مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: گیاهان دارویی شامل موسیر، خاکشیر، خارمریم، زیره و سیاه دانه در ۱۰۰ هکتار از ارضی این استان کشت شد.
کد خبر: ۱۰۷۷۳۲۹
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۲ 15 November 2022

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: گیاهان دارویی شامل موسیر، خاکشیر، خارمریم، زیره و سیاه دانه در ۱۰۰ هکتار از ارضی این استان کشت شد.

به گزارش تابناک همدان، «حجت الله شهبازی» گفت: برنامه جهش تولید برای کشت گیاهان دارویی در سطح استان همدان سه هزار و ۷۰۰ هکتار است که این کشت به صورت قراردادی و آزاد انجام می شود.

وی ادامه داد: در کشاورزی قراردادی ۳۰ درصد قیمت بذر در ابتدای قرارداد پرداخت که بخشی از آن شامل یارانه دولتی می شود و مابقی در زمان برداشت محصول از کشاورز دریافت خواهد شد.

شهبازی با بیان اینکه تامین بذر گیاهان دارویی انجام شده است اظهار داشت: بیمه گیاهان دارویی به مبلغ ۲۳۰ هزار تومان برای هر هکتار است که ۱۰۰ هزار تومان آن یارانه دولتی و ۱۳۰ هزار تومان را کشاورز پرداخت می کند.

به گفته وی بیمه برای هر هکتار از کشت گیاهان دارویی یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خسارت پرداخت می کند.

براساس گزارش مرکز تحقیقات کشاورزی استان همدان وجود ۳۱۵ گونه دارویی، صنعتی و خوراکی در اراضی ملی استان شناسایی شده است.

اجرای طرح جهش تولید در ۳۷ هزار هکتار از دیمزارهای شهرستان بهار

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار نیز گفت: طرح جهش تولید در دیمزارهای این شهرستان در سطحی بالغ بر ۳۶ هزار و ۹۷۰ هکتار برای سومین سال متوالی اجرا می شود.

«عبدالحسین اکبری» هدف از اجرای این طرح را افزایش میزان تولید و تثبیت آن در واحد سطح عنوان کرد و افزود: این طرح در ۳۶ هزار و ۹۷۰ هکتار از اراضی دیم شهرستان اجرا می شود.

وی یادآور شد: یکی از مهم‌ترین اهداف طرح جهش تولید در دیم‌زارها افزایش بهره‌وری در واحد سطح و تولید در اراضی آیش با کشت محصولاتی مانند گلرنگ، کاملینا، حبوبات دیم و نباتات علوفه ای دیم است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار گفت: افزایش تولید در دیم‌زارها با استفاده از ادوات و روش های نوین کشاورزی همچون اجرای خاک‌ورزی حفاظتی، استفاده از کودهای بذر مال، ریزمغذی ها و رعایت تناوب زارعی غلات و حبوبات، دانه های روغنی و علوفه دیم قابل دسترسی است که این موارد در اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارهای شهرستان مورد نظر قرار گرفته است.

وی اضافه‌ کرد: حدود ۳۸ درصد اراضی کشاورزی شهرستان بهار دیم است که با بکارگیری شرکت های ترویجی، مراکز خدمات غیر دولتی و ارائه آموزش های لازم به کشاورزان طرح جهش، امکان افزایش تولید و بالا بردن در آمد کشاورزان میسر است.

۵۰۰ راس دام سنگین مازاد از دامداران همدانی خرید حمایتی شد

مدیر تعاون روستایی استان همدان نیز گفت: ۵۰۰ راس دام سنگین مازاد دامداران با هدف حمایت از دامداران و تامین ذخیره گوشتی استان خرید حمایتی شد.

«مسعود اکبری» اظهار داشت: دام های خریداری شده از سوی این اتحادیه مطابق دستورالعمل ها در کشتارگاه صنعتی همدان کشتار و بسته بندی شده و به شرکت پشتیبانی امور دام استان برای ذخیره سازی یا بازار رسانی تحویل می شود.

مدیر تعاون روستایی استان همدان یادآور شد: عملیات خرید دام زنده با نرخ مصوب حمایتی در استان همدان با همت اتحادیه دامداران استان ادامه دارد و تلاش بر این است تا دغدغه دامداران در فروش دام زنده مازاد با حذف واسطه برطرف شود.

اکبری پیرامون پرداخت مطالبات دامدارانی که دام خود را به اتحادیه دامداران استان تحویل داده اند گفت: ۹۰ درصد مطالبات دامداران تا پایان شهریورماه پرداخت شده و برخی دامداران نیز به ازای تحویل نهاده دریافت کرده اند.

وی افزود: دولت در دوره‌هایی که دام مازاد وجود دارد خرید حمایتی دارد و نسبت به ذخیره سازی آن و عرضه آن به بازار در زمان پیک مصرف اقدام می کند.

استان همدان با داشتن ۴.۴ درصد از تولیدات بخش کشاورزی، یکی از قطب های مهم کشاورزی کشور است به نحوی که بخش کشاورزی ۲۹ درصد اشتغال و ۲۵ درصد ارزش افزوده فعالیت های اقتصادی این استان را به خود اختصاص داده است.

 بخش کشاورزی استان همدان همچنین ۵.۴ درصد از تولیدات و ۴.۳ درصد از ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور را دارد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار