تیموری با اشاره به اینکه استان همدان قطب کشاورزی محسوب می‌شود و 40 درصد انرژی مصرفی در بخش کشاورزی و حدود 11 درصد در بخش صنعت است، عنوان کرد: با اقداماتی که در استان انجام شده شرایط برای سرمایه‌گذاری مهیا بوده و بستر برای جذب سرمایه‌گذار در استان مناسب است.
کد خبر: ۳۷۱۹۷۸
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۲ 04 February 2017
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان از انعقاد قرارداد ساخت سه نیروگاه 7 مگاواتی در استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان همدان، حاجی‌رضا تیموری با بیان اینکه استان همدان 19 هزار کیلومترمربع مساحت و یک میلیون و 700 هزار نفر جمعیت دارد، افزود: مشترکان برق استان تاکنون 700 هزار مشترک است به طوریکه 100 درصد جمعیت شهری و روستایی استان برقدار هستند.

.وی ادامه داد: 1080 روستای استان از نعمت برق برخوردار بوده و امسال نیز به تنها روستایی که مردمش مهاجرت معکوس داشته‌اند، برقرسانی شد.

تیموری با اشاره به اینکه استان همدان قطب کشاورزی محسوب می‌شود و 40 درصد انرژی مصرفی در بخش کشاورزی و حدود 11 درصد در بخش صنعت است، عنوان کرد: با اقداماتی که در استان انجام شده شرایط برای سرمایه‌گذاری مهیا بوده و بستر برای جذب سرمایه‌گذار در استان مناسب است.

وی درباره سیاست‌های تشویقی برای کاهش مصرف برق در بخش کشاورزی و صنعتی تصریح کرد: در این راستا برنامه‌های مختلفی در فصل تابستان برای کاهش پیک بار استان انجام شد که انتقال تعطیلات و تعمیرات سالیانه به تابستان، انتقال تمام یا بخشی از مصرف انرژی به ساعات غیرپیک و مشارکت در طرح ملی ذخیره عملیاتی(کاهش بار ساعتی) از جمله این اقدامات بوده است.

تیموری استفاده از مولدهای اضطراری برای تأمین بخشی از مصارف خود و تولید و تحویل به شبکه سراسری را از دیگر اقدامات عنوان و اضافه کرد: با توجه به ضعیف بودن بخش صنعت استان، 44 واحد صنعتی در طرح‌ها همکاری داشتند و 10 مگاوات از پیک بار استان در تابستان را کاهش دادند.

وی با اشاره به‌ سیاست‌های تشویقی برای کاهش مصرف برق در بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: در این بخش نیز با تفاهم‌نامه‌هایی که بین شرکت و کشاورزان منعقد شد، 2 هزار مشترک کشاورزی موافقت خود را برای خاموش کردن موتورهای چاه کشاورزی اعلام کردند که 4 ساعت شب و یا روز استفاده نکنند.

تیموری یادآور شد: در اثر این همکاری تابستان سالجاری 70 مگاوات از بار شبکه کاهش یافت و مشترکان کشاورزی نیز در قبال این همکاری بهای مصرف بقیه ساعات شبانه روز آنان رایگان شد.

وی با بیان اینکه مشارکت و همراهی مردم ستودنی است، اظهار کرد: با همراهی و تشریک مساعی که مردم داشتند، توانستیم پیک 95 را بدون خاموشی عبور کنیم و انتظار می‌رود همکاری برای سال‌های بعد نیز ادامه داشته و اصلاح الگوی مصرف (بهینه مصرف کردن) سرلوحه زندگی مردم باشد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به برنامه‌های شرکت برای به‌کارگیری منابع انرژی‌های نو یادآور شد: انرژی خورشیدی وسیع‌ترین منبع انرژی پاک در جهان است.

نصب 125 کیلووات نیروگاه خورشیدی در مدارس و مساجد همدان

وی ادامه داد: عدم استفاده از سوخت‌های فسیلی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست، تولید پراکنده و کاهش اتکا به شبکه سراسری، فرصت مناسبی است برای کسب و کار و ایجاد شغل‌های جدید باید مدنظر قرار گیرد.

تیموری با اشاره به مزایای انرژی خورشیدی عنوان کرد: تجدیدپذیر بودن، فراوانی، پایداری، دوستدار محیط زیست، قابلیت دسترسی و کاهش هزینه‌های برق از مزایای استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی است.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های موفق و نتیجه‌بخش در زمینه جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام شده که در سال گذشته برای 8 مدرسه، 4 مسجد و ساختمان شرکت برق در مجموع 125 کیلووات نیروگاه خورشیدی نصب شد و در حال بهره‌برداری است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: با تلاش مدیر ارشد استان سرمایه‌گذار ایرانی با مشارکت سرمایه ‌گذارخارجی وارد استان شدند و برای احداث 2  نیروگاه 7 مگاواتی خورشیدی با تجهیزات مربوطه قرارداد ساخت را با سانا منعقد کردند  و در مدت کمتر از 6 ماه عملیات احداث نیروگاهی را به اتمام رساند.

وی با بیان اینکه در دهه فجر امسال با حضور وزیر نیرو دو نیروگاه خورشیدی به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: امروز نخستین و بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور در همدان احداث شده است.

تیموری یادآور شد: هر یک از نیروگاه‌های خورشیدی در زمینی به مساحت 10 هکتار و در مجموع با 16 میلیون یورو سرمایه‌گذاری احداث شده‌ است.

وی با بیان اینکه احداث هر مگاوات نیروگاه خورشیدی حدود 405 میلیارد تومان هزینه در بر دارد، تصریح کرد: این در حالیست که در زمان تحریم وارد کردن تجهیزات نیروگاهی مشکل بود و هر مگاوات حدود 10 میلیارد تومان نیاز به سرمایه‌گذاری داشت.

وی ادامه داد: توسط شرکت سانا با سرمایه‌گذار قرارداد خرید تضمینی 20 ساله منعقد شده که در این قرارداد برق تولیدی به ازاء هر کیلووات ساعت 520 تومان خریداری می‌شود.

 انعقاد قرارداد ساخت سه نیروگاه 7 مگاواتی 

تیموری یادآور شد: همین شرکت قرارداد ساخت سه نیروگاه 7 مگاواتی دیگر را نیز با سانا منعقد کرده که عملیات اجرایی آنها شروع شده و پیش‌بینی می‌شود در هفته دولت در سال 96 به بهره‌برداری برسند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر سرمایه‌گذار دیگری که 100 درصد خارجی است پیگیر احداث دو نیروگاه 30 مگاواتی و یک نیروگاه 7 مگاواتی در استان است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با بیان اینکه اقدامات اولیه برای خرید زمین و طرح اتصال به شبکه در حال انجام است، گفت: میزان سرمایه‌گذاری برای ساخت سه نیروگاه حدود 270 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه همین سرمایه‌گذار خارجی پیگیر هستند تا کارخانه تولید پنل‌های خورشیدی نسل جدید نیز احداث شود، افزود: این کارخانه حدود 450 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

تیموری عنوان کرد: این کارخانه سالیانه ظرفیت تولید پنل‌های خورشیدی برای 250 مگاوات نیروگاه خورشیدی را دارد و برای 550 نفر نیز ایجاد اشتغال می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین از دیگر برنامه‌های شرکت برقدار کردن 600 خانوار عشایری در استان با استفاده از پنل‌های خورشیدی است که  اگر شرکت‌های سازنده استاندارد لازم را بگیرند اعتبارش از شرکت توانیر دریافت خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان تصریح کرد: در زمینه جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز با توجه به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در استان برای احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک CHP اقداماتی خوبی انجام شده است.

وی ادامه داد: از جمله این اقدامات می‌توان به حضور 32 سرمایه‌گذار در استان به قدرت 173 مگاوات و مبادله 138 مگاوات موافقت‌نامه اشاره کرد. که در این زمینه 90 مگاوات پروانه احداث دریافت شده، 33 مگاوات عقد قرارداد شده و 10 مگاوات نیز وارد مدار شده و به بهره‌برداری رسیده است.

تیموری تصریح کرد: از مزایای احداث مولدهای مقیاس کوچک نیز می‌توان به کاهش تلفات، جذب سرمایه‌های کوچک، اشتغال‌زایی و پدافند غیرعامل اشاره کرد.

کلنگ‌زنی 26 پروژه با اعتباری معادل 20 میلیارد ریال در همدان

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته برای فرهنگ‌سازی با ارگان‌های فرهنگی و آموزشی گفت: انعقاد تفاهم‌نامه و قرارداد همکاری با صدا و سیمای مرکز همدان، گروه تئاتر کودک و  تئاتر خیابانی، اداره کل آموزش و پرورش، بسیج اصناف، هیئت‌های ورزشی و مذهبی، سازمان تبلیغات اسلامی و دانشگاه بوعلی و دانشگاه آزاد همدان در راستای ترویج فرهنگ مدیریت مصرف برق و انجام پروژه‌های تحقیقاتی از این اقدامات بوده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به مهمترین اقدامات انجام شده برای بهره‌وری توزیع انرژی گفت: تعدیل بار فیدرها و نصب خازن فشار متوسط و فشار ضعیف، تبدیل چراغ‌های گازی معابر 400 و 250 وات به 150 وات، استفاده از چراغ‌های کم مصرف در روشنایی معابر، بازرسی انشعابات مشترکین و محاسبه کسر مصرف انرژی از جمله این اقدامات است.

وی انرژی نصب لوازم اندازه گیری خارج از دسترس مشترکین و کنترل مضاعف، استفاده از ترانس کم ظرفیت و کم تلفات، اصلاح کابل سرویس مشترکان، شناسایی و جمع آوری برق های غیر مجاز، اصلاح سطح مقطع خطوط و تبدیل شبکه‌های سیمی هوایی به کابل خودنگهدار را نیز از دیگر فعالیت‌های بخش بهره‌وری توزیع انرژی برشمرد.

تیموری خاطرنشان کرد: نتیجه اقدامات انجام شده کاهش تلفات، کاهش پیک بار مصرفی، کاهش خاموشی، کاهش حوادث و رضایتمندی مردم بوده است.

وی با اشاره به پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در بخش توزیع ابراز داشت: کاهش تلفات انرژی و رسیدن به هدف 10.8 درصد، پیگیری برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی و نیروگاه‌های DG، نصب کنتورهای هوشمند طرح فهام AMI برای مشترکان کشاورزی و دیماندی به تعداد 12 هزار دستگاه از جمله این پروژه‌ها است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به نصب و تعویض کنتورهای آنالوگ به دیجیتال گفت: استفاده از کابل‌های خودنگهدار در شبکه‌های هوایی، استفاده از ترانس کم تلفات و کم ظرفیت و  تبدیل و جمع آوری برق های غیر مجاز نیز از فعالیت‌های شرکت در زمینه اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به پروژه‌های آماده بهره‌برداری در ایام الله دهه فجر افزود: در این ایام مبارک 138 پروژه با اعتباری معادل 190 میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد.

تیموری با بیان اینکه 26 پروژه با اعتباری معادل20 میلیارد ریال کلنگ‌زنی و تا پایان سال نیز به بهره‌برداری خواهد رسید، تصریح کرد: با این اقدامات  کیلومتر 117 شبکه فشار ضعیف و فشار متوسط احداث و  300 کیلومتر شبکه فشار ضعیف و فشار متوسط با استفاده از کابل خودنگهدار اصلاح و بهینه‌سازی شده است.

وی با اشاره به احداث 10 کیلومتر شبکه روشنایی معابر، ادامه داد: همچنین با این اقدامات 5 هزار و 873 دستگاه چراغ گازی، 218 دستگاه ترانسفورماتور توزیع و 12 هزار و 851 دستگاه کنتور برای مشترکان جدید نصب شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به تبدیل 14 هزار و 500 دستگاه کنتور برای مشترکان از آنالوگ به دیجیتال تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از 330 هزار کنتور مشترکان دیجیتالی شده یعنی معادل 47 درصد کنتورهای موجود مشترکان است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار