مدیرکل زندان‌های استان همدان گفت: بیشترین میزان زندانیان این استان را مجرمان حوزه مواد مخدر با ۵۳ درصد تشکیل می‌دهند و زندانیان ناشی از سرقت در رتبه دوم قرار دارند.
کد خبر: ۱۰۷۹۳۶۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰ 28 November 2022

مدیرکل زندان‌های استان همدان گفت: در راستای اشتغال زندانیان برای یک هزار و ۷۱۲ نفر از زندانیان در کارگاه داخل و خارج زندان فرصت شغلی مهیا شده است و هم اینک مشغول به کار هستند.

به گزارش ایرنا، رضا ذوالفعلی نژاد در جمع خبرنگاران بیان کرد: بنیاد تعاون اقدام به انعقاد قرارداد با شرکت‌های خصوصی و خدماتی برای بکارگیری زندانیان در این مجموعه‌ها و خلق فرصت شغلی کرده است.

وی با بیان اینکه اقدامات خوبی در حوزه حرفه آموزی و اشتغال زندانیان فراهم شده است اضافه کرد: میزان درآمد زندانیان این استان در سال گذشته هشت میلیارد تومان بوده که اداره کل زندان‌ها هزینه‌ای از آن کسر یا دریافت نکرده است.

مدیرکل زندان‌های استان همدان ادامه داد: مرکز «مراقبت از زندانی بعد از خروج» راه اندازی شده تا در صورت تایید صلاحیت زندانی، حتی پس از پایان مدت زمان محکومیت نیز از وی در همان محل مشغول به فعالیت شود.

ذوالفعلی نژاد اظهار داشت: زندانیان پس از پایان محکومیت در صورت مراجعه به مرکز «مراقبت از زندانی بعد از خروج» و بعد از طی یکسری مراحل می‌توانند تسهیلات اشتغالزایی دریافت کنند.

وی با بیان اینکه میزان وام پرداختی برای اشتغال به ازای هر زندانی در سال گذشته ۱۰۰ میلیون تومان بوده است گفت: زندانیانی که پس از آزادی مشغول به کار شدند، تکرار جرم و بازگشت مجدد آن‌ها به زندان کمتر از یک درصد بوده است.

مدیرکل زندان‌های استان همدان گفت: قانونگذار امسال در قانون بودجه برای واحد‌های تولیدی که اقدام به همکاری با اداره کل زندان‌ها و به کارگیری زندانیان در واحد تولیدی می‌کنند تسهیلاتی پیش بینی کرده که نمونه آن معاف کردن از پرداخت مالیات و پرداخت وام یک میلیارد تومانی است.

ذوالفعلی نژاد افزود: این قبیل برنامه‌ها و تسهیلات پیش بینی شده برای کارفرمایان به منظور تشویق آنان برای بکارگیری زندانیان در واحد تولیدی است حتی اداره کل زندان‌ها در این راستا می‌تواند زمین مورد نیاز سرمایه گذار را تامین کند.

۳۵۷ مددجو با استفاده از پابند الکترونیکی آزاد شدند

وی گفت: پابند‌های الکترونیکی برای یکسری از زندانیان دارای جرائم سبک پیش بینی شده و در این راستا از ابتدای سال تاکنون ۳۵۷ مددجو در همدان با استفاده از این پابند‌ها از زندان آزاد شدند.

مدیرکل زندان‌های استان همدان ادامه داد: بر این تعداد از افراد نظارت الکترونیک صورت می‌گیرد و آن‌ها تحت نظر در محیط کار و خانه تحمل حبس کرده و از یک محدوده پیش بینی شده اجازه خروج ندارند.

ذوالفعلی نژاد گفت: زندان یک نهاد امنیتی است که تکلیف نگهداری زندانیان را بر عهده دارد، ولی بیشترین و مهمترین تکلیف آن اصلاح و تربیت زندانیانی است که در این باره اقدامات خوبی تاکنون در اداره کل زندان‌های همدان صورت گرفته است.

وی توجه به بهداشت و درمان، احکام، اخلاق، عقاید، برگزاری آزمون‌های کلاسیک از دوره نهضت تا دانشگاه و حرفه آموزی را از جمله اقدامات صورت گرفته برای زندانیان دانست و افزود: هدف نظام اسلامی از تشکیل زندان علاوه بر زندانی و متنبه شدن متهمان فراهم کردن زمینه بازگشت سعادتمندانه آنان به جامعه است.

۵۳ درصد از زندانیان همدان مجرمان مواد مخدر هستند

مدیرکل زندان‌های استان همدان گفت: بیشترین میزان زندانیان این استان را مجرمان حوزه مواد مخدر با ۵۳ درصد تشکیل می‌دهند و زندانیان ناشی از سرقت در رتبه دوم قرار دارند.

ذوالفعلی نژاد افزود: طی ۲ سال گذشته به وضعیت ۱۵ هزار نفر از زندانیان از طریق دادرسی الکترونیکی رسیدگی شد و این افراد به جای پوشیدن لباس زندانی، نصب پایند و دستبند برای انتقال و عزیمت به دادسرا، در محل پیش بینی شده حاضر و به صورت ویدئو کنفرانسی از زندان با قاضی صحبت می‌کند.

وی بیان کرد: همه ساختمان‌ها از جمله زندان با گذر زمان فرسوده می‌شوند با این وجود طرح‌های عمرانی بزرگی در زندان‌های این استان برای نوسازی خوابگاه، سرویس بهداشتی و ایجاد سالن ورزشی در دست اجرا است.

مدیرکل زندان‌های استان همدان اضافه کرد: با توجه به اینکه علاوه بر تقویت روح زندانی باید برای تقویت جسم او نیز فکری شود در این راستا یک سالن با وسعت یک هزار و ۳۰۰ متر دارای بخش‌های مختلف کشتی و زورخانه در راستای اقدامات اصلاحی و تربیتی افتتاح شد.

ذوالفعلی نژاد گفت: شهروندان اسدآباد متقاضی راه اندازی محلی برای نگهداری زندانیان هستند که با وجود پیگیری این اداره کل، اما برای تحقق این خواسته و راه اندازی بازداشتگاه موقت ابتدا باید زمین آن از سوی مسئولان این شهرستان تامین شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار