فرماندار تویسرکان:
فرماندار تویسرکان از مردم خواست با توجه به کمبود آب و کاهش بارش‌ها در سال‌های اخیر به ویژه در سال جاری، حداکثر تلاش خود را برای صرفه جویی داشته باشند تا گرفتار جیره بندی آب نشویم.
کد خبر: ۱۰۸۰۵۹۶
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰ 05 December 2022

فرماندار تویسرکان با اشاره به کاهش بارندگی در ۵۰ سال اخیر گفت: کاهش بی سابقه باران در سال جاری و به ویژه سه ماهه گذشته و با برنامه ریزی‌های مناسب و ورود چاه‌های جدید به شبکه آبرسانی، همکاری کشاورزان و باغداران خوشبختانه با قطعی آب مواجه نبودیم، اما اگر صرفه جویی نشود جیره بندی آب دور از انتظار نیست.

به گزارش ایسنا؛ حسین افشاری در بازدید از مرکز هواشناسی تویسرکان، مطرح کرد: از ابتدای مهرماه که آغاز سال آبی جاری است، تا امروز سیزدهم آذر، در مجموع ۱۹.۹ میلی‌متر بارش داشتیم که در ۵۰ سال گذشته تاکنون به عنوان کمترین بارش برای تویسرکان ثبت شده است بنابراین شاهد کاهش ۷۰ درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته و ۸۱ درصدی نسبت به میانگین بلندمدت آن هستیم.

وی اظهار کرد: اواخر سال گذشته در اسفندماه برای تأمین آب شرب شهر‌های تویسرکان و سرکان و روستا‌های اطراف از سد سرابی ۱۲۰ تا ۱۴۰ لیتر بر ثانیه آب برداشت شد و حدود ۸۰ لیتر بر ثانیه نیز از چاه‌های آب شرب تویسرکان استفاده کردیم.

افشاری ادامه داد: در سال جاری با توجه به شرایط جوی و کاهش بارش ها، با برنامه ریزی‌های انجام شده و همکاری کشاورزان و باغداران که جا دارد از این عزیزان تقدیر کنیم، در حال حاضر میزان برداشت آب از سد سرابی که زیر یک میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده، به ۴۰ لیتر بر ثانیه رسیده است.  

وی بیان کرد: این امر بدان معناست که برداشت آب از سد سرابی در سال جاری یک سوم اسفندماه سال گذشته است و مابقی آب مورد نیاز با برنامه ریزی و تلاش همه جانبه مجموعه دستگاه‌های مسئول تأمین شده تا جایی که با وارد کردن چاه‌های ذخیره به شبکه آبرسانی مردم دچار قطعی و جیره بندی آب نشدند.

فرماندار تویسرکان از مردم خواست با توجه به کمبود آب و کاهش بارش‌ها در سال‌های اخیر به ویژه در سال جاری، حداکثر تلاش خود را برای صرفه جویی داشته باشند تا گرفتار جیره بندی آب نشویم.

وی با اشاره به اینکه جیره بندی ضرر‌هایی هم برای مردم و هم برای شبکه تأمین آب دارد، گفت: در زمان جیره بندی از آنجا که برای شبکه آبرسانی فشار معکوس رخ می‌دهد، به آن آسیب می‌رسد و قطع و وصل آب به سیستم، صدمات قابل توجهی وارد می‌کند.

افشاری تصریح کرد: از طرفی در زمان جیره بندی، مردم به طور عمده برای خود آب ذخیره می‌کنند و پس از اتصال، آب ذخیره شده را دور ریخته که این دلایل و تجربه‌های شهر‌های دیگر نشان می‌دهد در عمل جیره بندی نه تنها سبب کاهش مصرف آب نمی‌شود بلکه زمینه افزایش مصرف آب را فراهم می‌کند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار