقایان و هم در بخش بانوان شرکت کنند.

صفحه شطرنج دروازه ورود گردشگران خارجی به همدان

همدان در تابستان امسال میزبانی‌های متعددی را در رقابت‌های ملی و بین المللی شطرنج برعهده دارد.

رئیس هیات شطرنج همدان در این باره به ایرنا گفت: از مرداد تا شهریورماه میزبان سه رویداد مهم داخلی و بین المللی هستیم.

احمد علی بابایی افزود: پس از برگزاری رقابت‌های جام ملت‌های آسیا، از هجدهم مرداد امسال میزبان جشنواره قهرمانی کشور در بخش مردان هستیم و سپس از ۲۶ مرداد تا دوم شهریور باید رقاب‌های بین المللی اوپن ابن سینا را برگزار کنیم.

وی اضافه کرد: این سه رویداد مهم زمینه حضور صد‌ها شطرنج باز برجسته داخلی و خارجی به استان را مهیا می‌سازد که هر یک از شطرنج بازان می‌توانند سفیران معرفی جاذبه‌های گردشگری همدان در سطح کشور و جهان باشند.

 شاه مهره‌های شطرنج میهمان رویداد ۲۰۱۸

علی بابایی در ادامه گفت: در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا چیکده‌ای از بهترین‌های قاره کهن در قالب تیم‌های ملی کشور‌های خود به همدان سفر می‌کنند.

وی افزود: همچنین در رقابت‌های اوپن ابن سینا نیز بهترین‌های جهان عازم همدان می‌شوند ضمن اینکه در سال‌های قبل هم پذیرای بهترین‌های جهان بودیم.

علی بابایی خاطرنشان کرد: با قرار گرفتن این بازی‌ها در تقویم سایت فدراسیون جهانی و افزایش تعداد شطرنجبازان خارجی، اعتبار رقابت‌ها نیز دوچندان می‌شود.

وی یادآور شد: سال قبل شاهد حضور قهرمانان جهان در اوپن ابن سینا بودیم و امسال نیز با شرایط بهتری پذیرای قهرمانان جهان خواهیم بود.

ورزش بهترین ابزار برجسته سازی همدان ۲۰۱۸

انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری کشور‌های آسیایی در سال ۲۰۱۸، فرصتی طلایی را برای رونق صنعت گردشگری ورزشی در این استان مهیا ساخته است و باید توجه داشت که میزبانی رقابت‌های ورزشی در سطح بین المللی نیز می‌تواند بهترین ابزار تبلیغات و برجسته سازی این رویداد به شمار برود.

در واقع حضور ورزشکاران برجسته فرصت خوبی است تا این قشر سفیران معرفی ویژگی‌های گردشگری شهر همدان در کشور خود باشند کما اینکه در رشته شطرنج طی سال‌های گذشته و در قالب رقابت‌های اوپن ابن سینا شاهد این اتفاق بودیم.

شطرنجبازان مطرح خارجی با گرفتن تصویر و فیلم از جاذبه‌های گردشگری همدان و انتشار آن در صفحات شخصی خود در فضای مجازی، با استقبال پرشمار مخاطبان خود همراه بودند و همین تصاویر و فیلم‌ها از طریق بازنشر در صفحات سایر کاربران فضای مجازی به صورت گسترده انجام گرفت.

انتشار فیلم و تصاویری از مناطق بکر گردشگری و تاریخی همدان توسط چهره‌های سرشناس شطرنج جهان در حاشیه رقابت‌های اوپن ابن سینا در تابستان سال گذشته نیز بازتاب خوبی در معرفی جاذبه‌های گردشگری این شهر داشت.

به همین منظور است که می‌توان از ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های بالقوه ورزش و طبیعت همدان با بهره مندی از فرصت ایجاد شده رویداد فراملی همدان ۲۰۱۸ برای توسعه و رونق گردشگری ورزشی بهره‌مند شد.

 میزبانی باید برازنده نام و نشان همدان باشد

رئیس هیات شطرنج همدان معتقد است: میزبانی جام ملت‌های آسیا باید برازنده نام و نشان همدان باشد و از همین رو نیاز به حمایت‌های همه جانبه دارد.

وی افزود: تمامی مجوز‌های قانونی از سوی شورای برون مرزی وزارت کشور، وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون شطرنج صادر شده و هماهنگی‌های لازم نیز با مسئولان اجرایی استان همدان صورت گرفته است.

علی بابایی خاطرنشان کرد: خیلی از شهر‌های ایران خواستار اخذ میزبانی بودند، اما فدارسیون به خاطر برگزاری شایسته میزبانی‌های بین المللی در همدان پذیرفت تا این شهر میزبان جام ملت‌ها شود.

وی افزود: برآورد مالی ما برای برگزاری هرچه بهتر این رقابت‌ها چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال است که امیدواریم با حمایت مسئولان و در کنار آن حامیان مالی بخش خصوصی تحقق یابد.

علی بابایی بیان کرد: این مسابقات رقم آنچنانی بابت جوایز نخواهد داشت و جوایز زیر ۱۰ هزار دلار می‌شود، اما هزینه اصلی بابت اسکان و تغذیه شرکت کنندگان است.

وی گفت: امیدواریم هرچه سریعتر با تشکیل نشست‌های داخلی ضمن هماهنگی‌های لازم نسبت به تبلیغات، فضاسازی محل برگزاری مسابقات و سایر نیاز‌های نرم افزاری و سخت افزاری اقدام شود.

علی بابایی خاطرنشان کرد: میزبانی این رقابت‌ها بزرگترین گام در معرفی همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا به شمار می‌رود چرا که هریک از شرکت کنندگان جزو افراد سرشناس کشور خود به شمار می‌روند و حضورشان می‌تواند مبلغ زیبایی‌های گردشگری همدان برای معرفی حداقل در سطح آسیا باشد.

وی افزود: در این رقابت‌ها مسئولان بین المللی شطرنج نیز حضور می‌یابند ضمن اینکه سایت‌های معتبر و رسمی شطرنج در سطح بین المللی در کنار رسانه‌های داخلی به پوشش رقابت‌ها می‌پردازند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار