کد خبر: ۶۱۱۷۴۰
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۴ 27 May 2018
با سخنان راهبردی رهبر انقلاب درباره شروط هفت گانه جمهوری اسلامی ایران برای مذاکرات با اروپایی‌ها و رسیدن به آن چه ایشان نامش را " برجام اروپایی " گذاشتند، فضای مذاکرات شفاف‌تر شده و حالا افکار عمومی ایران و جهان و طرف مقابل مذاکراتی ما تقریبا فهمیده اند که ایران در این چند هفته چه چیز‌هایی را دنبال می‌کند.

به نظر می‌رسد با این اعلام علنی شروط، طرف مقابل هم این پیام روشن را گرفته باشد که ایران جدی برای مذاکره و سر سخت بر سر مطالبات خود است و می‌توان گفت: از این به بعد با مذاکراتی پیچیده و سنگین روبه رو خواهیم بود. مذاکراتی که همچون یک نبرد گسترده می‌تواند ابعادی درون اتاق‌های گفت: وگوی دیپلماتیک و ابعادی وسیع‌تر در فضای خارج از آن داشته باشد. فضایی که در آن رسانه‌ها و بخش‌های رسانه‌ای وزارت خارجه نقش بسیار مهم و تاثیر گذاری خواهند داشت به ویژه این که رهبری در همین سخنان اخیرشان با پرهیز دادن «عناصر سیاسی، مدیریتی و مطبوعاتی» از سرزنش یکدیگر درباره برجام تأکید کردند: نقد صحیح، منصفانه و عاقلانه ایراد ندارد و مسئولان هم باید به آن‌ها توجه کنند، اما اهانت، هتک حرمت، اتهام و ایجاد دوقطبی بر سر برجام نباید صورت گیرد و وحدت و همزبانی نباید نقض شود.

از سوی دیگر در همین چند روز اخیر حداقل دو مورد ترجمه غلط یا شیطنت رسانه‌ای را شاهد بودیم که به ویژه در انتقال سخنان و مواضع مقامات روس همگان را به اشتباه انداخت. این که این اقدامات ناشی از اشتباه در ترجمه یا شیطنت‌های رسانه‌های خارجی باشد یا به قول ظریف در اتاق فکر‌های صهیونیستی پخت و پز شده باشد بحث مهمی است که باید روشن شود، اما تکرار آن‌ها به ویژه در رسانه‌های داخلی می‌تواند موجی از بدگمانی به روس‌ها را که در این دعوا فعلا جایگاهی ندارند و لزومی هم به دخالتشان نیست در بین مسئولان و افکار عمومی ایران که به طور سنتی به روس‌ها بدگمان اند ایجاد کند. توجه عمیق ما رسانه ای‌ها به ترجمه دقیق سخنان و مواضع طرف‌های این مذاکرات و پشتیبانی رسمی یا غیر رسمی وزارت خارجه از رسانه‌ها در این میدان سنگین بسیار مهم است و بی توجهی می‌تواند آثار مستقیم و گاه جبران ناپذیری بر روند مذاکرات و اهدافی که دنبال می‌کنیم داشته باشد.

از یاد نبریم که اگر در زمان مذاکرات برجام بزرگ‌ترین دشمن رسیدن به توافق رژیم صهیونیستی نام داشت امروز علاوه بر تل آویو، واشنگتن و ریاض نیز با تمام توان مالی و رسانه‌ای خود و همه لابی‌های متبحری که دارند می‌خواهند و تلاش می‌کنند تا برجام جدید به سرمنزل مقصود نرسد و ما در این میدان نیاز به جهادی عظیم‌تر و دقت و حساسیتی به مراتب بالاتر از گذشته داریم.
منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار