کد خبر: ۵۴۸۲۱۷
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴ 06 January 2018

اگر اراده انقلابی و فرا جناحی بروز و ظهور پیدا کند کاری خواهد شد کارستان

سهل‌ترین راه برای گفتن و نوشتن درباره قضایای اخیر، اکتفا به قرائت‌های رسمی و متداول این روز‌ها - به ویژه از نگاه و لسان رسانه ملی - است که البته فارغ از کُلی گویی‌ها با بخشی از واقعیّات، تطابق دارد.
هیچ ایرانی منصف و مقید به قانون اساسی، در هیچ شرایطی تحدید امنیت و تخریب اماکن و اموال عمومی را بر نمی‌تابد، از تفصیل این اصل نیز که "نقد" یکی از حقوق مسلّم شهروندی است و تبیین آن نیازمند مجاری صحیح و قانونی، در می‌گذریم چرا که عیان را حاجت به بیان نیست.

اساس و منطق شکل گیری انقلاب اسلامی که در آستانه سالگردش هستیم، شکستن فضای اختناق سیاسی-اجتماعی، به رسمیت شناختن حقوق مردم و رفع سلطه بیگانگان از این سرزمین بود با زیر مجموعه‌ای از دیگر مولفه ها...

"رشد مردم" حقیقتی انکارناپذیر است که در بستر تعاطی افکار، تعامل اندیشه‌ها و نهایتا "نقد" اتفاق افتاد و این ریشه و موهبت، از شیطنت‌های رسانه‌ای و جهت دار خارجی که شاهد آن بودیم، گزند ندیده و به انحراف کشیده نخواهد شد [ اگر سکانسی نیز از حکمفرمایی درجه دار معمولی ژاندارمری در سال‌هایی بر اهالی یک آبادی یا حتی روستا‌های بزرگ، توام با سلب آسایش و چپاول مردم و... در روایت‌های پررنگ و لعاب، یافت شود، تیر دایه گان ظاهرا دلسوزتر از مادر! حتما به سنگ خواهد خورد... حقایقی که در تاریخ معاصر، محفوظ است].

هر چقدر فضای نقد، نظر و مباحثه، بازتر باشد، برکت آن به مراتب بیشتر خواهد بود، زیرا آنچه که فرصت طلبان بیرونی، یکسویه و با چاشنی بُغض، یاس آفرینی و غرض القاء می‌کنند، به خلاء یا کمبود نقد و گفتگو در درون کشور بر می‌گردد و محیط‌های علمی، فرهنگی و دانشگاهی می‌توانند در این زمینه، تحول آفرین باشند؛ فارغ از واگذاری معمول و متداول تریبون‌ها به مقامات دولتی یا نمایندگان مجلس یا بلندگو‌های احزاب مشخص که تقریبا حرف تازه‌ای برای گفتن ندارند...

وقتی مخاطب جوان و دانشجو که تحلیل واقعیت‌های روز سیاست و اقتصاد و فرهنگ، بر شانه‌های او سنگینی می‌کند، تفاوتی بین امسال و مراسم مشابه در سال گذشته احساس نکند [ نمونه اش: ۱۶ آذر امسال مشخصا در برخی شهرستانها]، منابع و مراجع دیگری ممکن است برای او استناد پیدا کند که با تحریف، تعریض و تخالف با اصول، پایه ریزی شده اند..؛ و چقدر، بی فایده و حتی لطمه آور است رفتار‌های حزبی و گروهی که برای تضعیف فکر مقابل، جامعه یا بخشی از آن را مسقیما برای منازعه جناحی و بی نتیجه هزینه کند! که البته مردم نشان داده اند در هیچ مقطعی بازیچه دست احزاب نشده و با وحدت و همبستگی، در مسیر مصالح ملی حرکت می‌کنند، اینجاست که اهمیت "توسعه فرهنگی" و " تکریم گفتمان‌های مردمی" بیش از گذشته آشکار می‌شود.

در قضایای اخیر، افرادی محدود و عموما نوجوان، از مرز مطالبه گری و نقد، پا را فراتر گذاشته و به رفتار‌هایی مغایر با عقلانیت سیاسی، مدنیت و در تعارض با خواسته عموم تن دادند و بدخواهان و طردشدگان مردم فهیم را برای مدتی کوتاه، متوهم ساختند... قطعا توجه مسئولانه و جدی به نیاز‌های اجتماعی، معیشتی و حتی عاطفی این فرزندان کشور، مثمر ثمر بوده و صد در صد این ظرفیت و پتانسیل، در خدمت به کشور و مردم صرف خواهد شد،‌ای کاش اراده‌ای انقلابی و فراجناحی در این زمینه بروز و ظهور پیدا کند که اگر چنین شود، کاری خواهد شود کارستان!

حمید هنرجو
پژوهشگر و فعال سیاسی - اجتماعی

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار