استان همدان که به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین، معروف است همچون استان‌های دیگر، جاذبه‌های مذهبی و گردشگری فراوانی در خود جای داده است که در جذب گروه‌های مختلف مردمی با هر سلیقه و ذائقه‌ای موثر است.
کد خبر: ۵۸۴۰۹۸
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۰ 28 March 2018
استان همدان که به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین، معروف است همچون استان‌های دیگر، جاذبه‌های مذهبی و گردشگری فراوانی در خود جای داده است که در جذب گروه‌های مختلف مردمی با هر سلیقه و ذائقه‌ای موثر است.

به گزارش ایکنا از ، استان همدان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین استان‌های ایران و جهان در دامنه کوه الوند واقع شده است، این استان که به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین، معروف است همچون استان‌های دیگر، جاذبه‌های مذهبی و گردشگری فراوانی در خود جای داده است که در جذب گروه‌های مختلف مردمی با هر سلیقه و ذائقه‌ای موثر است.

با نگاهی گذرا به وضعیت گردشگری استان همدان، می‌توان فهمید که در این شهر پتانسیل‌ها و توانمندی‌های فراوانی در این زمینه وجود دارد، بنا‌های تاریخی و مذهبی متعدد، آب و هوای مطلوب و قرار گرفتن این استان در مسیر شهر‌های غربی کشور، در جذب گردشگر در ایام تعطیلات به‌ویژه نوروز نقش مهمی دارد.

امامزادگان و بقاع متبرکه همواره از جایگاه والایی در میان مردم برخوردار هستند و سهم استان همدان در این بین، ۲۵۵ امامزاده و بقعه متبرکه است که بیشتر آن‌ها در مکان‌های خوش آب و هوا واقع شده‌اند و می‌تواند مکان مناسبی جهت دست یابی به آرامش خاطر و لذت بردن از لحظه‌ها در کنار یکدیگر باشد، حال به معرفی تعدادی از امامزادگان و بقاع شاخص این استان می‌پردازیم.

امامزاده عبدالله (ع)

امامزاده عبدالله (ع) در شهرستان همدان و در وسط میدانی به همین نام قرار دارد، در سال‌های اخیر، تغییر و تحول بسیاری در این بنا صورت گرفته و بنای کنونی به جای بنای قدیمی که طاق سنگی چهار ضلعی با گنبدی از شیروانی بود، ساخته شد، مزار‌ها متعلق به پدر و پسری از سادات به نام‌های احمد و عبدالله‌بن‌احمد از اولاد با واسطهٔ امام موسی‌بن‌جعفر (ع) است.

شاهزاده حسین (ع)

امامزاده حسین یا شاهزاده حسین (ع) در ابتدای خیابان شهدا همدان قرار دارد که قدمت آن به دوره صفویه باز می‌گرد، ساختمان مقبره شمالی است واز یک ایوان کوچک، ورودی و حرم با پلان‌های صلیبی و هشت ضلعی منظم تشکیل شده است، این محل مدفن امامزاده حسین (ع) یکی از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) یا پسر امام حسن عسگری (ع) است، در این مقبره یکی از احفاد خواجه نصیر‌الدین طوسی و آباقاخان فرزند هلاکوخان مغول نیز مدفون است.
 

امامزاده یحیی (ع)

امامزاده یحیی (ع) در محله‌ای به همین نام در حاشیه شمالی بلوار آیت‌الله مدنی شهر همدان قرار دارد، بقعه در وسط حیاطی بزرگ و مستطیل شکل قرار دارد و با توجه به تزئینات بنا، به نظر مى‌رسد این بنا از آثار سده‌هاى هشتم تا دهم هجرى قمری است، نسب این امامزاده با هشت واسطه به امام حسن مجتبی (ع) می‌رسد، در سمت شرقی حیاط مسجدی است با شبستان بزرگ که قبلاً جزء حیاط زیارتگاه بوده است، بنای این مسجد از آثار دوره صفویه است، بنا به اظهار‌نظر امامان جماعت مسجد، در سمت غربی حیاط امامزاده، غسالخانه‌ای بوده است که آب آن از چشمه‌ای به نام «چشمه خانم یزدی» تأمین می‌شد که تا اواخر دوره قاجار چشمه و غسالخانه وجود داشت.

امامزاده محسن (ع)

امامزاده کوه یا امامزاده محسن (ع) در روستای فرجین، در ۱۶ کیلومتری همدان، در یکی از دره‌های باصفا و دلگشای دامنه کوه الوند قرار دارد و به همین دلیل به امامزاده کوه هم مشهور است، این بنا از آثار دوره مغول و قرن هشتم هجری است، ساختمان بقعه از جبهه بیرون به شکل مستطیل است، نمای آن از یک ایوان بزرگ که بر بالای ورودی مقبره احداث شده و اتاق‌هایی دو طبقه، که در دو سوی ایوان آن قرار دارد، تشکیل شده است.

امامزاده اهل‌بن‌علی (ع)

این امامزاده در دامنه شمال غربی تپه مصلی همدان واقع شده وبنای آن مربوط به دوره شاه طهماسب اول صفوی است، بقعه، کم ارتفاع و کوچک و چهار طاقی است ومدخل ورودی آن راهرو کاملاً کوچکی است که در دو طرف آن، دواتاقک کوچک هشتی مانند تعبیه شده است داخل حرم فاقد هرگونه تزئینات گچبری و کتیب است و تماماً از آجر ساده است و بر طبق شجره نامه موجود در امامزاد، اهل بن علی (ع) از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) است.

امامزاده اسماعیل (ع)

در محوطه گورستان قدیمی همدان (انت‌های خیابان باباطاهر) بنای آجری امامزاده اسماعیل قرارگرفته است، این امامزاده با پلان مربع شکل ساخته شده و گنبد نسبتاً موزونی برفراز آن قرار دارد و نسبت امامزاده بنا به اظهارات اهالی به اولاد حضرت موسی بن جعفر (ع) می‌رسد.

امامزاده‌هادی بن علی (ع)

بقعة این امامزاده در قسمت شمال غربى شهر همدان و در محدودة فضای سبز بقعة بابا طاهر عریان واقع شده است، بناى اصلى شمالی و اتاقى به طول و عرض حدود پنج متر با گنبد آجرى شانزده ترکى بر بالاى آن است، نسب صاحب مرقد نیز، هادى فرزند امام سجاد (ع) معرفى شده است که به فرزند علی معروف است.

امامزاده اظهربن‌علی (ع) در رزن

ساختمان امامزاده اظهر در روستای درجزین شهرستان رزن قراردارد این بنای به صورت برج استوانه‌ای شکل و متعلق به دوران مغول است، مرقد اصلی در این بنا نیز مانند کلیه بقاع تاریخی عهد مغول در سرداب زیر کف واقع و مدخل آن از سمت قبله (جنوب) در خارج بقعه قرار دارد و نسب امامزاده در زیارتنامه، اظهر‌بن‌على (ع) ذکر شده است.
 

امامزاده سام‌و‌هام (ع) در ملایر
 
این بنا در داخل شهر سامن و در کنار گورستان قدیمی شهر ملایر واقع شده است. بنا عبارت است از دو گنبد جدا از هم به ارتفاع تقریبی ۷ متر که هر دو از قاعده‌ای مربع شروع وبه طرف بالا با انحنای خاصی به طرف داخل شکل مخروطی می‌یابند، این دو گنبد بر مزار دو در پیامبر زاده، حضرت سام و هام از فرزندان حضرت نوح (ع) ساخته شده است.
 

امامزاده محمد (ع) در نهاوند

امام زاده محمد در ضلع غربی میدان قیصریه شهر نهاوند واقع شده و به شاهزاده محمد معروف و در نزد اهالی به «شازده محمد» خوانده می‌شود و مورد احترام اهالی است، بقعه از خارج به صورت مربع مستطیل و از داخل به صورت پنج ضلعی غیر منتظم است و در میان آن ضریح مطهر امامزاده واقع شده است.

آرامگاه حیقوق نبی (ع) در تویسرکان

آرامگاه حیقوق نبی (ع) همدان یکی از بنا‌های دیدنی شهرستان تویسرکان از توابع این استان است، این آرامگاه یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی ایران مربوط به دوره‌ی سلجوقیان، قرن هفتم هجری قمری، است، این بنا بدنه‌ای هشت‌ضلعی و سقفی مخروطی‌شکل دارد، آرامگاه حیقوق نبی (ع) به شماره‌ی ۹۶۹ در تاریخ هشتم اردیبهشت ۱۳۵۳ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

گنبد علویان
 
این بنا در میان نمونه‌های به جا مانده‌ی معماری دوره اسلامی بی‌نظیر و از نمونه‌های منحصر به فرد معماری ایران‌زمین است، گنبد علویان در چهار باغ علویان در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله شهر همدان قرار دارد، این اثر یکی از شاهکار‌های معماری و گچبری بعد از اسلام در همدان و یادگاری دوران سلجوقیان است و در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 آرامگاه باباطاهر عریان

آرامگاه باباطاهر عریان، عارف، شاعر ایرانی‌تبار و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و اواسط سده پنجم در همدان و در میدانی با همین نام قرار گرفته است، اشعار باباطاهر با لهجه ملایری یا با لهجه‌ای از زبان لری سروده شده است، در محوطه داخلی این آرامگاه، ۲۴ دوبیتی بر روی ۲۴ قطعه سنگ زیبا حک شده و در قسمت پایین اطراف محوطه داخلی مزار نصب شده است، این مکان همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ۲۰ شب آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان است، این اثر در سال ۷۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آرامگاه بوعلی سینا

آرامگاه طبیب، شاعر و عارف ایرانی، ابوعلی سینا، که شهرت جهانی دارد در میدانی به همین نام واقع است، میدانی بیضوی با درختان چنار کهنسال و آب‌نما‌هایی الهام گرفته از باغ‌های ایرانی، تفرجگاه زیبایی را به وجود آورده است، طرح و نقشه بنا از روی قدیمی‌ترین بنای تاریخ‌دار اسلامی یعنی برج قابوس بن وشمگیر در شهر گنبد کاووس اقتباس شده است، تالار جنوبی آرامگاه به عنوان موزه، محل نگهداری سکه، سفال و اشیای کشف‌شده‌ی مربوط به هزاره‌های قبل از میلاد است، در تالار شمالی، مجموعه‌ای نفیس از کتاب‌های خطی و آثار بوعلی سینا گردآوری شده است.

امامزاده خضر (ع)، زبیده خاتون، امامزاده قاسم (ع)، اما‏مزاده سید جلال الدین (ع)، خاتونیه، بقعه خانم گرجى، امامزاده اظهر (ع) و امامزاده ناصر از دیگر بنا‌های مذهبی و تاریخی استان به شمار می‌رود.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار