مدیرعامل انتقال خون استان همدان گفت: با وجود اینکه امروزه حجامت بهتر از قبل انجام می‌شود و سازمان انتقال خون با اصل موضوع مشکلی ندارد، اما معتقدم درمانی بودن حجامت خود نوعی اعتقاد روانی است.
کد خبر: ۴۷۴۹۲۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۰ 08 August 2017
مدیرعامل انتقال خون استان همدان گفت: با وجود اینکه امروزه حجامت بهتر از قبل انجام می‌شود و سازمان انتقال خون با اصل موضوع مشکلی ندارد، اما معتقدم درمانی بودن حجامت خود نوعی اعتقاد روانی است.

به گزارش فارس، افشین محمدی با بیان اینکه سازمان انتقال خون با حجامت مشکل ندارد، اظهار کرد: سازمان انتقال خون معتقد است، هر چیزی که احتمال آسیب زدن به خون را دارد، مشکل‌زاست و نباید اهدای خون با مشکل مواجه شود.

وی تصریح کرد: پوست نخستین سطح دفاعی بدن است به طوری که میکروب‌ها در مواجهه با پوست سالم دفع می‌‌شوند، بنابراین وقتی نخستین سطح دفاعی بدن از بین برود، هر آلودگی می‌تواند وارد بدن فرد شود.

مدیرعامل انتقال خون استان همدان یادآور شد: با وجود اینکه امروزه حجامت بهتر از قبل انجام می‌شود و سازمان انتقال خون با اصل موضوع مشکلی ندارد، اما معتقدم درمانی بودن حجامت خود نوعی اعتقاد روانی است.

وی با بیان اینکه افرادی که آندوسکوپی کرده باشند، اجازه اهدای خون تا 6 ماه پس از آن را ندارند، گفت: حجامت نیز از این مسئله مستثنی نیست.

محمدی خاطرنشان کرد: در دوره صدر اسلام گفته شد و حتی مراجع نیز گفته‌اند، اگر در آن دوران سازمان انتقال خون وجود داشت، کسی از حجامت سخن نمی‌گفت زیرا این مسئله نوعی تحریک سیستم ایمنی است.

وی با اشاره به مزایای اهدای خون افراد اضافه کرد: با توجه به اینکه کسانی که به صورت مستمر اهدای خون داشتند، بار آهن از بدن آنها کم شده، غلظت خون کاهش یافته و جریان خون روان‌تر می‌شود، فرد نیز کمتر دچار سکته‌های مغزی می‌شود.

مدیرعامل انتقال خون استان همدان با اشاره به اینکه امروزه در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که دوره ارتباطات و پیشرفت علم است و باید مستند و قانونمند بود، افزود: در دوران قدیم نخبگان پزشکی زیادی داشتیم که راه‌های درمانی خاصی داشتند که مخالف علم آنها نیستیم، اما علم پزشکی امروز را نیز نباید نادیده گرفت و باید در مسائل با علم روز پیش رفت.

وی با تأکید بر اینکه اگر امروز پزشکان دنیا مخالف حجامت هستند به خاطر اسلامی بودن نیست، گفت: علم پزشکی کنونی علم دیروز نیست بلکه پزشکان هر چه به نفع پزشکی باشد را قبول دارند و کشورهای پیشرفته نیز به سمت هر آنچه برای سلامت افراد مفید است، می‌روند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار