کد خبر: ۵۸۰۵۶۴
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۲ 17 March 2018
 
‍ جنگل ازندریان ملایر پذیرای میهمان نوروزی است
 
با آغاز تعطیلات نوروزی، سفر به نقاط خوش آب‌وهوا مقصد بسیاری از هم‌وطنان است. یکی از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری استان همدان جنگل ازندریان یا همان پارک توریستی تفریحی الوند است.

حاجی محمدابراهیم خان ترکمنی مؤمنی معروف به حاجی خان که ۱۲۰ سال پیش یکی از مقتدرترین شخصیت‌های ازندریان و حومه به شمار می‌رفته به‌منظور ایجاد یک منطقه گردشگری و توریستی در منطقه شمال شهر ازندریان اقدام به درختکاری آن‌هم از انواع درخت‌های میوه از قبیل: گردو، زردآلو، گیلاس، سیب، آلبالو و ... نموده است که در حال حاضر از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین جنگل توریستی، تفریحی و گردشگری غرب کشور (پارک توریستی، تفریحی الوند ازندریان) یاد می‌شود و برای تأمین آب موردنیاز جنگل قناتی در آن توسط این مرد طبیعت حفرشده است. 

با توجه به مستنداتی که نگارنده کتاب خاطرات و تاریخ ازندریان به آن رجوع نموده، زمین‌های این جنگل متعلق به حاجی خان و مقدار دیگری از آن متعلق به اهالی ازندریان و روستای عشاق بوده که حاجی خان آن‌ها را برای ایجاد یک منطقه بکر گردشگری تملک نموده است. 

آنچه که از شواهد و قرائن پیداست این جنگل دارای مساحت بیش از ۵۰ هکتار بوده که می‌توان از آن به‌عنوان یکی از طبیعی‌ترین جنگل‌های ایران نام برد. 

پس از مدتی جنگل ازندریان توسط وارثان حاجی خان به یک شهروند ازندریانی واگذار و پس‌ازآن مجدداً به یک شهروند دیگر ازندریانی واگذار گردید. 

در همین حوالی بود که با تصمیم پسندیده اعضای شورای اسلامی در سال ۱۳۸۷، شهرداری ازندریان جنگل را برای استفاده عموم خریداری نمود و نام آن به پارک توریستی، تفریحی الوند تغییر یافت.

ازآنجاکه این جنگل ۱۲۰ سال قدمت دارد، اما آن‌چنان‌که بایدوشاید به مسافران نوروزی و هم‌وطنان سرتاسر اقصی نقاط کشور معرفی نشده است تا هم‌وطنان از طبیعت زیبا و بکر این جنگل دیدن کنند، لذا پیشنهاد می‌کنم که از این جنگل زیبا در ایام نوروز دیدن فرمایید. این جنگل واقع در شهر ازندریان در ۳۵ کیلومتری ملایر و ۴۵ کیلومتری همدان است.

احسان غفاری - نویسنده و روزنامه‌نگار


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار