کد خبر: ۱۰۰۰۵۹۲
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۵ 11 October 2021
به گزارش تابناک همدان، به نقل از شفقنا؛  رییس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی (ره) درباره علل مرگ برخی بیماران کرونایی پس از دریافت دو دز واکسن کرونا اظهار داشت: همه باید این واقعیت را بدانیم و آن را قبول کنیم که واکسن همه چیز نیست، واکسن صددرصدی نیست و تا حدی جلوگیری می‌کند به هر حال واکسن زدن از واکسن نزدن خیلی بهتر است.

اکثر واکسن‌هایی که وجود دارد براساس ویروس ووهان طراحی شده است

واکسن‌ها پوشش صددرصدی کافی بر علیه ویروس کرونای دلتا ایجاد نمی‌کنند

دکتر حمید عمادی در گفتگو با خبرنگار شفقنا زندگی در پاسخ به این سوال که امروز این پرسش زیاد مطرح می‌شود که چطور با وجود تزریق واکسن کرونا برخی به کرونا با درگیری شدید مبتلا می‌شوند و حتی برخی بعد از دریافت دو دز واکسن کرونا منجر به فوت آن‌ها شده است گفت: واقعیت این است که اکثر واکسن‌هایی که وجود دارد براساس ویروس ووهان طراحی شده است، اما ویروس با گذشت زمان جهش‌هایی پیدا کرد و ویروسی که امروز در ایران شیوع پیدا کرده ویروس هندی دلتا است. این ویروس بین مردم می‌چرخد و پیک پنجم ما را این ویروس ایجاد کرد. به همین دلیل واکسن‌ها پوشش صددرصدی کافی بر علیه این ویروس ایجاد نمی‌کنند و اینطور نیست که فکر کنیم این مساله مختص یک واکسن خاص است. در همه جای دنیا همینطور است، در انگلستان میزان بسیار بالایی واکسینه شدند و در حدود ۸۰٪ از جمعیت این کشور واکسن زده اند.

واکسن زدن از واکسن نزدن خیلی بهتر است

وی افزود: در ایالت متحده واکسیناسیون گسترده‌ای انجام شده، اما از وقتی ویروس دلتا در دنیا شایع شد باز هم آمار ابتلا بالا رفت و فوتی هم داشتند پس فقط واکسن‌هایی که ما می‌زنیم اینطور نیست و در همه جای دنیا این مساله وجود دارد. اما نباید گفت، چون واکسن‌ها این نقص را دارند ما نباید واکسن بزنیم، به هر حال واکسن زدن از واکسن نزدن خیلی بهتر است و تا حدی جلوگیری می‌کند. می‌بینیم جوانی خیلی خفیف مبتلا شده یا افرادی که سن بالایی دارند و فشار خون یا دیابت دارند نگرفتند این به دلیل اثر واکسن است. ما واکسن فایزر نداشتیم، اما من بیمارانی داشتم که ساکن آمریکا بودند و واکسن فایزر زده بودند و در سفر به کشور مبتلا شدند و اتفاقا حالشان بسیار بد بود. در بین بیماران ما این موارد هم وجود دارند.

در هیچ کجای دنیا آدم عاقلی نیست که بگوید واکسن نزنید

وی تصریح کرد: در هیچ کجای دنیا آدم عاقلی نیست که بگوید واکسن نزنید. تمام گروه‌هایی که واکسن نزدن را تبلیغ می‌کنند عده‌ای آدم‌هایی هستند که همیشه با واکسیناسیون مشکل داشتند و همواره مخالف بودند. این گروه‌ها هم در همه جای دنیا دیده می‌شوند. ولی واقعیت این است که حتی اگر جان من برای خودم آنقدر‌ها اهمیت نداشته باشد جان عزیزانم و مادرم و همسر و فرزندم برای من اهمیت دارد و بخاطر آن‌ها واکسن می‌زنم. اگر من احتمال می‌دادم که واکسن مشکل دارد نمی‌رفتم. تمام مسئولین در همه جای دنیا تزریق کرده اند اگر چیز بدی بود اینهمه آدم واکسن نمی‌زدند. خواهش من این است که به این حرف‌ها توجه نکنند. عده‌ای نشسته اند و منتظر هستند که از همه ایراد بگیرند کار این آدم‌ها ناامید کردن است و در همه زمینه‌ها همینطور عمل می‌کنند و سیاه نمایی می‌کنند. من باز هم می‌گویم واکسن، پیشگیری کننده صددرصد نیست همه همین را می‌گویند. چرا گفته می‌شود بعد از تزریق واکسن هم باید ماسک زد برای همین است، چون واکسن تا حدی پیشگیری می‌کند و صددرصدی نیست. واکسیناسیون رایگان است چرا نباید بزنند.

بهتر است واکسیناسیون در زمانی انجام شود که هنوز بیماری شایع نشده است

دکتر عمادی در مورد اینکه آیا میزان ایمنی بدن فرد بعد از واکسن به سیستم ایمنی بدن بستگی دارد؟ گفت: نه اینطور نیست. در زمان عادی بهتر است واکسیناسیون در زمانی انجام شود که هنوز بیماری شایع نشده است. ولی ما واکسیناسیون را زمانی شروع کردیم که بیماری شایع شده بود و در سطح جامعه اپیدمی داشتیم. خیلی از آدم‌ها واکسن می‌زنند و هم زمان با واکسن بیمار می‌شوند، این مریضی بخاطر واکسن نیست بلکه ما در اپیدمی هستیم و بیماری بین همه ما می‌چرخد، این مساله را نباید با مشکلات واکسن اشتباه گرفت. این شبهات مردم را ناامید می‌کند، ولی همه باید این واقعیت را بدانیم و آن را قبول کنیم که واکسن همه چیز نیست. واکسن صددرصدی نیست و تا حدی جلوگیری می‌کند.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار