سومین دوره طرح داناب (دانش‌آموزی نجات آب) با مشارکت بیش از ۳۲ هزار دانش‌آموز و معلم با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان داد.
کد خبر: ۱۰۵۲۲۴۹
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۵ 22 June 2022
سومین دوره طرح داناب (دانش‌آموزی نجات آب) با مشارکت بیش از ۳۲ هزار دانش‌آموز و معلم با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان داد.

به گزارش تابناک همدان از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان، معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان همدان روز چهارشنبه در آیین پایانی سومین دوره طرح داناب (طرح دانش‌آموزی نجات آب) گفت: دانش آموزان به عنوان سفیران آب، آموزه‌های، مصرف بهینه و صرفه جویی در مصرف آب را به خانواده‌هایشان انتقال دهند.

داود شاهسوند با اشاره به خشکسالی حادث شده در سنوات گذشته، افزود: سال گذشته شرایط بارش‌ها مناسب نبود متاسفانه این موضوع امسال هم تداوم پیدا کرد به نوعی که ۲۶ درصد نیز کمتر از سال گذشته بارش در استان اتفاق افتاد.

وی خطاب به دانش‌آموزان اظهار داشت: در دروس تاریخ و جغرافیا خواندید که چه تمدن‌هایی در کنار رودخانه‌ها و منابع آبی تشکیل و چه شهر‌هایی به خاطر خشکسالی و نبود آب، تخلیه شد.

شاهسوند با تاکید بر اینکه آب الفبای زندگی است و با نبود آن زندگی پایان می‌یابد، تصریح کرد: از ۱۰۰ درصد آبی که در ایران استفاده می‌شود، ۹۲ درصد در حوزه کشاورزی، ۶ درصد مصارف آشامیدنی و ۲ درصد در حوزه صنعت مصرف می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تاسیسات سد اکباتان از سال ۱۳۴۳ مورد بهره برداری قرار گرفته و این سد از ذخایر راهبردی استان است که اگر منابع آبی از بالای سد تامین نشود با بحران مواجه می‌شویم.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: بارش متوسط نزولات آسمانی در استان همدان به طور متوسط سالانه ۳۴۰ میلیمتر است، اما در سال‌های اخیر، وضعیت نسبت به بلند مدت کاهش یافته است.

وی افزود: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، به طور متوسط ۲۲۸ میلیمتر در سطح استان بارندگی داشتیم که این میزان، نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶ درصد و نسبت به بلند مدت ۴۲ درصد، کاهش یافته است.

شاهسوند ادامه داد: به دلیل برداشت بی‌رویه، بسیاری از منابع آب و سفره‌های زیر زمینی استان خالی شده یا ذخایر اصلی خود را از دست داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه برداشت بیش از حد از منابع آبی آثار جبران ناپذیری را در پی دارد، اظهارداشت: در دشت‌هایی همچون کبودرآهنگ، سطح آب‌های زیر زمینی تا ۲۷ متر کاهش یافته که این کاهش‌ها موجب ایجاد فروچاله‌ها و ... شده است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری همدان نیز گفت: این طرح با هدف ارتقا فرهنگ مصرف بهینه آب برگزار شده است و دانش آموزان به عنوان محافظان آب در این طرح مشارکت کردند.

غلامرضا فریدونی افزود: باید با استفاده از راهکار‌های اثرگذار، میزان مصرف آب در استان را کاهش دهیم.

وی اظهار داشت: از نظر منابع آبی، ایران در رتبه ۱۳۱ کشور‌های جهان قرار دارد و باید در حالی میزان بارش‌ها در آن یک چهارم متوسط جهانی است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه همه باید برای برون رفت از شرایط کنونی کمبود آب تلاش کنیم، گفت: کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، در یکی ۲ سال اخیر از نیم متر به ۷.۵ متر در رسیده است.

محمود نقوی با اشاره به اینکه گسترده آموزش دانش آموزان در این طرح، ۳۲ هزار دانش آموز است، افزود: این طرح در ۱۱ منطقه از مناطق ۱۹ گانه آموزش و پرورش و در ۳۴۰ مدرسه اجرا شده است.

وی اظهار داشت: این طرح بیشتر صرفه جویی در مصارف خانگی را ترویج می‌دهد در حالی که بیش از ۹۰ درصد آب مصرفی استان در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود.

نقوی تاکید کرد: تغییر الگوی کشت، توسعه گلخانه‌ها و استفاده از آبیاری قطره‌ای مهم‌ترین راهکار برای کاهش مصرف آب در حوزه کشاورزی است.

وی تصریح کرد: دانش آموزان در روستا‌ها و مناطقی که محصولات کشاورزی کشت می‌شود باید به عنوان سفیران آب، فرهنگ استفاده بهینه از این مایه حیات را در خانواده‌هایشان نهادینه کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان گفت: با استفاده از شیر‌های آب پدالی و الکترونیکی در مدارس و اماکن دولتی باید در مصرف بهینه آب تلاش کرد.

وی ادامه داد: باید با یک نگاه همه جانبه به نعمت‌های خدادادی، فرهنگ استفاده بهینه از حامل‌های انرژی و آب را در بین دانش‌آموزان و خانواده‌ها نهادینه کرد.

رییس جهاددانشگاهی همدان نیز د این آیین گفت: این طرح با مشارکت سه جانبه شرکت آب منطقه‌ای به عنوان کارفرما، اداره کل آموزش و پرورش به عنوان مجری، جهاد دانشگاهی به عنوان مشاور، اجرا شده است.

علی کلانترنیا افزود: در طرح داناب، دوره‌های آموزشی نجات آب، برای پایه‌های هفتم، هشتم و نهم تحصیلی، ارائه شد.

وی با اشاره به ارسال یک هزار اثر به دبیرخانه این طرح، اظهار داشت: از این تعداد آثار ارسال شده، ۲۰۰ اثر انتخاب و در نهایت ۳۴ اثر به عنوان طرح‌های برتر، برگزیده شد.

کلانترنیا با بیان اینکه ۳۲ هزار دانش آموز و ۷۰۰ معلم در این طرح مشارکت کردند، تصریح کرد: با توجه به نقش ارزشمند دانش آموزان در فرهنگسازی مصرف بهینه آب، مشارکت این تعداد دانش‌آموز قابل توجه است.

وی تاکید کرد: دانش آموزان به عنوان سفیران آب، نقش موثری در ارتقا فرهنگ مصرف بهینه دارند.


در پایان این آیین از برگزیدگان این طرح تجلیل شد.

بیش از ۳۰۷ هزار دانش آموز در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ در بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ مدرسه استان همدان تحصیل کردند.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار